Vše, co jste chtěla vědět o menstruačních kalíšcích

Uvažujete, že během svých dnů vyzkoušíte něco jiného než vložky nebo tampony? Něco, co netlačí, je hygieničtější i ekonomičtější a – co si budeme říkat – i ekologičtější? 

jak_vybrat_menstruacni_kalisek
 

Menstruační kalíšek řadíme mezi dámské hygienické pomůcky. Zavádí se do pochvy podobně jako tampon, kde sbírá tekutinu. Dokáže pojmout až 30 ml, což je více než u vložek nebo tamponů. Logicky z toho plyne, že není třeba jej tak často vyměňovat (vyprazdňovat). Jeho unikátnost spočívá v neabsorbování tekutiny, ale sbírání. Díky materiálu, ze kterého je vyroben, nedochází k množení a rozkladu bakterií. Předejdete tak infekčním onemocněním. Kalíšek stačí vyjmout, vyprázdnit, omýt teplou vodou nejlépe s kapkou mycího intimního gelu a znovu zavést.

Menstruační kalíšek se vyrábí z několika materiálů – z měkkého silikonu, latexu nebo termoplastu. Každý materiál má své výhody a nevýhody.

 • Latexový vyhovuje testům, ale spousta žen na něj má alergii. Výroba latexového kalíšku je jednoduchá, proto je cena nízká. 
 • Silikonový kalíšek tuto nepříjemnost řeší, ale odráží se to na cenně kalíšku. 
 • Termoplast je nejnovější materiál a jeho výhodou je pevnost, má tedy delší životnost než silikonové a latexové kalíšky. Díky zpracování je cenově stejně dostupný jako latexový. 


Ať už nás menstruace obtěžuje nebo jsme na ni jako ženy pyšné, vždy se ji snažíme co nejvíce zpříjemnit a zjednodušit.

Jak je kalíšek spolehlivý?

Možná právě uvažujete nad tím, že když kalíšek neabsorbuje tekutinu, tak musí logicky prosakovat. Není tomu tak. Stejně jako u pesarů nebo cervikálních kloboučků po zavedení kalíšku vzniká mírný podtlak, který drží kalíšek na svém místě a jeho hrany tak dostatečně pevně přilnou ke stěnám pochvy. Tekutina stéká přímo do kalíšku. Pokud s kalíškem začínáte a ještě nemáte natrénované zavádění, použijte jako pojistku vložku. Pokud ho náhodou zavedete nesprávě a bude protékat, vy budete i tak v pohodě.  

Jak dlouho může být zavedený?

Záleží na síle vaší menstruace, ale obyčejně se doporučuje 4–12 hodin. 12hodinová hranice je důležitá také kvůli hygieně. I když je kalíšek z nepórovitého materiálu a je velmi odolný proti bakteriím, při nedodržování hygieny si i s kalíškem můžete zadělat na infekci nebo zánět. Čím častěji vymýváte, tím lépe.

Povrch kalíšku je hladký, při zavádění, vyjímání ani během nošení nepoškozuje sliznici, neuvolňují se z něj nebezpečné nebo škodlivé látky ani žádné malé části. Není bělený ani uměle parfémovaný a díky tomu jej může používat i velmi citlivá žena. Skvělou vlastností silikonu je dokonale hladký povrch, ve kterém se v něm netvoří póry. A bakterie se tak nemají kde ukládat nebo množit. 

Jaká je životnost kalíšku a kolik ušetřím?

Pokud o kalíšek správně pečujete, životnost je 5 let. Silikonový vydrží až 15 let. Schválně, vezměte si kalkulačku a spočítejme si, kolik by vás stály vložky a tampony. ... Vlastně, pokud se vám nechce počítat, podívejte se na výpočet mé kolegyně Niki z Ladybio, která kalíšek používá už dva roky.

Druh vložek

Cena za 1 rok  

Noční vložky 90 korun
Denní vložky 600 korun 
Tampony 158 korun

        
  
Za rok za dámské hygienické potřeby utratíme 848 Kč. Za pět let je to 4 240 Kč. To je pořádné číslo, co?
Pět let s kalíškem nás přijde na 485 korun.

Můžu s kalíškem sportovat nebo plavat? 

