Opuncie — kaktus k jídlu i pro krásu

Znáte opuncii? Rostlinu z čeledi kaktusovitých s mnoha pichlavými trny a zákeřnými háčky (pokud tedy zrovna nejde o speciálně vyšlechtěnou odrůdu bez trnů) a nádhernými žlutými a červenými květy? Peče se z ní třeba nopálový chleba, plody se konzumují jako ovoce a aromatickou nasládlou chuť opuncie si můžete užít v čajích. A co teprve olej ze semínek! To je v kosmetice malý zázrak!

opuncie-kosmetika-ucinky

Z miniaturních semen plodů opuncie, známé též jako nopál nebo berberský fík, se lisuje vzácný olej, plný minerálních látek, vitamínů, mastných kyselin a aminokyselin. Díky tomuto unikátnímu přírodnímu koktejlu se skvělými účinky, je opunciový olej jedním z nejvzácnějších a nejdražších na světě. Jeho výroba není zrovna jednoduchá už díky samotnému sběru a zpracování trnitých opuncií i velikosti semínek.

Na jeden litr vzácného opunciového oleje je zapotřebí zhruba 800 kilogramů plodů

Opuncii se daří mimo jiné v Maroku. Kromě množství opunciových plodů na trhu i opunciových plantáží tam často narazíte na vysoké živé ploty právě z opunciíí. Jsou nádherné, když kvetou, ale v tomto případě mají ryze praktickou funkci: žádný zloděj by se jimi určitě nechtěl prodírat! 

Marocký botox! Bez jehel a chemie

Marocké ženy tajemství oleje z opuncie dobře znají. I když nejvíce používaným a nejznámějším olejem je v Maroku olej arganový, opuncie tu má v péči o pleť čestné místo. Pro jedinečné účinky opunciového oleje se o něm hovoří jako o přírodním botoxu nebo elixíru mládí. A nejde o reklamní trik. Opunciový olej má totiž viditelné vypínací účinky, změkčuje drobné vrásky a pleť je po něm krásně hebká, vyživená a vypnutá. Ceněný je i pro své regenerační a zklidňující vlastnosti.

Kaktus na pleť? Určitě ano!

Pokud nanesete kapku výjimečného opunciového oleje na kůži a rozetřete, poměrně rychle se vstřebá a nezanechá pocit mastnoty. Jeho vůně je lehká, ale specifická, a nemusí každému vyhovovat. Navíc se intenzita oleje — protože jde o „živou“ surovinu — může lišit. Záleží na sklizeném plodu. Nicméně opunciový olej je pro své anti-agingové vlastnosti skutečným „Mercedesem“ mezi přírodními oleji.

Jak opunciový olej používat?

Opunciový olej je jedinečný především pro ošetření citlivých očních partií, nosoretní rýhy, krku a dekoltu. Pomáhá při zklidnění podrážděné a začervenalé pokožky a skvěle mírní nepříjemné projevy nadměrného opalování. Redukuje kruhy pod očima, vyživuje pokožku, aniž by ji nadměrně zatěžoval a jemně stahuje póry.

V mnoha internetových zdrojích naleznete různé žebříčky olejů, pokud jde o jejich komedogenitu, tedy „ucpávání“ pórů, což je důležité zejména u aknózní a mastné pleti. Její stupeň je většinou udávám mezi nulou a pětkou, přičemž nula značí olej nekomedogenní, pětka vysoce komedogenní. Opunciový olej se pohybuje mezi jedničkou a dvojkou ve stupnici komedogenity olejů. Jeho snášenlivost je velmi dobrá a ocení ho všechny typy pleti, včetně citlivé, a pro jeho liftingové vlastnosti zejména pleť suchá a zralá.

olej-z-opuncie-kosmetika-ucinky 

Nezapomeňte pleť navlhčit

Oleje používejte vždy na vlhkou pokožku. Čistý olej sám o sobě nemá hydratační schopnosti jako krémy, ve kterých – laicky řečeno – musí olejovou a hydratační složku držet pohromadě konzervant. Pokud však olej nanesete na navlhčenou kůži, tekutinu v ní účinně „uzamkne,“ což podpoří pěstící či léčebný efekt. Na pleti se tak vytvoří jemný ochranný film, který zabraňuje ztrátě vlhkosti. Totéž pochopitelně platí pro olej opunciový. A stačí pouhá kapka, kterou místo krému ráno a večer lehce vmasírujete do vybraných partií pokožky obličeje.

Účinná péče bez chemie

Opunciový olej můžete také použít jako zbraň při lámavosti a třepení nehtů, stačí vetřít malé množství do nehtových lůžek. Několik kapek oleje můžete také přidat do svých oblíbených šampónů a krémů. Vzácný olej z malých semínek opuncie nikdy nezklame! Díky vysokému obsahu antioxidantů o pokožku nejen efektivně pečuje a obnovuje její pružnost, ale ochrání ji také před vnějšími nepříznivými vlivy. A to vše bez špetky chemie.