Pohodlná eko menstruace bez bolesti

Menstruace. Téma, které nebere konce. Proč? Protože s sebou nese stigmata, otázky, různé cesty řešení, nepohodlí, nové trendy, a protože už dávno přesahuje soukromí žen. Dostává se do vztahu, do zaměstnání, do politiky, ekologie, do veřejného života. Nebudu se pouštět do vod, ve kterých se řeší příliš naturální reklamy nebo to, jestli by ženy ne/měly menstruaci skrývat. Dnes chci řešit otázku, proč ženy, které „své dny” řeší menstruačním kalíškem, jsou uvolněnější a prožívají periodu s daleko menšími bolestmi.
 

menstruacni-bolesti

Můžeme ovlivnit, jestli nás při menstruaci bude bolet břicho?

Bolesti při menstruaci trápí mladé i starší ženy. Příčin může být několik, např. výkyvy hormonů, stahy dělohy nebo čípku, užívání hormonální antikoncepce… Tyto a další příčiny se rozebírají v literatuře, tiskovinách, na letácích u gynekolga, v různých odborných i blogových článcích. I my jsme v minulosti jeden článek věnovali menstruačním bolestem.

Řešením může být vysazení nebo změna hormonální antikoncepce, procvičování pánevního dna nebo při menších bolestech používáním krémů. N

Článek s tématem posilování pánevního dna

Jak na posílení pánevního dna? 
 
Méně zmiňovaným faktorem je ale psychické rozpoložení. Mnohé ženy totiž menstruaci prožívají jako stresující událost, na kterou nevědomky jejich tělo reaguje bolestmi v podbřišku. Je to stejné, jako když vás před zkouškou přepadne dýchavičnost nebo po vyhrocené hádce bolest hlavy. Nepohodlí, které s sebou menstruace nese, může vyvolat bolesti, které ale paradoxně připisujeme právě menstruaci.

Neprotekla jsem? Mám dost tamponů? Jde to na mě poznat? Není to cítit? Takové a podobné otázky spolu se strachem z trapasu stresují snad každou ženu. Ale některé našly cestu, jak se cítit sebejistě, pohodlně, bezpečně, a tím i cestu, jak periodu prožít bez stresu a studu. 

Ekologická menstruace je hlavně o pohodlí

Pokud jste na náš web zavítali poprvé, možná teď kroutíte hlavou, jaké „zelené nesmysly” se vám budu snažit naservírovat. Nebojte, ekologická menstruace je pro každou moderní ženu. Nabízí totiž hned několik výhod:

  • pohodlí,
  • úsporu financí,
  • zdravější a bezpečnější hygienické pomůcky,
  • méně odpadu.

Řeč je o menstruačních kalíšcích, látkových vložkách, menstruačních kalhotkách a houbách. Všechny zaručují spolehlivé zachycení menstruační krve bez protečení, opakované použití (a tím i menší finanční náklady), nulové riziko toxického šoku a šetrnost k pokožce — nemusíte se obávat zapaření, alergické reakce, mykóz apod. 

Menstruační kalíšky

Pro mnohé ženy TOP nejlepší způsob řešení menstruace. Jde o hygienickou pomůcku ve tvaru zvonečku vyrobenou z lékařského silikonu. Zavádí se podobně jako tampon do pochvy, kde zachytává krev. Na celou menstruaci stačí jen jeden! Používá se opakovaně a vydrží minimálně pět let. Můžete s ním spát, sportovat, plavat. Sama jej používám už pět let a nedokážu si představit, že bych se měla vrátit k nekonečnému nakupování vložek nebo tamponů. Nošení kalíšku je velmi snadné, pohodlné a není vidět (klidně se můžete procházet nahá a nikdo nic nepozná). Menstruační kalíšky považuji za osvobození. Také se jim na LadyBio často věnujeme, přečtěte si články, které jsme o nich napsali:

Dovolená a menstruace? S kalíškem to nemusí být o nervy 
Jak správně zavést menstruační kalíšek 
Jak funguje menstruační kalíšek 
Vše o menstruačních kalíšcích 
Menstruační kalíšek ano nebo ne — recenze 

Návratnost kvalitního kalíšku se vám finančně vrátí už za půl roku. Mívá životnost pět let, s dobrou péčí i deset, a seženete ho i pod pět set korun. Za pět let používání jednorázových vložek a tamponů žena v průměru utratí 4 240 korun. To je skoro deset krát víc než za kalíšek na stejné období!

Látkové vložky

Fungují stejně jako ty jednorázové, až na to, že ty látkové po použití nevyhodíte, ale vyperete a použijete znovu. Jsou vyrobené z bio bavlny, která není chemicky bělená. Co to znamená? Že neobsahuje chlór, který dráždí pokožku. Navíc se v látkových vložkách nezapaříte, ale přitom neprotečete. Jsou jednou tolik savější jako jednorázové vložky. Ženy si pochvalují příjemný pocit a měkkost, a že používáním látkových vložek vyřešily opruzeniny a mykózy. 

Žena průměrně spotřebuje 15 vložek za jeden cyklus. Za rok to je 180 jednorázových vložek, které končí jako neekologická hromada na smetišti. Pokud přejdete na látkové vložky, bude vám stačit 7 až 15 kusů na několik let.  

Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky fungují jako vložky a kalhotky v jednom. Nemusíte se bát sklouznutí nebo posunutí vložky. Jsou prodyšné, savé, pohodlné a oblíbené. Spotřeba u kalhotek je podobná jako u látkových vložek.

Menstruační houby

Zavádějí se podobně jako tampony. Jde o mořské houby, které nasávají menstruační krev. Po vyprání se opakovaně používají. Měli byste ale vědět, že mořské houby nejsou rostliny, ale živočichové. Na LadyBio je ale nenabízíme. Proč? Dovíte se v článku Proč na LadyBio nenajdete mořské houby.

Užívejte si menstruaci bez limitů

Ano, „jahody” nejsou bezstarostná záležitost. Ale naštěstí žijeme v době, kdy se perioda čím dál více řeší otevřeně a ženy mohou přímo ovlivňovat produkty, které se k řešení ženských dní vyrábějí — mnoho značek je otevřených připomínkám svých zákaznic. A tak se nám otevírají cesty, jak těch pár dnů v měsíci prožít sebejistě, bez limitů a beze strachu z trapasu.