Jak být v klidu, aneb když maminky chlastají

Já vím. Nikdo o tom moc nemluví. Dokonce ani ty, kterých se to týká. Stydlivě se kradou mezi regály a váhají se zeptat, co by jim pomohlo. Protože co kdyby si někdo myslel, že nemají dostatečně rády své děti. Nebo že jsou špatné matky. Nebo že jako ženy selhávají, když se jim to všechno sype na hlavu a ony si večer uleví jedním pivem. Protože co kdyby je někdo odsoudil. Jenže svět není černobílý. A rozhodně není tak jednoduchý. Není se za co stydět, život je prostě někdy náročný.

mamaadite

Je ale fajn poohlédnout se po něčem, co vám tu večerní skleničku nahradí :) Dámy, čtěte se mnou, pokud máte občas chuť všechno doma “sboxovat” do kuličky. Následující bylinky mají skvělé uklidňující účinky na nervovou soustavu. Možná vám nějaká padne do oka.

Uklidňující byliny na nervy, které to jsou?

Chmel

Ptala se mě jednou zákaznice (maminka) se zájmem a trochu stydlivým úsměvem, proč jí v poslední době tak strašně moc chutná pivo. Stála totiž u regálů s doplňky stravy a dumala, co se sebou. Že to nechápe, nikdy to tak neměla, ale že na to má večer strašnou chuť a dělá jí to dobře, že se jí pak lépe spí. Uklidnila jsem ji, že to není tím alkoholem, ale chmelem. Chmel má totiž skvělé sedativní účinky. Zmírňuje stres, napětí a nervozitu. Výborně se po něm usíná. Chmel má taky poměrně vysoký obsah B - komplexu. Když nám chybí “béčko”, můžeme pociťovat větší únavu a vlasy nemusí být zrovna nic moc. Z chmele se dělají tinktury, které jsou účinné a jednoduché na užívání. Víte jak, kdybyste nechtěly mít pivní břicho a tak nějak obecně nechcete vypadat blbě.

Třezalka

Ano, tato krásná žluto - oranžová česká bylinka se nejčastěji používá jako přírodní antidepresivum. Třezalka se používá tradičně při úzkostech a depresích. Umí si poradit s poraněním nervů, s hysterickými záchvaty a dalšími výlevy naší někdy křehké nervové soustavy. Doporučuje se v kombinaci s meduňkou. Tady mám jediné upozornění, konzumace třezalky zvyšuje fotosenzitivitu. Což znamená, že vám v létě může (ale nemusí) vyskákat alergie na sluníčko, když vylezete ven na světlo boží. Musíte to vyzkoušet. Když tak budete vědět, z čeho to máte.

Meduňka

Která by nemilovala její nádhernou vůni! Všechny chceme meduňku nasát až do těch nejzadnějších komor v mozku a tam nechat všechno rozpustit. Jak blahodárná představa. Sledujte, co meduňka umí - uklidní celý organismus! Nervy, psychiku, křečovitě stažené svaly, bušení srdce, nevolnosti či bolesti hlavy. Meduňka je skvělá bylina na uspávání dětí. A to se taky hodí!

Brahmi, bakopa

Bylina z jiného než ryze českého soudku. Asi nejznámější indická bylina vůbec. Ájurvéda si na ní frčí už pěkně dlouho. Zlepšuje totiž paměť a mentální funkce. Dělá to ale uklidňujícím způsobem! Nejedná se o povzbuzovadlo třeba jako je guarana. Mysl uklidní a naladí tak, aby byl člověk schopný v pohodě fungovat (jako když chcete malovat nebo psát báseň). Opět skvělá při neklidu, stresu a únavě. Dala jsem si jednou čaj z tulsi a brahmi. Měla jsem zrovna náročný den a nervy tak trochu na pochodu. Říkala jsem si, co asi tak vzmůže jeden pytlík...No, můžu vám říct, že mě ten den už vůbec nic nerozhodilo.

Milé ženy jakéhokoliv věku a starostí, výše zmíněné bylinky jsou skvělé kdykoliv, kdy vám někdo nebo něco brnká na nervy více, než by bylo zdrávo.