Alun – krystal, který podpoří vaši ženskost

Pamatuji si to jako dnes. Bylo 31. 12. 2017 ráno (ano, slavili jsme ten den Silvestra :)) Moje kamarádka přišla svěží po ranní sprše a šmátrala ve své kosmetické taštičce. Otočím se ve spacáku a koukám na ni, jak si podpaží přejíždí průhledným, šikovně tvarovaným valounkem, kterým je provlečený provázek. „Co to máš? Další z tvých rituálů, o kterých bych měla něco vědět,“ utahuji si z ní. „Ne. To je přece deodorant. Nikdy jsi neslyšela o alunu?“ S úsměvem vloží krystalek zpět do taštičky a odchází z místnosti. Jen já tam zůstávám s broukem v hlavě, pocitem, že mám mezery ve vzdělání, a chutí roztrhat si diplom. Co je sakra alun?
 
aluncrystal

Krystal, který dodá vašemu zdraví šmrnc

Alun, jiným názvem kamenec neboli krystal bojující s tělesnými pachy, které souvisejí s pocením, se poslední dobou stává opravdovým trendem. Jedná se o průhledný krystal účinný především díky své molekulární stavbě. Jednotlivé krystalky soli se po namočení v přirozených vrstvičkách uvolňují a následně nanášejí do podpaží. Sůl se nedrolí, ale jednoduše splyne s kůží. Molekuly hliníku jsou u alunu natolik veliké, že se nedostávají do krevního oběhu, zůstávají na povrchu a neutralizují zápach.

Není hliník jako hliník

Alun je z chemického hlediska známý jako síran draselno-hlinitý nebo síran amonno-hlinitý. Vidíte cokoliv „hlinitého“ a jako zasvěcenému fandovi přírodní kosmetiky vám v mozku začne blikat červené světýlko? To můžeme jedině pochválit! Naučila jste své tělo vysílat varovné signály proti tomu, co určitě nechcete cestou kosmetiky vstřebávat. Jak už to ale bývá, netřeba házet všechen hliník do jednoho pytle. Jak tedy z výrobku na první pohled poznat jestli obsahuje škodlivý hliník nebo ne?

Hliník jako takový je nejčastějším prvkem zemské kůry. Přirozeně se vyskytuje třeba v ovoci i zelenině. Abyste to lépe pochopili, představte si rozdíl mezi škodlivým a neškodným hliníkem jako rozdíl mezi kyselinou chlorovodíkovou a vodou. Kyselina je pro naše tělo nebezpečná, když se polijete, rozleptá vám kůži, ale voda je něco přirozeného bez čeho se nemůžeme obejít. Podívejme se na rozdíl mezi přírodním a chemickým deodorantem. 

Přírodní deodorant

Co dělá? Jak se nazývá neškodný hliník ve složení přírodního deodorantu? 
Podporuje přirozenou detoxikaci těla.   Alumina
Zůstává na povrchu.  Ammonium alum 
Umožňuje pokožce dýchat. Aluminum hydroxide
Umožňuje zdravé pocení. Aluminum oxide
Odbourává nepříjemné tělesné pachy. Potassium alum
Zachovává vaši přirozenou ženskou vůni. Tonerde

 
Chemický deodorant

Co dělá? Jak se nazývá škodlivý hliník ve složení chemického deodorantu? 
Zabraňuje přirozené detoxikaci těla. Aluminum chlorhydrate
Vstřebává se do krevního řečiště. Aluminum lactate
Uzavírá póry. Aluminum sesquichlorohydrate
Jeho používání může vést k zánětu potních žláz. Aluminum starch octenylsuccinat
Snižuje pocení a pomáhá odbourávat tělesné pachy.  Aluminum zirconium tetrachlorohydrex gly
  Aluminum chloro hydroxy allantoate
  Aluminum triacetate
  Aluminum starch octenylsuccinate

 

Proč alun nikdy nezabrání pocení a proč je to tak správně?

Pocení je pro lidské tělo přirozené. Není pravda, že když podpaží tvoří pouze malou část z celkového tělesného potního systému, nevadí jeho ucpání. Podpaží je velmi blízko citlivým endokrinním žlázám a prsní tkáni. Toxiny a nečistoty se pocením odvádějí z těla pryč, když však podpaží ucpeme antiperspirantem (anti - proti, perspirace - pocení, průnik ven kůží), toxiny se usadí v těle. Dochází tak k ucpávání lymfatických žláz, otokům, tloustnutí a nemocem.

Jak se nenechat napálit? Co dělá alun pravým alunem?

Slepé hnaní se za ziskem dělá pro vás jako spotřebitele nákup pravého alunu těžší a těžší. Na trhu se pod názvy jako „100% účinný“ či „pravý krystal“ prodávají produkty vyráběné stlačením prašného odpadu, který vzniká při těžbě pravého alunu. Další „fintou“, jak vyzrát na neznalého zákazníka, je rozpuštění úlomků pravého krystalu ve vodě nebo rozpouštědle, přidání příměsi (někdy i hliníku užívaného v chemických deodorantech) a následné umělé vykrystalizování. Oba výše uvedené případy poznáte nejjednodušeji tak, že nepravé krystaly jsou zakalené, jakoby mléčně bílé.

Jak to funguje?

Krystal namočte nebo naneste těsně po sprchování na mokré podpaží, poté opláchněte. Je to jednoduché, účinné a nemusíte řešit problém kompatibility vůně s vaším parfémem. 

Jak krystal uchovat vždy čistý?

Pokud by se vám po nějaké době zdálo, že krystal nefunguje tak jako dříve, může to být způsobeno usazováním mikro nečistot na jeho povrchu. Nezoufejte a omyjte krystal některým z přírodních mýdel.

A jako třešnička na dortu….

Alun dovážíme až z daleké Himaláje, kde ho pro vás těží lidé, se kterými je obchodováno na základě principu Fair Trade.

Zatímco já přemýšlela o alunu, kámoška se vrátila se asi po 30 minutách. „Pořád ti to vrtá hlavou, co?“ zeptala se. Zahanbeně, sotva znatelně jsem přikývla. „Až se vrátíme domů, jeden, co mám navíc, ti dám na vyzkoušení a uvidíš, jak ti bude vyhovovat, chceš?“ A já chtěla. Moc.
 
A co vy? Máte nějaké zkušenosti s alunem, nebo se je teprve chystáte získat? Vynahrazuje, nebo dokonce předčil váš chemický deodorant? Napište nám komentář do naší FB skupiny Jsem LadyBio. Tešíme se!