Musíte uznat, že se všemi těmito vlastnostmi je kalíšek vážně skvělý. Nemohu si to odpustit a musím k němu přidat i další. Například vůbec vás neomezuje při sportu nebo jiných aktivitách. Pokud svůj volný čas ráda vyplňujete pohybem, chodíte tančit nebo lyžovat, jezdíte na kole nebo běháte, jezdíte na koni, kolotočích nebo jen tak venčíte pejska, nikdy vás kalíšek omezovat nebude. A má také funkci mechanické zábrany. Pokud se jdete koupat k rybníku nebo na přehradu, nemusíte se bát, že „něco chytnete“. Berte si ho i jako ochranu mimo vaše dny, když míříte k vodě – ne zrovna v křišťálových barvách. 

Dokonce ani během spánku se kalíšek neuvolní nebo neodchlípne. Tekutina zůstane na svém místě, dokud se sama nerozhodnete kalíšek vymýt.
A když už jsme u toho pohybu, kalíšek vám usnadní balení na dovolenou. Přemýšlíte, jestli je potřeba brát hygienické potřeby, i když menzes nečekáte. Zkrátka, kdyby náhodou? A kolik toho vzít? Kalíšek zabere málo místa a jak jsme si řekli, není potřeba jej často měnit. Navíc se vyhnete trapné situaci, kdy vám zpod plavek vypadne šňůrka od tamponu. Nebo třeba při túře po horách. Pokud jste jako já, nemáte to srdce nechat hygienickou potřebu jen tak pohozenou v křoví, ale pečlivě ji zabalíte a vláčíte kilometry s sebou k prvnímu odpadkovému koši.

Ke kalíšku si můžete pořídit sanitizér, což je antibakteriální gel na kalíšek, který nahradí intimní mycí gel. Je to skvělá pojistka, když nemáte přístup k dostatku teplé vody. 

Mohou kalíšek používat všechny ženy?

Ano, omezení žádné není. Dokonce výrobci doporučují kalíšek ženám, které trpí na infekce, kvasinky a podobně. Díky tomu, že je z nezávadného, neběleného, neparfémovaného materiálu, snižuje riziko množení a rozkládání bakterií. Důkazem je to, že když kalíšek vymýváte, tekutina nezapáchá. Zkrátka se nerozkládá. 

Podívejte se na tabulku, která srovnává dámské hygienické potřeby:

  Kalíšek   Tampon Vložka
Opakované použití   ano ne ne
Množení bakterií ne ne ano
Opruzeniny ne ne ano
Potřeba vody ano ne ne
Tlak na čípek ne ano ne
Použití v noci ano ne ano
Parfemováno ne některé ano ano
Běleno chlorem ne ano ano
Riziko infekce ne ano ano

Jak kalíšek vypadá?

Jde o sběrnou nádobku s ocáskem nebo poutkem. Ten slouží k snadném uchycení při vyjmutí. Nádobka může mít několik tvarů podle výrobce – může být kulatý jako půl baňky, kónický jako kalich, zvonek… V nádobce, kde se hromadí tekutina, je malá dírka. Jejich počet a velikost závisí na výrobci. Jsou dost malé, sotva na špendlík, a jsou umístěné u okraje. Jejich úkolem je vytvořit menší podtlak, aby se kalíšek správně zachytil. A pokud se kalíšek naplní, začne tekutina těmito dírkami unikat (to nám říká, že si musíme okamžitě odskočit). Ocásek na kalíšku většině žen nevadí, naopak jim pomáhá při manipulaci. Některé ženy s ním ale nejsou spokojeny, proto jsou na trhu kalíšky bez ocásku. U většiny kalíšků však můžete stopku (ocásek) zkrátit nůžkami. 

Pokud jste kreativní a průhledný vzhled vás nudí, nemusíte zoufat. Kalíšky se prodávají v různých barvách s různobarevnými pytlíky.

Jak kalíšek zavést a jak o něj pečovat

Jestli jste pravidelná čtenářka našeho magazínu, už víte, že jakékoli zavádění vaginálních pomůcek je nejlepší provádět v podřepu. S kalíškem je to podobné jako při zavádění tamponu. Zmáčkněte ho mezi ukazováčkem a palcem, některé ženy doporučují takto zmáčknutý kalíšek ještě přeložit napůl, a zaveďte do pochvy. Nemusí být tak hluboko jako tampon, každé ženě vyhovuje jiné místo. Některým hned za vstupem do pochvy, a proto stopka kalíšku někdy překáží. 

