Proč jsou chemické opalovací krémy zlo?

Taky už máte letní náladu? Venku je sice ještě jaro, ale počasí se už tváří na pěkný červenec. A tak sedím v práci a představuju si, jak vyrazíme na dovolenou. Ale jen co kouknu na sluníčko, hned taky pomyslím na spálená ramena, nohy, sluneční alergie... ale kdo by se chtěl celé léto schovávat ve stínu jako upír? Tak mě napadlo – podle čeho si vybíráte opalovací krémy? Víte vůbec, co si na sebe mažete? 

Prirodni_opalovaci_krem 

Opalovací krémy, které ubližují

Četli jste zadní etiketu „opalováku“? Vsadím se, že se vám u toho motá jazyk jako při třetí sklence vína – a nedivím se… Orientovat se v názvech dokáže pouze kosmetický chemik s dlouholetou praxí. Co u vás teda při koupi rozhoduje – pěkný obal, vůně, to, že barví pokožku krásně do hněda, pěkně se roztírá, neteče a vstřebává se jedna báseň?

Jako byste jinými slovy vyjmenovali koktejl umělých látek – parabeny, parfémy, alkoholy, rozpouštědla a ropné deriváty. Zní to hrůzostrašně. Ale ještě horší je, že kvůli tomu je většina „opalováků“ je hořlavých. Takže si v podstatě koupíte chemický koktejl, který se může snadno vznítit, a namažete si ho na pokožku.  

Přírodní opalovací krémy teď zní jako dar z nebes

Žádné hořlavé látky, jen příroda. Přírodní opalovací krémy využívají jako UV filtr přírodní minerální filtry - zinek a titan. Nevstřebávají se do pokožky, ale tvoří na ní jemný film, který odráží sluneční paprsky. Jedinou nevýhodou je horší roztíratelnost, ale to, myslím, přežijeme.

Jaký je rozdíl mezi chemickými a minerálními filtry?

Ty chemické často obsahují rakovinotvorné látky. Jejich hlavním úkolem je pohlcovat UV záření a chemickou reakcí jej přeměnit na teplo. Produkují volné radikály narušující buňky a hormonální rovnováhu. Takové a další syntetické látky opalovacích krémů naše tělo nedokáže vyloučit. Zato minerální látky se nevstřebávají, záření odráží a nám prospívají.   

Olivová inspirace...

A ve středozemí šli ještě dál. Místní krajina je proslulá vynikajícím olivovým olejem. A lidé ho využívají téměř k čemukoli – jako kondicionér na vlasy, krém na tělo nebo přípravek na záděry, nemoci a plísně. Řekové z něj dokonce míchají „vlastní“ opalovací krém. Recept obsahuje jen olivový olej a citron. Nedají na něj dopustit a s úsměvem dokáží hodiny poutavě vyprávět o jeho výhodách. A vůbec jim přitom nevadí, že jim nerozumíte ani slovo.

Jak je to možné? Olivový olej má přírodní UV faktor (cca SPF 2–8) a Řekům, kteří jsou na slunce zvyklí, jako ochrana stačí. Pokud máte krásný snědý základ, klidně jej na dovolené vyzkoušejte. Ale pokud jste stejně jako já po zimě bílá jako stěna, začněte na padesátce a pomalu snižujte.

Kouzelné slovo BIO

Při nákupu na slovíčko BIO bohužel zapomeňte. Dnes ho používají všichni. I ti, kteří tak berou dobré jméno všem, co se opravdu snaží o změnu. Mnoho z nás a hlavně maminek se přiklání k šetrným výrobkům. Výrobci si tak nenechávají ujít marketing založený na „neškodlivosti“. Proto na obalech sledujte slovíčka „s minerálními filtry“, „Lichtsschutzfilter“ a podobné variace. Anebo se spolehněte na nás. Všechny naše výrobky prošly přísnou kontrolou, a tak se nemusíte bát, že bychom nabízely byť jen kapičku chemie.  

A jak se správně opalovat?

Začněte už na jaře – čím dřív, tím líp. Třeba jen 10 minut denně. Vyjděte na zahrádku, na procházku, relaxujte na balkoně. Ranní slunce je velice příjemné, slabé, ale dosti účinné. Pokud to jako normální člověk ráno nestíháte, využijte odpolední sluníčko. Nebo si během přestávky v práci vyjděte na terasu nebo dvorek. Hlavně se nesmažte na slunci od rána do večera – i kdyby jste měli celý víkend. Dejte si na čas – pomalu čas na sluníčku prodlužujte a uvidíte, že do léta získáte krásnou barvu.

I když jste s opalováním začali už na jaře, opalujte se „střídavě“. Střídejte pobyt na slunci s pobytem ve stínu. Dejte pokožce šanci relaxovat, ochladit se, zklidnit. A dejte pozor pod vodou, sluneční paprsky jsou tam agresivnější než na suchu, proto pod pojmem „ochladit se“ nemyslím jen hupsnout do bazénu. 

Na závěr jedna zajímavost...

Sotva začne jaro, ze všech stran slyšíme hrůzné scénáře o rakovině kůže. Strachy aby se člověk schovával ve sklepě. Extrémní slunění není zdravé, ale ani úplné vyhýbání se paprskům nám nepomůže. Nejsme vampýři ani ještěrky. Abychom byli zdraví, potřebujeme vitamín D. Za normálních okolností se tvoří v kůži jako reakce na sluneční záření. Získáme tak 80–90 % naší denní potřeby a zbytek bychom měli přijmout ze stravy – z mléka, rybího tuku, jater a vajec.

Proč se v těle vitamín D vytváří? 

Je velice důležitý pro vstřebávání vápníku a fosforu, což jsou látky, kterým můžeme děkovat za naše zdravé kosti. Taky se podílí na zdravé funkci srdce a pomáhá proti nádorovým onemocněním.

Jásáte „HURÁ“ a běžíte do lékárny pro „Déčko“ v tabletách? To není úplně dobrý nápad. Všechny takové vitamíny jsou chemické a často v přemrštěných dávkách. Vraťte náhražky zpět do regálu a raději jděte na procházku. 

Věděli jste, že „Déčko“ má velký význam v regulaci genů? Pojďme trochu do hloubky... Taková chřipka je horší, než si myslíme. Léčíme ji čajem, spánkem a prášky bez předpisu, ale věděli jste, že virus chřipky rozkládá geny? Bránit se můžeme pohybem v přírodě a na slunci. Vitamín D přes léto pozitivně stimuluje imunitu a posílí ji natolik, že nás pak chrání celou zimu.