Co je lepší? Depilační vosky nebo cukrová pasta?

Depilace voskem. Také si hned vybavíte bolest? Každý, kdo si touto procedurou prošel, si ihned vzpomene na tu nepříjemnou část celé depilace. Vytrhávání chloupků je v každém případě nepříjemné, ale úroveň bolesti se liší podle toho, jakou cestu zvolíte — elektrický depilátor, horký vosk nebo cukrovou pastu. Poslední dvě metody srovnáme a vysvětlíme, proč je cukrová depilace méně bolestivá záležitost.

cukrova-depilace-nebo.horky-vosk

Kosmetické salony nejčastěji nabízejí depilaci horkým voskem. V posledních letech se však objevuje i možnost depilace cukrovou pastou, která se stává více žádanou.

Depilace horkým voskem dobře vytrhává chloupky, ale škodí pokožce

Vosky se ohřívají na teplotu 50 až 55°C. Takto horký vosk pokožku pálí a dráždí, což se často projevuje dlouhodobým zčervenáním a výskytem malých pupínků. Zejména citlivá pokožka horké vosky špatně snáší. Ať už mluvíme o typu pokožky, nebo o citlivé kůži v tříslech nebo podpaží.

Vosk se skvěle přilepí na každý chloupek, zároveň však i na kůži. To je důvod, proč depilace voskem tolik bolí. S chloupky totiž tahá i pokožku. Hrozí však ještě jedno riziko — v místech, kde je pokožka jemná a tenká, strhnutí horní vrstvy kůže.

Další negativum, které s sebou nese depilace horkým voskem, je vyšší pravděpodobnost zarůstání chloupků. Vosky se totiž strhávají v protisměru růstu chloupků, což vede k zarůstání, pupínkům a někdy k zaníceným místům. Vytrhávání chloupků v protisměru jejich růstu neumožňuje vytrhnutí krátkých chloupků, protože je nutné je nechat dorůst do délky minimálně 0,5 mm.

Složení depilačních vosků bývá nejčastěji mix různých látek se syntetickým základem. Citlivá pokožka hůře snáší takové látky a může reagovat zčervenáním a vyrážkami.

Cukrová pasta méně pálí, méně bolí a lépe zbavuje chloupků

Cukrová pasta se ohřívá na 37 až 40 stupňů, což je příjemná teplota pro každý typ pokožky. Uvolní pokožku, otevře póry a chloupky se lépe vytrhávají (nelámou se). Pokožka reaguje jemným zčervenáním, které obvykle do půl hodiny až hodiny po depilaci ustoupí. Při této teplotě nehrozí popálení ani dlouhodobé podráždění.

Cukrová pasta se lepí pouze na chloupky. Ne na pokožku jako v případě horkých vosků. Proto je toto depilování méně bolestivé. Nehrozí ani strhnutí kůže. Chloupky se při cukrové depilaci vytrhávají ve směru jejich růstu. Tím se upravuje zarůstání chloupků, které při pravidelné depilaci časem rostou správným směrem a nekroutí se. 

Depilace cukrovou pastou se ukazuje jako méně bolestivá a efektivnější metoda zbavení se chloupků na několik týdnů. Jakou máte zkušenost vy? Dejte nám vědět na náš Facebook.