To jsem ale trošku přeskočila základy, které už známe z používání tamponů nebo vložek. Před jakýmkoli zaváděním nebo vyjmutím je velmi důležité dodržovat hygienu rukou. Vždy si je umyjte vodou a mýdlem. Pokud zavádíte kalíšek poprvé v novém cyklu, musíte jej nejdříve 5 minut vyvařit ve vodě, nikam neodkládat a čistýma rukama jej rovnou zavést nebo schovat do pytlíku. Tento krok určitě neberte na lehkou váhu, vždy jej dodržte. To stejné platí i při vyjmutí. Hygiena rukou a pak dostatečná očista kalíšku je stejně důležitá. Taky bychom neměli zapomenout na dírky v kalíšku, jsou sice malé, ale i ty je potřeba vyčistit. Pomůže šetrná práce se špendlíkem, párátkem nebo naplňte kalíšek teplou vodou s intim mýdlem, přiklopte vrch kalíšku rukou, aby voda neunikala, a stiskněte, aby voda vystříkla skrz dírky.

Pokud si chcete být jistá, že kalíšek sedí správně, uchopte stopku kalíšku a zatáhněte. Pokud se kalíšek nepohnul a cítíte tlak, znamená to, že je vše v pořádku. Pokud se posune a hrozí, že ho vytáhnete, prsty nahmatejte okraj a obkružte po celém obvodu. Stěny se srovnají a bude vše v pořádku. Kdyby přeci jen ne, kalíšek vyjměte a znovu zaveďte.

Jak kalíšek vyndat, když má být správně pod tlakem a nesmí se ani hnout? Fyzika velí, zrušte podtlak. Spodek kalíšku zmáčknete ve třech prstech (jako když berete špetku soli), tím zrušíte podtlak a kalíšek snadno vyndáte zároveň. Dávejte přitom pozor, abyste nevylili tekutinu.

Napoprvé můžete kalíšek zavést i s pomocí lubrikantu na vodní bázi, ale skvěle pomůže i obyčejná voda. Pokud to s lubrikantem přeženete, nebude kalíšek dobře sedět. Podrobné tipy k zavádění a vyndávání kalíšku najdete v článku Menstruační kalíšek: Jak ho správně zavést? 

Velikost kalíšku

U většiny menstruačních kalíšků rozlišujeme dvě velikosti - S a M. Velikost S je pro ženy, které ještě nerodily nebo rodily císařským řezem (a neotevřely se na víc než 4 cm) a M pro ženy po porodu přirozenou cestou. Tohle je ale obecné dělení a opět závisí na značce, kterou používáte.

Kalíšky můžeme dělit podle objemu: 

 • Malý objem: 9-18 ml 
 • Střední objem: 19-29 ml
 • Velký objem: 30-38 ml

Další dělení je podle šířky kalíšku - podle průměru v jeho nejširším bodě. 

 • Menší velikost: 38-43 mm
 • Větší velikosti: 44-49 mm

Kalíšek si můžete vybrat podle délky. Ta se měří od okraje kalíšku po jeho dno. Stopka se nepočítá. 

 • Krátké: 35-44 mm
 • Středně dlouhé: 45-52 mm 
 • Dlouhé: 53-65 mm 

Pokud si nejste jistá, můžete se poradit se svým gynekologem. Nebo se ještě podívejte na náš článek – Menstruační kalíšek: Jak vybrat správnou velikost? 

Na co si dát pozor a jak prodloužit životnost kalíšku?

 • Nepleťte si kalíšek s antikoncepční pomůckou, slouží nám pouze v období menstruace.
 • Pokud chcete odstranit ocásek, udělejte to velmi opatrně, abyste kalíšek neprotrhla. 
 • Pokud jste kalíšek nikdy neviděla nebo neměla šanci jej osahat, materiál a měkkost se velmi podobá dětskému dudlíku. 
 • Nikdy kalíšek nevystavujte UV záření, mohlo by dojít k jeho vyblednutí a k únavě materiálu. Živostnost se výrazně zkrátí. 
 • Nikdy kalíšek nezavírejte do neprodyšných obalů a sáčků. Používejte výhradně látkový pytlík, který s kalíškem koupíte. Jednou za čas ho obměňte či vyperte. 
 • Nikdy kalíšek nepůjčujte ani nenechávejte cizí osobu na něj sahat. 
 • Pravidelně umývejte a používejte mycí intimní gel.
 • Uchovávejte v bavlněném pytlíčku, který je vždy součástí balení.
 • Chraňte před vysokými teplotami a přímému sluníčku.

 
Menstruační kalíšky jsou v současnosti stále více oblíbené. Nejspíš ve svém okolí nenajdete ženu, která by s ním neměla zkušenost. Pro radu nemusíte chodit jen ke gynekologovi. Obraťte se na kamarádku, kolegyni či známou. Nebo na nás, holky z LadyBio.