Modré světlo škodí pleti více než UV

No jasně! Teď to dává smysl! I když toho o kosmetice vím hodně, pořád se mi nedařilo zkrotit první vrásky. Nepomohly pleťové oleje, balzámy ani oční séra. Teď už vím proč. V lékárně jsem se před časem totiž dala do řeči s kosmetičkou, která mi položila docela překvapivou otázku: „A na ochranu před modrým světlem používáte co?“ Modré světlo? Hmmm… Co to je? 

modre-svetlo

Světlo z mobilů, televizí a žárovek poškozuje kožní buňky

Monitory a displeje mobilů, počítačů i televizí vyzařují ono zmiňované modré světlo (označované také jako HEV). Vydávají ho také LED žárovky. Modré světlo proniká do pokožky hlouběji než UV záření, až do vrstvy dermis, kde ničí kolagen a elastin, které udržují pokožku mladou, plnou a vyživenou. Vlivem modrého světla také dochází k oxidačnímu stresu, jak potvrdila studie zveřejněná v roce 2017 v časopise Free Radical Biology & Medicine. Podle ní modré světlo způsobuje vznik pigmentových skvrn, kruhy pod očima a zarudnutí. To však není jediný problém.  

U LED obrazovky (TV, mobilu či počítače) trávíme průměrně šest hodin denně.

Modré světlo je přítomné i v přirozeném denním světle. Škodlivé je ale jen v noci

Problém modrého světla také souvisí s biorytmem a regenerací. Naše těla jsou nastavená tak, aby s příchodem tmy produkovala více hormonu melatoninu (tzv. hormonu tmy) a připravila se na spánek. Tím, že si večer svítíme LED žárovkami, díváme se na filmy a paříme na mobilu Candy Crash, však tělo přesvědčujeme o tom, že je poledne. To totiž modré světlo umí. Říká, že je den. Hormon se nevyplavuje a nám se nechce spát nebo se nám spí velmi špatně. Teprve 90 minut po tom, co oko přijme poslední modrý paprsek, se hormon začne vyplavovat. Takže i když telefon vypnete a hned ulehnete ke spánku, bude hodinu a půl trvat, než tělo dostane pokyn ke spánku. Organismus je tak ze začátku neklidný a nespouští regenerační procesy tak, jak by měl. Buňky se neobnovují, ale naopak stárnou.

 Modré světlo dokáže proniknout i tenkou kůží na očním víčku, takže i když u televize usnete, oko dál přijímá informaci,
že je den a není čas spustit regenerační procesy.
 

Umělým světlem si v noci nevědomky měníme přirozené nastavení biorytmu, což může vést k:

 • poruchám spánku,
 • hormonálním výkyvům,
 • náladovosti, 
 • bolestem hlavy,
 • ospalosti,
 • narušení nervové soustavy,
 • snížení imunity,
 • zvýšenému riziku poruch kardiovaskulárního systému,
 • vzniku rakoviny.

Nepěknou diagnózu vám doktor může sdělit po pěti, deseti, možná patnácti letech, co se pravidelně před spaním díváte na televizi nebo sjíždíte Facebook. Jak dlouho už to teď děláte?

Topické antioxidanty chrání pokožku před modrým světlem

Slovo topický z řeckého „topos“ znamená místo. Jde o antioxidanty, které se nanášejí přímo na pokožku. Přijímat antioxidanty ve stravě jako ochranu proti škodlivému záření nemá smysl, protože je náš trávicí systém rychle zpracuje a nestihne je poslat až do pokožky. Proto je lepší používat topické antioxidanty, které bojují s volnými radikály a modrým světlem přímo na pokožce. 

Antioxidanty jsou však důležité z mnoha jiných důvodů — posilují imunitu, omezují aktivitu volných radikálů a chrání organismus zevnitř. Můžete je užívat i vnitřně ve formě potravinových doplňků, vitamínů a multivitamínů. V tabletě či kapsli mají čistou a koncentrovanou kvalitu.
Věděli jste, že Ladybio také nabízí potravinové doplňky a vitamíny v BIO kvalitě? 
 
Nehledejte v tom žádnou vědu. Stačí si pamatovat, že topické antioxidanty chránící proti modrému světlu jsou vitamíny A (retinol), B, C (je odpovědný za tvorbu kolagenu), E a kyselina hyaluronová. Pořiďte si krém, balzám nebo olej s těmito vitamíny a jste chráněna.

/ere-perez-sos-papajova-marmelada-30-g/

/ere-perez-bylinne-tonikum-100-ml/

/ere-perez-zelene-povzbuzujici-serum-30-ml/

Před modrým světlem chrání fólie i mobilní aplikace

Pracujete u počítače? V tom případě vám pouhý krém nestačí. Modré světlo má negativní vliv také na oči, a jak jsem psala výše, také na nervovou soustavu. Naštěstí jsou další způsoby, jak negativní vliv modrého světla eliminovat: 

 • Doporučuje se minimálně 90 minut před spaním se modrému světlu zcela vyhnout. Vypněte televizi, odložte mobil a vytáhněte knížku, zahrajte si solitér (se skutečnými kartami :D) nebo meditujte.
 • Pořiďte si brýle či kontaktní čočky s filtrem zachycující modré a UV světlo. 
 • V obchodě s elektronikou pořídíte nalepovací fólii na displej upravující obraz monitoru v závislosti na denním čase. Nebo si stáhněte aplikaci, která to taky umí. Některé mobilní telefony a počítače mají tuto aplikaci Night Shift dokonce v základním nastavení. 

Tenkrát v té lékárně jsem si pořídila pleťovou vodu a krém s ochranou proti modrému světlu. Po prvním měsíci pravidelného používání se mi pokožka kolem očí zjemnila a vrásky byly viditelné jen velmi zblízka. Po dvou měsících už je vůbec nemám. Nemám ani akné a celkově je moje pleť vyrovnanější.

Chránit se před modrým světlem dává smysl!