Destilací květů růží vznikne malý zázrak

Růžová voda je v kosmetice téměř magická věc. Díky ověřeným pěstícím vlastnostem růží měla čestné postavení v krášlících rituálech mnoha civilizací a používala se jako luxusní tekutina pro péči o pokožku. Zejména u zralejší a citlivé pleti se jí připisovaly až zázračné účinky. Zklidňující vlastnosti růže a její kouzelná vůně z ní dělají opravdu skvělý kosmetický přípravek.

bio-kvetova-ruzova-voda 

Královna květin v akci

A jak růžová voda (hydrolát nebo také květová voda) vlastně vzniká? Parní destilací. Zjednodušeně řečeno: plátky růží putují do nádrže, přes kterou prochází pára. Na konci procesu se pak od sebe oddělí dvě složky: „vysrážená pára, přeměněná na vodu, kterou „prošly růže“ (tedy právě růžová voda) a esenciální olej. 

Potřebuje zrovna moje pleť růžovou vodu?

Růžovou vodu ocení všechny typy pleti od mladé až po přecitlivělou, suchou a zánětlivou. Pro zklidňující, pěstící a léčivé účinky je totiž tato až magická tekutina vlastně univerzální. Pokožku zjemňuje, tonizuje, uklidňuje, čistí, regeneruje i projasňuje. Mírní otoky a je výborná po slunění či holení, protože velmi dobře zklidňuje podrážděné partie.

K čemu květové vody vlastně slouží?

Růžová voda je skvělou volbou na dočištění pleti a pro množství pěstících látek skvělým tonikem. Pokud jste zvyklí používat při denní rutině olejovou péči, rozhodně by vám růžová voda neměla chybět. Oleje totiž patří pouze na navlhčenou pleť, na které s tekutinou vytvoří emulzi. Postačí vám sice i voda obyčejná, ale hydrolát pleti dodá ještě další bonusy.

Květové vody jsou hitem především u mladší generace. Nicméně do péče o pleť i vlasy by je pro jejich vlastnosti měl zařadit každý. Jsou skvělým pomocníkem pro osvěžení v horku nebo v klimatizovaných místnostech, kdy stačí pleť lehce poprášit voňavou mlhou a zabránit tak nepříjemným pocitům pnutí a přesušení pokožky.

Přemýšlíte, jak dosáhnout toho, aby vám make-up vydržel na tváři co nejdéle v nezměněné podobě? Od toho jsou tu právě hydroláty. Stačí nalíčenou tvář z dálky lehce přestříkat a make-up je krásně sjednocený a zafixovaný.

ruzova-voda-ucinky-pouziti 

Růže na vlasy i oči? Proč ne!

Pálí vás oči z věčného hledění do počítače nebo z únavy? I tady pomůže růžová voda. Navlhčete jí tamponky a vložte na chvíli do lednice. Po vychlazení stačí dát na zavřená víčka a relaxovat, než se dostaví úleva. Růžovou péčí ovšem nepohrdnou ani vlasy, které voda účinně hydratuje, pomáhá při jejich rozčesání a ještě je provoní. Stačí pouze jemně přestříkat podle potřeby. 

Voníš jako růžová zahrada…

Čirý růžový hydrolát něžně voní po růžových plátcích plných slunce. Vůně růží má blahodárný vliv na psychiku a napsali se o ní romány. Harmonizuje, mírní pocity strachu a napětí, navozuje pohodovou náladu nebo může dodat potřebnou energii. Ne nadarmo byla růže v římské mytologii zasvěcena Venuši, bohyni lásky, krásy a ženskosti.

/balm-balm-ruzova-voda/