Jak na cukrovou depilaci: návod, příprava, techniky a tipy

Příprava je důležitou součástí depilace. Při depilaci je důležité vědomí, že máte dostatek času, a že máte vše po ruce. Žádný stres.

cukrova-depilace-navod

Jestli s depilací teprve začínáte, vyhraďte si na depilaci dostatek času. Ze začátku vám bude depilování trvat o něco déle, proto je dobré depilovat v klidu bez časového stresu. Jestli budete spěchat, výsledný efekt nemusí být perfektní. 

Naučit se depilovat chce určitý cvik, což samozřejmě trvá o něco déle. Pokud nebudete spěchat, úspěch se dostaví rychleji a po čase pro vás bude depilace „hračka”. 

1. Depilujte v teplejší místnosti (max do 25°C), bez průvanu, aby nedocházelo k výměně teplého vzduchu se studeným. Cukrová pasta citlivě reaguje na změnu teploty a může začít více tuhnout. V létě, když je příliš horko, depilujte v chladnější místnosti, protože při vysokých teplotách je cukrová pasta řidší a může se s ní hůře pracovat. Tento problém však vyřešíte použitím depilačních pásků.

2. Jestli máte možnost, před depilací se osprchujte teplou vodou. Pokožka bude uvolněná, póry se otevřou a chloupky se snadněji odstraní.

3. Připravte si vše potřebné k depilaci.

4. Jeden nebo dva dny před depilací pokožku ošetřete peelingem, který odstraní odumřelé části vrchní pokožky a uvolní zarostlé chloupky, které cukrová pasta lépe vytrhne. Pokud jsou chloupky hluboko zarostlé, cukrová pasta je nevytrhne. Peeling je však dokáže uvolnit. 

Co budete k depilaci potřebovat?

  • Cukrovou pastu (nezapomeňte ji předehřát),
  • depilační pásky,
  • dřevěné nebo plastové špachtle,
  • pudr (pokud se více potíte).

Co v žádném případě nedepilovat (ani neholit žiletkou)

Depilace cukrovou pastou je jemná a šetrná k pokožce, ale ne vždy je vhodná. Jsou případy, kdy se depilace ani holení žiletkou nedoporučuje. 

Mateřská znaménka a bradavice — Pokud jsou znaménka vystouplá nebo velká, místa okolo nich během depilace vynechejte. Můžete je poškodit a podráždit. Chloupky okolo nich vytrhejte pinzetou. Jestli chloupky rostou přímo ze znamének nebo bradavic, netrhejte je, ale ustřihněte nůžtičkami.

Křečové žíly — Depilace prokrvuje pokožku, což v případě vystouplých nebo zvětšených může znamenat uvolnění krevních sraženin, které se pak mohou dostat do krevního oběhu.

Pokožka podrážděná od slunce — Spálená nebo červená pokožka je velmi citlivá, proto je depilace v takovém případě bolestivější. Po depilaci se pak déle hojí.

Ekzémy a alergie  V případě kožních alergií nebo ekzémů se nedepilujte. Jakákoliv technika zbavování chloupků takovou pokožku ještě více poškodí.  

Jak se starat o depilovanou pokožku 

Depilovaná pokožka zůstane zdravá a krásná, hlavě pravidelnou péčí. Kůže je po depilaci citlivá, podrážděná, a proto velmi citlivě reaguje na kosmetické přípravky a oblečení.

Po depilaci alespoň 12 hodin nevystavuje pokožku sluníčku, nenavštěvujte sauny ani masáže. Vyhýbejte se sportování a zvýšené tělesné aktivitě. Dopřejte pokožce odpočinek a relaxaci.

Ideálním pomocníkem je gel z aloe vera. Tato rostlinka obsahuje vitamíny (B, betakaroten, C, E), minerály (/hořčík, zinek, vápník, draslík, selén) a živiny, které pomáhají kůži rychle se regenerovat.

Účinky aloe vera:

  • protizánětlivé — tlumí otoky a zápaly,
  • tiší bolest — má analgetické a anestetické účinky,
  • pomáhá léčit a hojit popáleniny,
  • antibakteriální, antivirové účinky,
  • posiluje imunitu.

Kombinace látek v aloe vera pomáhá utišit bolest, zklidnit podráždění (i od slunce) a je výborným pomocníkem při štípnutím hmyzem (potlačuje svrbění). Má dezinfekční účinky a působí proti bakteriím a plísním.

Techniky depilace

Depilace rukou

Jakmile je cukrová pasta připravená, špachtlí naberte pastu ve velikosti vlašského ořechu (v případě, že chcete depilovat nohy) a dejte si ji na konečky prstů ruky, kterou budete depilovat. Bříšky a konečky prstů naneste pastu na pokožku v proti směru růstu chloupků. Několikrát vrstvu prsty uhlaďte, přitlačte na kůži a vyrovnejte vrstvu tak, aby na konci, odkud budete pastu strhávat, vznikla dost silná vrstva k uchopení.

Pasta se nanáší a roztírá bříšky prstů. Nikdy ne spodní částí prstů nebo dlaněmi!

Uhlazením pasty se chloupky lépe přichytí. Pak prudce strhněte. Strhnutí pasty si představte jako strhnutí náplasti - rychle a bezbolestně. To je nejdůležitější část k pochopení této techniky.

 

Technika pásků

Pastu naneste špachtlí na pokožku v protisměru růstu chloupků. Snažte se ji dobře rozetřít v tenké vrstvě - ušetříte tak pastu. Přiložte depilační pásek na kůži, několikrát ho uhlaďte rukou v protisměru růstu chloupků, přitlačte a nechejte chvíli působit (alespoň 10 sekund). Pak pásek chytněte na straně, ze které povedete trhnutí tak, abyste písek strhli ve směru růstu chloupků. Trhejte pásek vodorovně k pokožce. Jeden pásek můžete použít několikrát.

Technika špachtlí

Jakmile je pasta připravená k nanesení, odeberte potřebné množství pasty špachtlí a rozetřete ji na kůži v protisměru růstu chloupků. Vrstvu pasty uhlaďte, přitiskněte a vyrovnejte v protisměru růstu chloupků. Pak přiložte špachtli na konec nanesené pasty tak, abyste trhli ve směru růstu chloupků. Tato technika je v podstatě stejná jako technika rukou, jen místo konečků prstů používáte špachtli.

Technika špachtlí je vhodná k vytrhávání chloupků na malých místech, např. pod nosem či v podpaží, nebo tam, kde rukou nedosáhnete.

Při dodržení správné techniky bude pokožka hladká bez zbytečného podráždění a poranění. Mírné zčervenání po pár hodinách ustoupí. Nezapomeňte kůži po depilaci umýt čistou vodou a ošetřit zklidňujícím krémem nebo gelem z aloe vera.

Jakému oblečení po depilaci nenosit

Alespoň 12 hodin po depilaci není vhodné se oblékat do těsných a umělých materiálů. Ideální je volné a bavlnění oblečení. Hlavně v létě po depilaci si dejte pozor, abyste pokožku na delší dobu nevystavovali slunečních paprskům. neoblékejte si ani silonky a upnuté rifle. Pokožka pod nimi nedýchá a může reagovat zčervenáním a pupínky.

Jakou kosmetiku používat

V den depilace pokožka nepotřebuje speciální péči jako jsou sprchové gely, mýdla nebo tělová mléka. Jsou v nich látky, které mohou pokožku dráždit.

Stačí kůži omýt teplou vodou a jemně ji osušit. Pokud ji potřebujete ošetřit, vyberte si lehké ne příliš těžké a mastné tělové oleje, které obsahují málo umělých přísad.