Suchá i mastná – jak si poradit se smíšenou pletí?

Na nose i čele bojujete s pupínky a černými tečkami, zatímco na tvářích je pleť skoro vysušená. Jedna kosmetická řada zlepší tzv. T-zónu, ale zhorší sušší tváře, druhá řada zase naopak. Jak najít péči, která bude sedět oběma typům? Podívejte se, co projevy smíšeného typu pleti zhoršuje a co vám může pomoci. 
 
Maska-pro-smisenou-plet
 
„Mastná i suchá pleť, no to jsem to vyhrála. Přípravky na mastnou pleť mi nesedí, přípravky na suchou taky ne. Co používat, abych pomohla jak mastnější pokožce v oblasti T-zóny a zároveň trošku promastila tváře, aby mi na nich pokožka nepraskala?“ Jako bych se viděla před pár lety. Poté, co jsem se radovala, jak jsem porazila akné, mi kosmetika zase přestala sedět. Tváře jsem měla sušší a jakmile jsem použila trošku mastnější krém, na čele mi vyrazily pupínky.

Takže nebojte, nejste v tom sama. A právě naopak – zjistila jsem, že smíšený typ pokožky u nás patří k těm nejčastějším. Nejprve se podívejte, co je to smíšená pleť a co ji způsobuje? 

Smíšená pleť

Smíšená pleť je kombinací suché i mastné pleti. Typ pleti se liší v T-zóně, kde je mastnější, a na tvářích, kde je sušší. V T-zóně se tím pádem vyskytují i černé tečky či pupínky, na tvářích se pokožka může olupovat. 
 
V mastnějších částech se více tvoří kožní maz, zatímco v sušší oblasti je nedostatek lipidů – a tím pádem nedostatek kožního mazu. Sedí to přesně na vás? Pro začátek aspoň víte, co potřebujete řešit. A i když to vypadá, že péče o smíšenou pleť bude složitá, má i své výhody.
 
Pozitivum smíšené pleti? Déle odolává vzniku prvních vrásek a známky stárnutí se na ni projevují později.
 
Co smíšené pleti pomáhá a čemu se vyhnout? Mastnější oblasti zlepšuje pití většího množství vody, zdravá životospráva a sport. Stejně jako sušší části. Ty jsou však citlivější na vnější i vnitřní faktory, které narušují přirozenou kožní bariéru. Oběma typům také škodí fastfoody, káva, kouření a alkohol. Schválně si prohlédněte, jak vaše pleť vypadá po protančené noci a jak po odpočinkové dovolené. 

/balm-balm-sipkove-serum-maly-zazrak/

/ere-perez-cyprisovy-pletovy-nektar-30-ml/

Rychlý test, jak poznat svůj typ pleti

Připravte si papírový kapesník. Opláchněte obličej vlažnou vodou, osušte a neaplikujte na něj žádný krém. Počkejte zhruba půl hodiny. Pak vemte papírový kapesník a rozstříhejte ho na 4 části. Ty přiložte na čelo, nos, bradu a jednu z tváří. Nedrží tam ani minutu? Máte suchou pleť. Chvilku drží a po chvíli spadnou? Máte normální pleť. Nechtějí se odlepit? Máte mastnou pleť.  

Jakou péči potřebujete na smíšený typ pleti?

Co si zapamatovat? Smíšená pleť potřebuje péči, která pleť vyčistí, ale zároveň hydratuje a nepřesuší.

První fáze každodenní péče – odličování a čištění

Při vybírání odličovací či čisticí kosmetiky se soustřeďte na to, abyste pleť nepřesušovali a zároveň neucpávali. Žádná z nás to neslyší ráda, ale potřebujeme zkoušet. Zkoušet, co právě naší pokožce sedne. 

Vyberte si takový produkt, který pokožku správně hydratuje a zároveň hloubkově pročistí – takovým způsobem, že odstraní buněčné zbytky a nečistoty, ale neporuší vrstvu hydrolipidového filmu. Vyhněte se jakýmkoli chemickým, dráždivým produktům, ale ty u nás stejně nenajdete.

Tonizační a květové vody na smíšenou pleť – ano, nebo ne?

Tonizační i květové vodě pro smíšenou pleť dáváme zelenou. Tonizace je krok mezi čištěním pleti a nanášením krému. Přírodní tonizační a květové vody pomůžou pleť dočistit, odstraní zbytky make-upu i nečistot a především se póry, které se čištěním otevřely, zase uzavřou, aby se nezanášely. 

Jak vybrat tonizační či květovou vodu? Mrkněte se do složení – mastnější pokožce pomáhá třeba mátová, heřmánková nebo tea tree květová voda. Vyzkoušejte, která bude sedět vám. /balm-balm-ruzova-voda/


/ere-perez-bylinne-tonikum-100-ml/

Zkuste použít přírodní pleťové oleje 

I mezi přírodními oleji můžete najít ty, které zklidní pokožku v „T-zóně“ a zároveň hydratují pokožku na tvářích. A nedivte se – i mastné pleti, a tím pádem vašim mastnějším částem, můžou oleje pomoci. Oleje se liší v poměru mastných kyselin. Záleží na tom, jestli převažuje kyselina olejová (to jsou nevysušující, těžší oleje) – ty pak sedí sušší pokožce – či kyselina linolová (to jsou pak vysušující, lehčí oleje), které sedí mastnější pokožce. 

Na smíšenou pleť zkuste třeba melounový, hojivý jojobový nebo konopný olej – či éterické oleje, levandulový, neemový, tea tree, vilínový.

Správný přírodní krém či bezvodý balzám na smíšenou pleť jako třešnička na dortu.

/balm-balm-univerzalni-balzam-krasy/

/ere-perez-zkraslujici-moringovy-krem-50-g/

Na smíšenou pleť jsou perfektní lehčí krémy, které neucpou póry. Můžou obsahovat přírodní másla, která hydratují a zjemňují pokožku, protizánětlivý a hojivý jojobový nebo konopný olej či aloe vera. Krémy mohou obsahovat i éterické oleje – nejčastěji levandulový, neemový, tea tree či vilínový. Perfektně tak vyřeší všechna suchá místa na obličeji. 

Rada na závěr? Jedině – věřte vlastní zkušenosti. Pokud víte, že některá látka vám pleť zhoršuje, vyhněte se jí. Vyberte si péči, která vám funguje. 
Nevíte si rady se svou pletí? Napište nám do facebookové skupiny Jsem LadyBio a poraďte se s ostatními. Nebo napište přímo nám, pomůžeme vám vybrat kosmetiku na míru.