Návod, jak bojovat s mastnou a problematickou pletí

Mastná a lesknoucí se pokožka, jizvičky a hrbolky na čele, které se nedají skrýt ani make-upem. A ještě když se k tomu vyklubou ty bílé obrovské pupínky, zdá se nám, že nemůžeme vystrčit ani patu z domu. „Proboha proč se tohle děje?“ říkáte si. „Kdo se o tohle prosil?“

Žádnou paniku – podobný problém řeší miliony holek, žen i mužů po celém světě. Skrývají, make-upují a snaží se vypadat aspoň trošku „k světu“. Každý den jim připadá, že si na ulici všichni prohlíží zrovna jejich pupínky. Ale víte co? Stejně si jich všímají hlavně ti, kteří s nimi mají sami problémy. Ti ostatní si možná všimnou – na vteřinu. Ale rozhodně vašemu bílému jebáčku nevěnují víc pozornosti. 

Univerzální recept, který vás zbaví mastné pleti a pupínků do druhého dne, bohužel neexistuje. Ale přečtěte si návod, jak se jich zbavit jednou pro vždy. Bude to stát „jen“ váš čas a odhodlání.  

Jak-se-starat-o-smisenou-plet

Neschovávejte se. Životní styl, pohyb, správná životospráva a kosmetika bez chemie = krásná pleť 

Nejdříve si musíme položit otázku – chceme se problémů s pletí zbavit jen na týden, nebo na celý život? Pokud hledáte krátkodobou úlevu, určitě zabere „běžná“ kosmetika z drogerie. Musíte však počítat s tím, že váš boj s mastnou pokožkou se tím prodlouží. Druhou variantou je změnit životní styl, věnovat čas sám sobě a vsadit na kosmetiku bez chemie.  

Rozdíl mezi mastnou a problematickou pletí 

  • Problematická plet — Problematickou pleť poznáte na první pohled – je plná nepěkných pupínků, malých, velkých, bílých, rudých. Všichni si to z puberty moc dobře pamatujeme. Některé z nás však akné trápí i v dospělém věku.
  • Mastná pleť — Má lesklý povrch (především v oblasti T-zóny), zvětšené a jasně viditelné póry. Má větší sklony k tvorbě černých teček i bílých pupínků – je náchylná na různé formy akné.   

Základem je pokožku nepřesušit

Mastná a problematická pleť jdou ruku v ruce. Zvýšená tvorba kožního mazu totiž ovlivňuje i tvorbu pupínků. A naopak. Péče je podobná a v mnoha faktorech se shoduje. Základním pravidlem je pokožku nepřesušit. Může se stát, že čím více se ji budete snažit vysušit, tím více podráždíte mazové žlázy, které začnou produkovat ještě více kožního mazu. 

Zároveň si dejte pozor na syntetická pěnidla, vysoké množství alkoholu a glycerin v produktech. Proč? Alkohol může na první pohled vypadat jako skvělá dezinfekce (kterou mastná pleť potřebuje), ale pokožku více dráždí a neuzdravuje. Podobně glycerin – pleť krásně zjemní a z krátkodobého hlediska ji hydratuje – ale tuto hydrataci vytahuje ze spodních vrstev pokožky. A to vy nechcete – vy ji tam potřebujete vracet, ne si ji brát.   

Jste si jistí, že máte mastnou pleť?

Mnoho z nás to špatně odhadne – udělejte si rychlý test na typ pleti: Opláchněte si obličej vlažnou vodou, osušte a neaplikujte žádný krém. Počkejte cca půl hodiny. Vemte si papírový kapesník, rozstříhejte ho na 4 části. Ty přiložte na čelo, nos, bradu a jednu z tváří. Nechtějí se odlepit? Máte mastnou pleť. 

Méně je více. Mastná či problematická pleť potřebuje vyčistit, zklidnit a hydratovat. Za pomoci minima produktů

Méně je více – a zase dochází na slova našich matek i babiček. Na ty slova, která často neradi posloucháme. Mastná či problematická pleť totiž potřebuje vyčistit, zklidnit, hydratovat – ale za pomoci minima produktů. Je důležité, abyste sami vyzkoušeli, co funguje právě vám. 

Jaké přírodní produkty pomůžou mastné či problematické pleti? 

Ať už se jedná o odličovadlo, květovou vodu, olej, nebo krém, poznáte je jednoduše. Vhodné jsou ty, které obsahují antibakteriální a hojivé bylinné výtažky – šalvěj, rozmarýn, tea tree, neem, levanduli či zelený jíl.  

1) Odličování mastné pokožky

Pro mastnou či problematickou pokožku je nejlepší tzv. odličování namokro. Cleanserem či olejem. Výše jsme psali, že nejlepší jsou produkty, které obsahují antibakteriální a hojivé bylinné výtažky, a to platí i pro odličovače. Hledejte produkty s obsahem šalvěje, rozmarýnu, tea tree, neem, levandule či zeleného jílu. 

