Mýtus jako mraky! Oleje vás přes sluncem neochrání

S vlnou přírodní kosmetiky v obchodech a „zaručených domácích receptů” se bohužel šíří i vlna mýtů a kachen. Nejnovějšími se ukázala tvrzení, že přírodní rostlinné oleje nabízejí ochranu před ultrafialovým zářením. Je pravda, že některé z nich skutečně zachycují UV paprsky, ale výsledky studií vás zklamou.
 
oleje-na-opalovani

Jedna se mazala máslem, druhá jogurtem. Z první byl humr, z druhé mumie

A teď něco ze života. Jedna má kamarádka využila volného odpoledne na letním kurzu opalováním na sluníčku. Namazala se máslem, protože se na netu dočetla o tom, že tuk vyživuje pokožku a zároveň zachycuje UV paprsky. Po čtyřech hodinách na sluníčku zčervenala do humří barvy. Další dva dny nebyla schopná ani chodit.

Druhá má kamarádka dostala na letní brigádě v Řecku „padáka” a poslední den se rozhodla dohnat svůj sen o snědé pokožce. Její ex-kolegyně z baru (rodilá Soluňanka) jí poradila, ať se maže panenským olivovým olejem. Tato příhoda končí ještě hůř než ta první. Kamarádka skončila na pohotovosti a domů odlétala s obličejem obvázaným do panthenolové gázy. Ano, jsou to možná extrémní příklady, ale oba spojují dvě touhy — touha po krásném opálení a touhy využívat přírodní péči. 

Opalování zevnitř

Toužíte po zdravém, krásném a dlouhotrvajícím opálení? Zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na karoten. Karoten podporuje vznik melaninu, který je pro opálení základním kamenem. Karoten najdete v mrkvi, papáji, meruňce, nektarince, mangu, broskvi, špenátu, brokolici, hrachu a kapustě. 

Nenaleťte receptům na internetu

Mnoho lidí rádo scrolluje na internetu a hledá návody, postupy a DIY tutoriály na přípravu domácí kosmetiky. Hltáme každé moudro a důvěřujeme informacím, které najdeme. Nejspíš není účelem čtenáře zmást nebo napálit, ale řada webů uvádí nepřesná, dostatečně nevysvětlená nebo jen nepochopená fakta. A mezi ně například patří právě mýtus o rostlinných olejích a SPF. Tady nejspíš přispěl fakt, že přímořské národy už od pradávna používají olivový olej jako ochranu před sluníčkem. Pravda je však jiná. Olivový olej skvěle hydratuje a posiluje pokožku, proto je pokožka odolnější a nespálí se tak rychle. Nemluvě o vrozeném daru se dobře opalovat. Olivový olej však má ve skutečnosti údajně nižší SPF než 1,5.

Ve výzkumu nejlépe dopadl nimbový olej, který UV propouští z 80 % (to se rovná faktoru 1,25), karanjový olej (Pongamia glabra) a tamanu olej. U obou není ochranný faktor vyšší jak 2. Velmi mě zajímal výsledek testování malinového oleje. Dočetla jsem se totiž, že má mít SPF 25 až 60! Předtavte si to, takové číslo nemají ani unikátní opalovací krémy pro osoby s extrémně citlivou pokožkou. Ukázalo se však, že i toto číslo je přehnané. Ze studie však není jasné, jaké skutečné SPF malinový olej má. 

Proč vlastnoručně vyráběné opalováky moc nefungují?

Aby byl opalovací olej/krém účinný, musí obsahovat oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý, kteří fungují jako bariéra mezi slunečními paprsky a pokožkou. Domácí recepty je však většinou neobsahují a pokud ano, tak chybí informace o tom, jak s nimi správně zacházet. Obě látky jsou totiž těžké minerály, které v oleji klesají ke dnu a na pokožku se vůbec nedostanou. Dobrý domácí opalovací olej by měl mít spíše konzistenci krému, ve kterém minerály neklesají, ale zůstávají rovnoměrně rozptýlené.

Pokud mohu mluvit sama za sebe, tak radím na výrobu domácího opalovacího krému raději zapomenout. Na trhu jsou skvělé 100% účinné přírodní opalovací krémy, které vás nadchnou složením, vůní i péčí o pokožku. Pokud toužíte po vlastnoručně vyrobené kosmetice, zkuste kombinovat tělové pečující oleje, balzámy na rty z rostlinných másel, vonné esence z éterických olejů, pleťové masky z květových vod a zeleného jílu… Přírodní kosmetika je v tomto směru nevyčerpatelným zdrojem krásy, péče a radosti.