Recenze a zkušenosti s přírodním krystalovým deodorantem (alun)

„No to snad ne,” byla má zcela spontánní reakce, když jsem zjistila, co se skrývá pod názvem alun. Myslela jsem si, že přírodní krystalový deodorant nebude nic pro mě… Ale víte co? Dnes bez něj nedám ani ránu.

Není krystal jako krystal. Jedny jsou magické, druhé zkrášlují klenoty a jiné se hodí k hygieně  

aluncrystal 

Co vše alun slibuje

Vždy, když si něco objednávám z přírodní kosmetiky, přidám si nějaký výrobek, na který jsem strašlivě zvědavá a přitom ho nijak zvlášť nepotřebuji. Naposledy to byla moje touha vyzkoušet ten podivně vypadající krystalový deodorant. Nuže dobrá, jdeme testovat!

Další názvy pro alun jsou kamenec, potassium alum, síran draselno-hlinitý nebo ammonium alum, síran amonno-hlinitý 

Praktické balení 

Krystalový deodorant k vám většinou dorazí v sympatickém bavlněném pytlíčku na šňůrkách. Samotný alun ve tvaru lehce zašpičatělého oválku - valounku, je také navlečený na přírodním provázku. Je tak prakticky vyřešená otázka skladování a schnutí. Valounek je velký asi patnáct centimetrů a čirý s mapkami krystalizace. To je velmi důležitá vlastnost, protože tak se pozná skutečně kvalitní a fungující alun. Ty nekvalitní jsou totiž mléčné, až téměř bílé. Vyrábějí se z odpadového prachu kamence a zdaleka nemají deo vlastnosti. Navíc se do nich přimíchávají další látky a celá myšlenka tím ztrácí smysl.

 Alun je minerál, který vzniká krystalizací. Krystaly k výrobě alunů Cosmetikabio mají původ v Himalájích

První dojmy 

Při pohledu na alun jsem se nemohla ubránit asociacím k ledovci a k něčemu velmi, ale opravdu VELMI naturálního. Nic moc jsem si od toho neslibovala, ale jak to tak u mě bývá, tím více jsem byla překvapená. Podle návodu se alun nanáší na mokrou pokožku nebo navlhčením samotného alunu. Já zvolila druhou variantu. Při ranní hygieně jsem namočila krystal pod tekoucí vodu a párkrát jím přejela v podpaží. Možná dvakrát třikrát víc, než u běžného kuličkového deodorantu. Krystal se lehce rozpouští a zanechává na pokožce jemný film, který rychle usychá. Pak jsem alun opět opláchla a pověsila na háček. Opravdu není cítit žádná vůně. Nebije se tak s žádným parfémem či toaletní vodou.

Pro mě je to momentálně velmi důležité, protože jsem čerstvá máma a kojím. A kdykoliv si chci udělat radost a něčím se navonět, je moje holčička nervózní a kouká na mě s nedůvěrou. Je neskutečné, jaký podezřívavý výraz umí ta moje čtyřměsíční kopie vykouzlit.

A protože lítání kolem miminka, domácnosti, zahrady a manžela je srovnatelné s olympijským čtyřbojem, potřebuji se před pocením a jeho nepříjemnými důsledky chránit. Už v poledne bývám splavená jak kůň na dostizích, když pobíhám mezi dcerkou, kastroly, plenkami a smetákem. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistila, že mám podpaží suché a tričko stále vonící po aviváži! Myslela jsem, že alun zabraňuje jen pachu, ale redukuje i pot. Podpaží jsem měla jen lehce vlhké a zjistila jsem to až při doteku. První den používání mě příjemně překvapil. Večer jsem se osprchovala a alun nanesla do podpaží i mezi prsa. V noci jsem se totiž první měsíc s miminkem potila, jako kdybych se neustále grilovala. Druhý den ráno jsem měla poprvé od porodu pocit svěžího ráno a nepotřebovala jsem sprchu. To už si alun vysloužil moje obdivné pokývnutí hlavy.  

Teprve čas ukáže 

„Zlato, ten neandrtálský šutr je masakr,” volá na mě manžel, sotva za ním prásknou dveře. Přišel z práce, vyzul si boty. Čichám, čichám “bolavé nohy”, ale nikde nic. Můj drahý manžel se valounkem totiž namazal od hlavy až k patě - a to doslova, protože si jím namazal i chodidla. Čichám, čichám dále k tričku a kromě pachu z kovovýroby, necítím nic. Nevím, jaký větší důkaz o účinnosti alunu na pach z potu chcete, ale toto mluví za všechno. Stejné pozitivní ohlasy jako já a můj muž mají i mé kamarádky Míša a Janka. Nechám vás nakouknout do naší miniskupinky:

Janka: „Holky, mám ho a je supeeeer! Niki nekecala! Už nikdy víc chemii a uvidím, jak to zvládne přes léto. Ale fakt se potím minimálně a hlavně to VŮBEC nejde cítit!”

Míša: „My ho už máme taky :))) A taky super! Přema (manžel) je spokojený - hlavně, že je EKO :))”

U mě se názor také nemění. Alun používám každý den a nezklamává. Mám ho už čtyři měsíce a vůbec z něj neubylo. Nekazí se, takže vydrží roky. Za cenu okolo tří stovek je to skvělá investice. Používat ho může celá rodina, protože není pórovitý a veškeré nečistoty z něj smyjete. I tak ale doporučuji pořídit každému jeden. 

Více než deodorant

Alun nevyužijete jen jako deodorant. Pokud vám řeknu, že se alunu také říká kamenec, jistě si hned vybavíte první pomoc na pořezání při holení. Alun totiž zastavuje krvácení a čistí ranky. Hodí se vám také na ošetření pupínků akné a štípnutí hmyzem. Všechny možné způsoby využití alunu najdete v článku Alternativní způsoby využití alunu. 

Nad svým alunem pláču. Před pár dny mi spadl na zem a rozbil se. Naštěstí jen na tři kousky. Největší kus stále používám, nejmenší jsem podle rady na internetu rozemlela ve hmoždíři na prach a nasypala ho manželovi do pracovních bot. Uchrání se tak před zabijáckým smradem - opravdu to nešlo napsat nijak kulantně, ten odér je vševyhánějící. Druhý velký kus jsem rozpustila ve vodě a roztok nalila do rozprašovače. A deodorant ve spreji je na světě! 

Verdikt

Přírodní krystalový deodorant ode mě získává jedničku! Vůbec mi nechybí klasické deodoranty, které se občas drolí, špiní oblečení a zanechávají na pokožce silnou vrstvu krému. Alun je bez vůně, nezabarvuje oblečení a dělá to, co má - stoprocentně chrání před pachem z pocení.

Autorka článku

Niki-Pavlikova-Copywriter

Niki


Nemůžu se nabažit čerstvého horského vzduchu a radosti z vlastnoručně zasazených rostlinek. Miluji čaj a silnou kávu. Pomalu propadám józe a nadobro jsem propadla cestování. Lépe mi to píše než mluví, a proto věčně datluji do klávesnice nebo plním papír inkoustem.

Těším se na každou kosmetickou novinku, knihu i film. Jsem vizuálně založený člověk, proto si užívám výhledů, obrázků a barev. Ale nejvíc ze všeho beznadějně miluji svou dcerku Nefeli.