Pokud váháte, jestli je na mastnou pokožku vhodný olej, věřte, že ano. Dokonce je téměř nutností. Jen vybírejte z „lehčích“ olejů s vyšším obsahem kyseliny linolové – to je třeba konopný, šípkový olej či olej z hroznových jader. 

 

/balm-balm-balzam-na-oblicej-tea-tree/

/balm-balm-cistici-olej-maly-zazrak/

 

2) Tonikum či květová voda na mastnou pleť – ano, nebo ne?

Nemusí být nutností, ale pokud správnou péči o svou pleť teprve hledáte, určitě stojí za to tonikum či květovou vodu vyzkoušet. Já ji třeba používám hlavně v létě, kdy na sobě nemám make-up. Ráno ji nastříkám přímo na pleť či na odličovací tamponek a dočistím s ní svou pleť. Bonusem je, že krásně voní a já se díky ní každý den rozmazluju. 

Pro mastnou pleť jsou nejlepší ty tonery, které obsahují antibakteriální látky, takže se podívejte do složení. Z květových vod zkuste mátovou, heřmánkovou či tea tree květovou vodu.

/balm-balm-ruzova-voda/

/balm-balm-kadidlovy-toner/

3) Oleje a mastná pleť – téměř neuvěřitelné, ale opravdu pomáhají

Jak to je s těmi oleji? Když jsem o nich četla poprvé, nechtělo se mi věřit, že oleje, které jsou samy o sobě mastné, mohou pomoci mastné pleti. Logicky mi to nedávalo smysl. To jsem ale nevěděla, že každý olej má specifické složení mastných kyselin, vitamínů a dalších látek.

Oleje se liší právě v poměru mastných kyselin. Záleží na tom, jestli převažuje kyselina olejová (to jsou nevysušující, těžší oleje) či kyselina linolová (to jsou pak vysušující, lehčí oleje). Maz totiž sám o sobě není špatný, ve správném množství funguje jako ochranná bariéra kůže a pomáhá ji hydratovat. Potřebuje ho každá pleť – mastná, suchá, smíšená i normální. Vždy dejte přednost tomu, co právě vaší pleti nejvíce vyhovuje.

Mastná pokožka 

Suchá pokožka 

Lehčí, vysušující oleje  Těžší nevysušující oleje 
Obsahují více kyseliny linolové  Obsahují více kyseliny olejové 
Patří sem: Konopný, melounový, šípkový, slunečnicový, tamanu, levandulový, neemový. Přímo na akné vyzkoušejte pupálkový olej, který ovlivňuje hladinu hormonů v krvi a zmírňuje zánět. Patří sem: Olivový, makadamový, řepkový, avokádový olej nebo olej z lískových ořechů či broskvových jader.

4) Který krém či bezvodý balzám je nejlepší na mastnou pleť?

Znovu platí pravidlo – vybírejte produkty, které obsahují antibakteriální a hojivé bylinné výtažky či oleje. To znamená ty, které obsahují tee trea, šalvěj, neem, zelený jíl, levandule, aloe vera, konopný olej, šípkový olej či olej z hroznových jader. 
 

5) Peelingy a masky na mastnou pleť – příjemný relax

Peelingy i masky jsou takový bonus navíc. Určitě nejsou na každodenní použití – většinou ani jednou za týden. Ale jednou měsíčně můžou vaší pleti pomoct. Na mastnou či problematickou pleť pak hledejte ty produkty, které obsahují zelený jíl, aloe vera či neem. Mají totiž podobné účinky – protizánětlivé a antibakteriální a pomáhají vyčistit pleť.  

Životní styl – základ zdravé pokožky

I když to neslyšíme rádi, opravdu nám nadbytek čokolády, kofeinu, fast foodů nepomáhá. Ani sezení doma na zadku. Složení naší stravy a pohyb ovlivňuje pleť víc, než si mnozí stále myslíme. O tom, jak pomoci tělu zevnitř jsme už psali. Pamatujete?

Mastná i problematická pleť – to je boj na dlouhou trať, ale nemusí být nekonečný. Hlavně to nevzdávejte, řešení existuje. Pro každého.  

Pokud se vám stále nedaří mastnou či problematickou pleť zkrotit, poraďte se. Napište nám do facebookové skupiny Jsem LadyBio či soukromou zprávu. My, holky z LadyBio, jsme tady pro vás. 
 

Přečtěte si další ze série článků o typu pleti:

Suchá i mastná. Jak si poradit se smíšenou pletí?
5 + 1 tip, jak zatočit se suchou pletí i v zimě