5 + 1 tip, jak zatočit se suchou pletí i v zimě

Olupující se kousky kůže, šupinky, pnutí a tahání. Některé trápí jen v zimě, některé po celý rok. I nad suchou pokožkou se dá vyzrát. Podívejte se, co ji způsobuje, co zhoršuje a co naopak pomáhá. Přečtěte si 5 + 1 tip, se kterými bude péče o suchou pleť jednodušší.
 
pece-o-plet-v-zime
 
„Proč zrovna já,“ říkáte si, když ráno koukáte do zrcadla. I přestože jste před chvílí nanesla krém, vidíte, že se pod make-upem nebo pudrem pokožka znovu začíná olupovat. „Co s tím mám sakra dělat?“ ptáte se sama sebe. Možná však bude lepší, když se zeptáme jinak – co je to suchá pleť a co ji způsobuje? 

Suchá pleť

Suchá pleť produkuje méně kožního mazu a má nedostatek lipidů – látek, které potřebuje, aby byla správně hydratovaná. 
 
Taky nechápete, jak můžete mít suchou pleť, když každý den používáte pleťové krémy, které by ji měly hydratovat a udržovat krásnou? Pokožka, která má sklony k vysoušení, je často velmi citlivá na jakékoli vnější i vnitřní faktory. Ty narušují přirozenou kožní bariéru. 

Takovými faktory jsou suchý vzduch, sezónní změny prostředí (pleť se pravidelně zhoršuje v létě nebo v zimě), hormonální změny, kouření, nesprávná životospráva, nedostatek pohybu i časté mytí nebo nesprávná péče o pleť.
 
Nezáleží jen na vrstvě krému, musíte koukat i na vliv prostředí, kvalitu kosmetiky a to, co se děje uvnitř vás
 
Pokud se naruší přirozená kožní neboli lipidová bariéra, pleť se začíná vysušovat. Lipidy jsou rostlinné živočišné tuky i rostlinné oleje, které zajišťují správnou hydrataci pleti – právě ony vytvářejí ochrannou bariéru pokožky. Když se jejich funkce naruší, vlhkost se z pokožky začíná odpařovat, pleť nedokáže vstřebat vodu a začíná vysychat.  

Rychlý test, jak poznat svůj typ pleti

Připravte si papírový kapesník. Opláchněte obličej vlažnou vodou, osušte a neaplikujte na něj žádný krém. Počkejte zhruba půl hodiny. Pak vemte papírový kapesník a rozstříhejte ho na 4 části. Ty přiložte na čelo, nos, bradu a jednu z tváří. Nedrží tam ani minutu? Máte suchou pleť. Chvilku drží a po chvíli spadnou? Máte normální pleť. Nechtějí se odlepit? Máte mastnou pleť. 

Hlavní úkoly? Dodat lesk, šmrnc a zbavit se nepříjemného pnutí

5 + 1 tip, jak se zbavit suché pleti

Suchá pleť potřebuje 2x denně kvalitní čištění a hydrataci. Hlavním úkolem je obnovit její ochrannou lipidovou bariéru. Jenže tím, že přijdete do drogérie a vyberete si přípravek podle vůně či obrázku, bohužel nepochodíte.  

1) Vyhněte se všem špatným vlivům

Zkuste se vyhnout všem vlivům, po kterých jasně poznáte, že se kvalita pokožky zhoršuje. Vyhněte se suchému vzduchu – i v zimě musíte chodit ven, ale zkuste si domů pořídit zvlhčovač vzduchu. Dostatečně pijte a častěji používejte květovou vodu, krém či balzám na obličej. Omezte alkohol i kofein a dodržování správné životosprávy podpořte pravidelným pohybem.  

2) Správné odličování a čištění je grunt

Odličování a čištění je základ krásné pleti – i když se nám se sušší pokožkou může zdát, že to nepotřebujeme, protože se nám nedělají pupínky tak často, je to chyba. Suchá pleť potřebuje 2× denně kvalitní čištění šetrné k pokožce. Nesmí ji vysušovat, ale zároveň ji musí hydratovat a dodávat vitamíny i minerály. 

