Nedělejte si z vrásek vrásky. Jak pečovat o zralou pleť?

„Když už mi je těch 30, je čas začít řešit vrásky?“ vtipkovala jedna kamarádka na narozeninové oslavě. Zasmály jsme se, ale já se rozhodla, že k sérii článků o suché, smíšené, mastné a problematické pleti přidám i ten o zralé pleti – a o vráskách. Jestli se nám vrásky začnou tvořit, nebo ne bohužel neovlivníme. S věkem prostě přicházejí. Co ale ovlivnit můžeme je to, jak budou rychlé a viditelné.

A ta třicítka je v péči o pleť opravdovým milníkem. Ať už u vás čas vrásek přichází, nebo ho čekáte až za dlouho, začtěte se do článku o zralé pleti. Jedněm přinese informace, jak se o zralou pleť starat, a těm druhým, jak ovlivnit, aby vrásky přišly později a nebyly tolik viditelné.

prvni_vrasky

Stárnout s grácií – to je sen snad každé z nás 

Proč se nám vůbec tvoří vrásky? Nejdříve několik faktů

Pokožka stárne od cca 25 let. Sice mě to trošku děsí, ale je tomu tak. Před třicítkou se obnovuje každých cca 25 dnů, pak se ale proces začíná zpomalovat. Pamatujete si, jak vaše pleť vypadala po večírku v pětadvaceti a jak vypadá teď? I když mi je teprve 28, já už ten rozdíl poznám. 
Pokožka se s věkem ztenčuje, ztrácí pružnost a schopnost zadržet stejnou vlhkost jako kdysi.

Stárnutím se pokožka vysouší. Klesá totiž produkce kožního mazu a kolagenu v hlubších vrstvách kůže, díky kterým dříve pleť vypadala plně a „šťavnatě“. 

Vrásky se nám začínají tvořit, když pokožka začíná ztráce pružnost a pevnost. A za to mohou dvě látky – kolagen a elastin. Kolagen je základní jednotkou pojivových tkání – vaziva, chrupavek, kostí. Jedná se o nerozpustnou bílkovinu, kterou tělo samo vyrábí, jenže s věkem tato funkce slábne. Elastin je pak protein podobný kolagenu. Je součástí elastických vláken a napomáhá tomu, aby byla kůže flexibilní. 
 
Kolagen a elastin – dvě látky důležité pro pružnost a pevnost pokožky. Jakmile začne slábnout přirozená funkce těla je vyrábět, začínají se nám pomalu objevovat vrásky.  

Na stárnutí pleti však mají vliv i další faktory:

  • Genetika – jaké máme geny ovlivňuje i rychlost stárnutí pokožky. Naštěstí se však nejedná o jediný a nejdůležitější faktor, ale stárnutí pleti ovlivňují i ty další.
  • Hormonální změny a stres – produkci kolagenu a elastinu velmi ovlivňují i hormony a stres. Třeba i proto se vrásky ženám začínají tvořit po období „přechodu“, které je po pubertě druhým obdobím, kdy se nám „zblázní hormony“. Snižuje se nám hladina estrogenu, a tím se také zpomaluje produkce kolagenu. Stres zase dehydratuje pleť. Pokud tzv. nestíháme, tělo odvádí krev z periferních orgánů – například z kůže – aby ji mohlo dodávat svalům.
  • Sluneční záření – pokud nepoužíváme krémy s dostatečnou UV ochranou, sluneční paprsky můžou pronikat do spodních vrstev pokožky a spouštět tvorbu volných radikálů, které můžou snižovat buněčnou aktivitu, způsobovat předčasné stárnutí pleti nebo známky stárnutí urychlovat.
    Znečištěné ovzduší – také může vyvolávat uvolňování volných radikálů a způsobovat oxidační stres. Stejně jako u slunečního záření pak jsou na pokožce rychleji viditelné známky stárnutí. 
  • Životní styl – kouření, strava, nedostatek spánku atd.

Čištění – péče – hydratace a sluneční ochrana. Gró starosti o zralou pleť

1) Jak a čím čistit zralou pleť?

Stejně jako u ostatních typů pleti je právě odličování a čištěním tím nejdůležitějším. Sami uvidíte, že pokud se večer neodlíčíte, bude to na pleti čím dál více vidět – a taky čím dál déle vidět. 

Zralá pleť potřebuje dodat hydrataci, až do spodních vrstev. Odličovadlo proto nesmí pleť vysušovat. Zároveň by ji mělo hydratovat a dodávat vitamíny i minerály. Můžete zkusit přípravdy, které obsahují aloe vera a „těžší“ oleje s vyšším procentem kyseliny olejové – například kokosový, makadamový, mandlový, meruňkový.

Pleť můžete dočišťovat také květovými vodami nebo toniky. Můžete vyzkoušet kteroukoli z nich, ale na zralou pleť doporučuji růžovou vodu nebo květovou vodu pomerančový květ.

/balm-balm-kadidlovy-toner/

/ere-perez-ginkgo-micelarni-voda-200-ml/

/balm-balm-balzam-s-kadidlem-pro-hloubkove-cisteni/

2) Čím starší pokožka, tím větší potřeba péče

Základem je čištění, které jsem popsala výše. Ale není to jediná složka péče o zralou pleť. Druhým krokem je exfoliace a dodání pleti látek, které v procesu stárnutí ztrácí.

Na stárnoucí pleti se čím dál více zachycují odumřelé kožní buňky, proto zralá pleť potřebuje pravidelný šetrný peeling, který ji stimuluje. Pleť je tak hladší a lépe přijímá látky z finálního nanesení krému či bezvodého balzámu. Exfoliaci můžete některé dny v týdnu vyměnit za pleťové sérum. To si můžete představit jako kapku, ve které je nahuštěno co nejvíce účinných látek. Sérum dodává pleti přesně to, co nejvíce potřebuje. Stejně jako přírodní tonikum nebo květová voda podporuje účinek krému, který pak na pleť nanesete. 

/ere-perez-zelene-povzbuzujici-serum-30-ml/

/ere-perez-riche-creme-divoke-rajce-45ml/

/ere-perez-cyprisovy-pletovy-nektar-30-ml/

3) Hydratační krém jako třešinka na dortu

Celou péči o zralou pleť je třeba zastřešit hydratací – to je jasné. Které krémy však vybírat? Ne nadarmo se říká, že na výběru záleží. U krémů zkoumejte složení a volte takový přírodní krém, který je nabitý přírodními stimulanty pro tvorbu kolagenu. To znamená kyselinou hyaluronovou, aloe vera (aby se hydratace dostala i do spodních vrstev pokožky) a luxusními rostlinnými oleji. 
/oils-of-heaven-darkovy-set-5-x-5-ml/

/balm-balm-lehky-oblicejovy-olej-s--kadidlem/

A co oleje na pleť? Říkáte si, které jsou ty nejlepší proti vráskám?

I přírodní pleťové oleje umí stárnutí pleti zmírnit, obnovovat její elasticitu a vrásky zjemnit. Oleje na pleť pokožku hýčkají, hydratují a dodávají tolik ceněné mastné kyseliny. 

Na zralou pleť vyzkoušejte arganový, šípkový, jojobový, avokádový, melounový olej či olej z růží

Péče o pleť je důležitá v každém věku. Stačí vědět, jak o ni v které fázi života správně pečovat, a ona nám to ve stáří oplatí. Co myslíte, mám pravdu? Napište mi do facebookové skupiny Jsem LadyBio.