Proč odšťavňovat? 19 výhod nejen pro zdraví

Každé ráno šmejdí v kuchyni a hledá něco, co by mu chutnalo, co by ho zasytilo, co by bylo výživné a rychle připravené. Smoothie je hned, možností nespočet a vždycky to vypadá skvěle. A pokud čas od času nevycháte vhodnou chuťovou kombinaci? Nevadí, tělo i tak ocení výživné látky, které ovoce a zelenina obsahují. V létě si skočte na farmářský trh nebo si z přebytků ovoce z vlastní zahrádky udělejte koktejl jedna radost. Co smoothie umí?

jahodovesmoothie

SNIŽUJE TĚLESNOU VÁHU

Smoothie vám může pomoci snížit tělesnou váhu, aniž byste museli hladovět nebo vynechávat nějaká jídla. Ovoce, bobule a různá zelenina poskytují v horkém letním dni osvěžující chladivé jídlo, které je lehké a které vás zasytí. Enzymy obsažené v takové živé stravě přirozeně snižují množství tělesného tuku a aktivují oběhový a vylučovací systém.

HYDRATUJE ORGANISMUS

Voda je nejvíce zastoupěným elementem na Zemi, ale i v lidském těle. Dodávat organismu dostatek vody znamená udržovat ho čistý a svěží. Pokud máte problém dodržovat picí režim nebo vám voda z vašeho kohoutku nechutná, smoothie je skvělá cesta jak pít jednu skleničku za druhou a těšit se na ni.

UDRŽUJE POCIT SYTOSTI

Lidé, kteří se snaží zhubnout, většinou začínají od špatného konce a vynechají snídani nebo se snaží nejít po nějakou dobu. To ovšem organismus vyčerpá a jediným výsledkem bude podvýživa obalená tukem z nedostatku vitamínů a minerálů. Smoothie z chutného ovoce vám dočerpá důležité živiny a pomůže počkat si na hlavní jídlo bez dalšího trápení.

ZMÍRŇUJE NEZVLADATELNÉ CHUTĚ

Smoothie je plné živin a vlákniny. Chutná ovocná směs spolu s proteinovým práškem dodá energie do nového dne a udrží vás daleko od rychlého občerstvení a svačinek.

POMÁHÁ PŘI TRÁVENÍ

Zelené smoothie, obzvlášť to bohaté na zelené listy, obsahuje dostatečné množství enzymů, které zlepšují trávení a funkci žaludku, který by se jinak musel se vším poprat sám. Na špičku nože přidejte kurkumu s černým pepřem, ať to všechno lépe šlape.

JE ZDROJEM ANTIOXIDANTŮ

Mnoho ovoce a bobulí má poměrně vysoké množství antioxidantů. Antioxianty chrání buňky před poškozením způsobeným stresem, nedostatkem spánku a podobnými líbůstkami moderní doby. Ovoce bohaté na antioxidanty jsou borůvky nebo brusinky, přidat můžete i exotiku v podobě prášku jako je acai, maqui nebo camu camu.

PODPORUJE IMUNITU

Zásadní vliv na funkčnost imunitní soustavy má vitamín C, který ji dokáže doslova nakopnout. Pravidelný přísun céčka z ovoce je tou nejlepší volbou, hodně ho mají šípky nebo černý rybíz. Pokud tam ještě hodíte kousek zázvoru, nápoj vás zahřeje a cestou navíc pobije bakterie, které se mu nebudou líbit.

ZLEPŠUJE SPÁNEK

Pracující lidé trpí nedostatkem spánku a odpočinku více, než si většinou uvědomují. Správně udělané smoothie vám poskytne dostatečné množství důležitých látek jako je např. hořčík, které nervová soustava potřebuje pro svou osobní pohodu. Dobře zásobený organismus nemá tak velké a tak časté výkyvy na psychické úrovni. Hořčík má např. datle, meruňky nebo maliny.

DĚLÁ PLEŤ KRÁSNĚJŠÍ

Odlehčený a očištěný organismus, který je zevnitř méně zanešený, se projeví zlepšením stavu kůže. Ta je více zářivá, méně se dělají pupínky a vše se rychleji hojí. Zdravá střeva jsou jedním z hlavních důvodů, proč pleť vypadá dobře. Kůže ocení potraviny jako je červená řepa, noni nebo kurkuma.

POSKYTUJE VÝHODY TEKUTÉ STRAVY

Tekutá strava z rozmixovaného ovoce a zeleniny může některým lidem alespoň jednou denně ulehčit trávení.

OČIŠŤUJE ORGANISMUS

Červená řepa, jablko nebo grep jsou suroviny, které velice dobře čistí náš organismus a střeva. Přidáním zelených potravin jako je chlorella nebo ječmen povýší vaše smoothie na další level. Z jednoduchých ingrediencí si můžete denně dělat očistný nápoj, který vaše tělo nevyčerpá, ale naopak ještě posílí.

DODÁVÁ MOZKU ENERGII A SÍLU

Težká a mastná jídla nám někdy po obědě berou vitalitu. Osvěžující smoothie s např. konopnými semínky, které jsou bohatým zdrojem omega 3 a 6, poskytují mozku dostatečné množství živin pro dobrou koncentraci a paměť.

ZMÍRŇUJE VÝKYVY NÁLAD

Smoothie z čerstvého a barevného ovoce a zeleniny pomáhá zmírňovat stres, zlepšuje náladu a bojuje také proti depresi. Nejen, že budete mít radost z nápoje, který vám dodá energii a život do žil, ale navíc se i při jeho vytváření a vymýšlení nejchutnějších variant dobře zabavíte.

DODÁVÁ VLÁKNINU

Ovoce bohaté na vlákninu je třeba banán, nehledě na to, že si vlákninu - psyllium, můžete v podobě prášku přidat do každého smoothie. Rozpustná vláknina vás zasytí a ta nerozpustná, např. z lněných semínek, pomůže zase střevní peristaltice, aby se vše posunovalo tak, jak má.

DRŽÍ KREVNÍ CUKR V NORMĚ

Možná jste to ani nevěděli, ale je jedno koření, které dokáže zatočit se zánětem slinivky nebo i s cukrovkou. Skořice! Má výjimečně dobré výsledky, co se našeho cukrového zdraví týče. Skořice s malinou, borůvkou a avokádem vám bude zajisté chutnat a navíc nezvýši obsah cukru v krvi.

OBNOVUJE STŘEVNÍ MIKROBIOM

Po prodělané střevní chřipce, antibioticích nebo náročném stravování vám můžou ve střevech chybět prospěšné bakterie pro jejich správné fungování. Smoothie s chlorellou vám vytvoří vhodné prostředí, aby se jim u vás opět zalíbilo. Zkuste si do klasického kefíru rozmixovat oblíbené ovoce a uvidíte, jaký pokrok vaše střevní zdraví zaznamená.

LEPŠÍ NEŽ OBYČEJNÝ DŽUS Z KONCENTRÁTU

Vždy budete mít džus čerstvý, 100% přírodní a plný života bez zbytečné chemie, přídavných látek a pasterizace.

PODPORUJE METABOLISMUS

Smoothie podporuje přirozený tok lymfy, odplavuje nečistoty, přináší živiny a energii a udržuje organismus svěží a nezatížený.

DODÁVÁ ENERGII

Takové smoothie s vychlazenou kávou, maté nebo matcha čajem nejen, že vás na dopoledne zasytí, ale také vás udrží při životě až do oběda, aniž byste usínali na klávesnici.