/balm-balm-cistici-olej-maly-zazrak/l/

/balm-balm-rucniky-na-oblicej-3-ks/

/ere-perez-ginkgo-micelarni-voda-200-ml/

V tom by se čert vyznal, co? Není to tak složité, jak se na první pohled zdá. Podívejte se na složení produktů – ty, které obsahují aloe vera a „těžší“ oleje s vyšším procentem kyseliny olejové, třeba kokosový, makadamový, mandlový, meruňkový, mají zelenou. A zapomeňte na micerálky. Sice se můžou tvářit jako perfektní odličovače, ale často působí agresivně a pleť ještě více vysušují.

Taky si můžete vytvořit „vlastní odličovač“ – vemte si látkový tamponek nebo houbičku, navlhčete jej a kápněte na něj jeden z doporučovaných olejů. Takto si můžete jednoduše odlíčit celý obličej. Používáte méně líčidel a chodíte spíš přirozená? Jako skvělé odličovadlo vám může posloužit i květová voda. Ty nejvhodnější pro suchou pleť najdete níže. 

3) Květové a tonizační vody umí kouzlit

Možná si stále myslíte, že mezikrok odličování a nanášení krému nepotřebujete. Opak může být pravdou – právě květová či tonizační voda uzavře póry, které se díky čištění otevřely, a lépe ji připraví na nanášení krému či balzámu. Pleť díky květové nebo tonizační vodě lépe absorbuje výživné látky z krémů a olejů a dokáže si mnohem déle udržet potřebnou hydrataci. /ere-perez-bylinne-tonikum-100-ml/

/balm-balm-kadidlovy-toner/

/balm-balm-ruzova-voda/

 

A ještě jednou, abyste si to zapamatovaly, suchá pleť je často velmi citlivá, jednou z nejvhodnějších květových vod je ta heřmánková. Má velmi jemné složení a působí antibakteriálně. Druhou takovou je růžová voda – pomáhá udržovat přirozené pH pleti a vracet jí rovnováhu. 

Z tonik pak můžete zkusit bylinné tonikum, které obsahuje extrakt z lístků zeleného čaje, mandarinky a olej z listů rozmarýnu.

Správný olej a máte vyhráno? Téměř – oleje jsou tradiční péčí o pleť a té suché můžou udělat výbornou službu. Jak se v nich vyznáte? Každý přírodní olej obsahuje specifické množství mastných kyselin, vitamínů a dalších látek. Nás ale zajímá rozdíl v poměru mastných kyselin. Záleží totiž na tom, jestli převažuje kyselina olejová, která se objevuje právě v olejích vhodných pro suchou pokožku, nebo kyselina linolová (ta převažuje v olejích perfektních pro mastnou a problematickou pleť).  

Mezi nevysušující, těžší oleje s vyšším obsahem kyseliny olejové pak patří olej mandlový, makadamový, kokosový, olivový, řepkový, avokádový, olej z lískových ořechů či broskvových jader. Stačí otestovat, který vám sedne nejlépe. 

/veronica-organics-100--ricinovy-olej-115-ml/

/balm-balm-lehky-oblicejovy-olej-s--kadidlem/

5) Hydratujte správným krémem či bezvodým balzámem

Ať už si zvolíte hydratační krém, nebo bezvodý balzám na pleť, jedno mají společné – zkontrolujte, jestli jejich složení odpovídá tomu, co suchá pleť potřebuje. Měli by obsahovat vitamíny A a E, přírodní másla – bambucké či kakaové a hutnější přírodní oleje (viz výše). 

Chybí vám zkušenost s bezvodými balzámy? Přečtěte si článek Pleťové balzámy – trumfnou pleťové krémy, nebo ne? 

/balm-balm-sipkove-serum-maly-zazrak/

/balm-balm-sipkovy-balzam-maly-zazrak/

/balm-balm-cistici-olej-maly-zazrak/

A poslední tip + 1? 

Jednou za čas si hoďte nohy nahoru, odpočiňte si a na pleť si přitom plácněte pleťovou masku. Udělejte si pohodové beauty odpoledne nebo večer, sama nebo s kamarádkou. 
 
Když to spojíme dohromady je to vlastně jednoduché – stačí zdravý jídelníček, trocha pohybu a správně zvolená péče o pleť. A díky našemu článku už víte, jak takovou kosmetiku vybrat. 

Nějaká informace chybí? Napište do naší facebookové skupiny Jsem LadyBio a poraďte se s ostatními, které suchá pleť také trápí. Nebo napište přímo nám, pomůžeme vám vybrat kosmetiku na míru.