Co je to detoxikace organismu?

Praktikována po staletí kulturami po celém světě.
Používána v mnoha léčebných systémech včetně Ájurvédy a čínské medicíny.
Slouží k odpočinku, vyživení, ale hlavně pročištění celého těla.
Detoxikace.

Jak celá detoxikace funguje?

Když se řekne detoxikace, není to v podstatě nic jiného než jednoduchý vzorec:

detoxikace = očista krve

Ta se provádí pomocí nejrůznějších technik, se kterými se budeme postupně seznamovat v našem seriálu věnovanému právě detoxikaci. Cílem detoxikace organismu je pročistit a vyživit orgány, které mají za úkol odstranit nečistoty z krve. Největšími eliminátory toxinů v těle jsou játra, hned v závěsu za nimi jsou ale také střeva, ledviny, plíce, lymfatický systém a kůže. Jednoduše řečeno, čím více toxinů v každém z těchto orgánů zůstane, tím větší negativní vliv to má na organismus jako celek.

„Detoxikace funguje, protože se zaměřuje na potřeby každé buňky v těle – nejmenší jednotky lidského života.“

Peter Bennett (spoluautor knihy 7-Day Detox Miracle)

Jak poznám, že bych měl začít detoxikovat i já?

Bennet ve své knize 7-Day Detox Miracle doporučuje detoxikaci aspoň jednou ročně až na pár výjimek, jako jsou kojící matky, malé děti, pacienti s jakýmkoliv degenerativním onemocněním, rakovinou nebo tuberkulózou, každému člověku.

Abych vám pomohla poznat, zda máte v organismu moc nečistot a je vhodné zvážit některou z detoxikačních technik či programů, přikládám seznam nejčastějších negativních tělesných projevů.

  • Nevysvětlitelná únava
  • Podrážděná kůže – ekzémy, pupínky, skvrny
  • Alergie
  • Infekce v krvi
  • Oteklé oči, kruhy nebo váčky pod očima
  • Nadýmání
  • Potíže s menstruací – nepravidelnost, nadměrná bolest

detoxsmoothie

Jak začít?

Je logické, že žádný detoxikační program nebude fungovat, pokud během něj budete dodávat tělu látky, které (jen tak mezi námi) označíme jako „super toxické bomby“.

Takže ruku na srdce, sáhnout do svědomí a pryč s cigaretami, alkoholem, kávou, rafinovaným cukrem a špatnými tuky. Zbavit byste se měli také chemických prostředků a výrobků osobní hygieny (tzn. chemických čisticích prostředků, prášků na praní, šamponů, deodorantů, zubní pasty, kosmetiky) a snažit se je nahradit přírodními alternativami.

A hlavně… Nestresovat se!      

Pokaždé když mi můj lékař řekne tuhle větu, vzala bych ho na jeden den do své práce, povykládala mu o mezilidských vztazích v naší rodině, o tom jaké to je řídit v centru druhého největšího města v republice nebo jet po D1, zkrátka o čemkoliv, co mě dnes a denně tak trochu stresuje. Jsem ten poslední, kdo by vám říkal, že je jednoduché vždy zachovat chladnou hlavu a slunce v duši, ale můžeme se o to alespoň snažit – především během detoxikace.

Nadměrný stres totiž v těle způsobuje nadměrné vyplavování stresorů, které zpomalují práci detoxikačních enzymů. Jednoduše, pokud se budete během detoxikace stresovat, dopadnete jako Sisyfos a jeho kámen.

Tak a jdeme na to!

Na nejpopulárnější programy a techniky se budeme zaměřovat během celého seriálu, pro začátek ale můžete zkusit pár našich detoxikačních rad, které vám pomohou aspoň trochu pročistit organismus každý den.

Cvičte

Běhejte, skákejte, plavte, jógujte. Dělejte prostě cokoliv, co nastartuje váš lymfatický systém.

Pijte, pijte, pijte

Vypijte nejméně 2 litry vody denně a pomozte tak tělu dostat toxiny ven z těla.

Nadopujte se vlákninou

Hnědá rýže, celozrnné výrobky, vločky, čerstvé ovoce a zelenina (řepa, ředkvičky, artyčoky, zelí, brokolice), chlorella a mořské řasy. To všechno jsou vynikající detoxikační potraviny.

Dopřejte si bylinky

Čajem z kořene pampelišky, lopuchu, bodláku či jakýmkoliv zeleným čajem očistíte a ochráníte játra.

Doplňte vitamín C

Ten pomáhá tělu produkovat glutathion – sloučeninu, která odstraňuje toxiny v játrech.

Zhluboka dýchejte

Zajistěte svému tělu lepší cirkulaci kyslíku, a tím rychlejší eliminaci toxinů.

Zajděte si do sauny

Pořádně se zahřejte, aby vaše tělo mohlo odstranit toxiny prostřednictvím potu.

Tak co? Připraveni? :)