6 tipů, jak pečovat o spálenou pokožku

Celou zimu se těšíme na léto, až na nás vykoukne sluníčko, až si budeme užívat jeho paprsky na pláži, u rybníka, na řece či na horách. Teplé, příjemné, vyzařující spoustu energie… Dokud nás nespálí. To jej pak proklínáme až do pátého kolene, nemůžeme spát a panthenol je náš nejlepší kámoš. Jenže pozdě bycha honiti. Co teď s tím? Máme pro vás pár tipů pro případ, že byste na toho „bycha“ v podobě spálené pokožky přece jen narazila.
 
prirodni_krem_po_opalovani

Spálená jak rak – co s rudou pokožkou?

Vypadá to blbě, svědí to a do nekonečna se to loupe – to je jedna věc. Ale hlavní je, že to bolí! A víte proč? Spálenina od slunce vzniká tak, že kvůli UV záření dochází k poškození kožních buněk. Z krátkodobého hlediska vám to asi nepřipadá jako bůhví jaká tragédie (no tak prostě tu vypálenou pandu od slunečních brýlí pár dní přežijete), z dlouhodobého hlediska se ale můžete dostat k pojmům jako doživotní vrásky, či hůř, rakovina kůže. Proto je dobré spálené pokožce věnovat trochu energie a pečovat o ni.  

1. Vyhýbejte se sluníčku

Chápu, že hned první bod zní úsměvně. Možná si říkáte, že na tuhle radu už je trochu pozdě. Méně veselé však je to, že každoročně jak na horách, tak na plážích potkávám lidi rudé jako raky. Jeden den se spálili, přes noc to natřeli panthenolem a další den tradá spálit se znova. Vždycky jsem přemýšlela nad tím, kolik z těch lidí by si na popáleninu přiložilo třeba hořící zápalku. Pokud vás spálí slunce a vy se na něj (byť s ochranou) vydáte znovu, je to pro pokožku stejné jako vystavení se náletu hořících sirek.

Pokud se chcete vydat na slunce spálená, nebo tomu prostě není vyhnutí, aspoň se pořádně namažte opalovacím krémem a textilem si chraňte co největší část těla. Nikdy nezapomínejte na pokrývku hlavy! Uchrání vás před úpalem, a co si budeme povídat, určitě najdete sama lepší věci na trávení volného večera, než si mazat spálenou pěšinku krémem po opalování.

2. Pijte hodně vody

Sluneční popáleniny způsobují v těle proces zvaný vazodilatace, při které dochází k rozšíření krevních cév, a vy tak rychle ztrácíte vodu. To může postupně vést k únavě a dehydrataci. Pro spálenou kůži není proto nic důležitějšího, než abyste pila, pila a pila. Vhodná je například kokosová voda, zelený čaj, mrkvová šťáva nebo obyčejná čistá voda.

3. Dopřejte si studenou lázeň

Trochu léčba šokem, ale uleví se vám. Není nad to vystavit spálenou pokožku chladné vodě. Ne aby vás ale napadlo stříkat na ni sprchou. Napusťte si vanu plnou vlažné vody a nechte v ní pokožku ochlazovat postupně. Aby byl účinek efektivnější a úleva ještě větší, můžete si do vody zkusit nasypat sodu bikarbonu (obyčejnou jedlou soda, kterou používáte na pečení). Ta nejen chladí, ale také zadržuje v pokožce vlhkost. V největším zápalu rozhodně vynechejte obyčejné mýdlo, které vaši pokožku naopak vysušuje. Raději zvažte hydratační krémy a mléka, která můžete aplikovat po koupeli.

4. Využijte síly aloe

Jako chladicí a zároveň protizánětlivé činidlo umí na popálenou kůži působit aloe vera. Nejlepší by samozřejmě bylo vymačkat šťávu z jejích listů a prolívat si jí celou kůži. Pokud ji ale nemáte zrovna po ruce (třeba v kempu u stanu :-)), můžete ji sebou vozit například ve formě gelu.

5. Vyhněte se benzokainu a lidokainu

Pokud jste spálená, rozhodně nevystavujte svou pokožku přípravkům obsahujícím benzokain a lidokain. Když si přečtete jejich charakteristiku, snad s námi budete souhlasit.

  • Benzokain – synteticky vyrobené anestetikum, které může způsobit alergickou reakci, obtíže s dýcháním, ospalost a závratě.
  • Lidokain – lokální antibiotikum a anestetikum, přidává se do kondomů ke znecitlivění penisu a oddálení ejakulace, způsobuje znecitlivění a neprodyšnost pokožky. 

6. Používejte hydratační přípravky bohaté na antioxidanty

Pokud už jste své pokožce ublížila, neplačte nad rozlitým mlékem a raději se nějakým namažte. Na trhu máte na výběr hned z několika možností. Vhodná je zejména kosmetika s výtažky z aloe vera, máty peprné, měsíčku lékařského a granátového jablka, nebo s přídavkem olivového, mandlového, arganového či kokosového oleje. Zatímco výtažky z rostlin zajišťují přítomnost antioxidantů, jako jsou vitamín C a E, přidané oleje pokožku hydratují, vyživují a zvláčňují.
 
Tak už máte jasno? Nejlépe se nespálit, a když se to stane, správně a rychle léčit. Takže klobouk, plavky, slunečník, krém na a po opalování a utíkejte si ještě užít zbytek léta! A pokud vás třeba některý z našich přípravků zachrání před strastiplnou nocí způsobenou popáleninami od sluníčka, nestyďte se o své zkušenosti podělit s ostatními ladybio holkami na našem facebooku.

/ere-perez-sos-papajova-marmelada-30-g/

/ere-perez-brusinkove-maslo-pro-oci-i-rty-10-g/

/veronica-organics-100--ricinovy-olej-115-ml/