RAW olejová medicína

„No páni, ty těch olejů teda máš! To jsi taková kuchařka?”, ptá se mě kamarádka, když stojíme v mé kuchyni a pijeme kávu. „Mám jich jen pět a nepoužívám je jen k vaření. Některé používám na tělo nebo z nich připravuji zábaly či směsi, když jsem nachlazená," dívá se na mě zpoza hrníčku a čtu v její tváři, že už mě TAM zařadila. Tam mezi ty „bio matky bylinkářky”. Já se tomu usmívám, protože oleje mi nabízejí řešení různých problémů — v kuchyni, kosmetice i lékárničce.
Každý olej má totiž nejen specifickou chuť, ale i účinky na zdraví.

olivovyolej

Evoluce olejářů začíná slunečnicí

S olejem se každý seznámí už v dětském věku a většinou je to slunečnicový na smažení. V dospívání s touhou po zdravějším životním stylu sáhneme po olivovém oleji, popřípadě se bez oleje snažíme zcela obejít. Ale ony ty bramboráky bez oleje nechutnají tak dobře. To proto, že tuk i olej jsou nositeli chuti. V případě olejů také nositeli vitamínů, kyselin, antioxidantů a dalších zdraví prospěšných látek. Je škoda, že z regálů běžných obchoďáků na nás koukají jen slunečnicové, řepkové a olivové oleje (někdy s příchutěmi). Český trh má pestrou nabídku zdravých variant, které nabízejí báječnou chuť a velkou pomoc pro zdraví a krásu.

Panenské oleje jen do studených pokrmů

Panenské za studena lisované oleje jsou extra bohaté na živiny — omega nenasycené mastné kyseliny, vitamíny a minerály. Při vyšších teplotách se však živiny vytrácejí. Pokud chcete zachovat celé spektrum živin, nepoužívejte RAW oleje k vaření ani k smažení. Nechejte si je k míchání marinád, do salátů nebo jako poslední trumf na chladnoucí maso nebo zeleninu z grilu.

Jedna lžička oleje na zdraví

Oleje nepatří jen do kuchyně. Mnoho z nich je bohatých na zdravé látky, které pomáhají řešit různé zdravotní problémy — od nachlazení přes kožní problémy až po bolesti. V takovém případě se doporučuje užívat jednu či dvě lžičky oleje se snídaní. Že by vás to nadávilo? Tak si olej přidejte do smoothie nebo ovocné šťávy.

Při zkoumání léčivých látek v olejích narazíte na přírodní antibiotika, antimykotika, antibakteriální účinky, svíravé a regenerační látky, protizánětlivé, stimulující a antioxidační složky.

Olej hydratuje pokožku, ale nemastí ji

Oleje nabízejí pomoc také v ošetření pokožky. Je jen potřeba vybrat ten správný. Všechny pokožce dodávají živiny, regeneraci a zvláčnění, některé však pokožku mohou příliš mastit nebo vysušovat. Jaký olej je ideální pro vaši pleť?

  • Matná pleť a akné — konopný, tamanu, hroznový, ricinový (vytahuje černé tečky)
  • Suchá pleť — jojobový, mandlový, ricinový
  • Citlivá pleť — tamanu, třezalkový, olivový, makový, kokosový
  • Vrásky — kadidlový, pupalkový, arganový, mandlový, jojobový, šípkový, makový

Dýňový, olivový a hořčičný olej obsahuje betakaroten, díky kterému se lépe a zdravěji opálíte. Pokud toužíte po dlouhém a zdravém opálení, před jarem si nezapomeňte dělat saláty s těmito oleji a přidejte je i do tělového krému.

Z olejů si můžete připravit domácí vlasové zábaly, pleťové masky, peelingy, repelenty, balzámy na rty, masážní a koupelové směsi. Oleje také skvěle čistí a odličují pleť, této metodě se říká „Oil Cleansing".

Přehled nejužitečnějších olejů pro kuchyni, kosmetiku a lékárničku

rawolejovamedicina

Panenské oleje jsou nevyčerpatelná pokladnice nabízející řešení různých problémů. A to mě na nich baví — ta úžasná univerzálnost napříč vařením, kosmetikou a léčením.