Tradiční marocká kosmetika — příroda a minimalismus

Krásná pleť je zdravá pleť. To, co nás při pohledu na výraznou krásu arabských či indických princezen zaujme jako první, je právě jejich přirozená krása, která září skrz vše ostatní. Dost možná to nemá na svědomí ani podnebí ani genetika, ale prostě jen ta správná péče.

Běžně přijímaná představa správné péče o pleť se často nese v duchu „čím více, tím lépe”. Čím více účinných látek, tím lepší efekt. Čím více výzkumů v laboratoři, tím revolučnější výsledky. Čím více produktů, tím krásnější výsledek. A tak si často dáme během dne na pleť víc než deset různých produktů, kdy se každý skládá často z desítek ingrediencí. Často je tomu tak i v případě čistě přírodní kosmetiky, přestože to je samozřejmě pro pleť ta zdravější a prospěšnější varianta. Ale i dobrých věcí může být často prostě moc. A pleť může začít protestovat.

 arabske-parfemy-a-kosmetika 

Kvalita místo kvantity

Opravdový luxus totiž nespočívá v kvantitě, ale hlavně v kvalitě. Pleť nepotřebuje desítky přípravků, stačí jich pár, pokud budou splňovat to, co ke svému správnému fungování potřebuje. Pleť totiž potřebuje pouze jemně vyčistit a ošetřit. A čím jednodušší přípravky použijeme, tím je pro pleť snazší využít jejich benefitů

Příroda nám často nabízí už téměř hotové produkty, které vyžadují jen minimální úpravu. Co kdyby vaše kosmetická rutina obsahovala jen jíl, růžovou vodu a olej? Připadá vám to málo? Málo sofistikované, málo personalizované? Jsme zvyklí používat produkty vhodné pro náš typ pleti, ale ve skutečnosti existují jen dva typy pleti — zdravá, bezproblémová a pak ta, co je v nějaké nerovnováze. A je jedno, jestli je disharmonie projevuje nadměrným maštěním nebo naopak suchými šupinkami. A chceme-li nerovnováhu odstranit, nemůžeme používat přípravky, které ji někde jinde zase vytvoří tím, že mastnou pleť vysuší a suchou promastí. Chceme se dostat do středu, nikoliv do opačného extrému. Proto nepotřebujeme personalizaci. Potřebujeme harmonii. A ta nejčastěji přichází z čisté přírody a vyžaduje jen minimální zpracování. 

K čemu je dobrý minimalizmus?

Složení tradiční marocké kosmetiky je natolik minimalistické, že ve vysoké míře eliminuje možné nežádoucí reakce na mnohasložkové kosmetické produkty. Vyhovuje požadavkům i té nejnáročnější pokožky a pomáhá při řešení různých kožních problémů. Přípravky spojují tradiční poznatky východní medicíny s potřebami moderních žen. Jsou jemné, ale velmi účinné a vrací se k nekomplikovanosti s odkazem na prastaré tradice, přinášející harmonii.

 bio-panenske-pletove-oleje

Jen rhassoul, hydroláty a oleje…

Marocký jíl rhassoul, plný minerálů, je tradičně používán k mytí pleti i vlasů. Dokáže na sebe navázat nečistoty a odvést z povrchu pleti odpadní i toxické látky, aniž by narušil její přirozený ochranný film. Pleť výrazně projasní a zjemní a stáhne póry. Vlasy nabudou na objemu, pokožka těla ocení jemný peelingový efekt a detox.

Květové vody neboli hydroláty jsou vedlejší, produktem výroby esenciálního oleje a nesou jeho podobné vlastnosti: pleť zklidňují, zjemňují, napomáhají regenreaci a jako bonus nádherně voní. A jsou ideálním pleťovým tonikem.

Tradičním přípravkem v péči o pleť je v Maroku kromě jiných olejů jako černuchový, opunciový, hořčičný nebo třeba pískavicový, především olej arganový, který není nazýván marockým zlatem jen tak pro nic za nic. Pořád si myslíte, že jeden olej nedokáže to samé, co krémy podložené studiemi vědců z Kalifornie? Dokáže. A dokáže mnohem víc. Samotný olej je totiž velmi komplexní látka, která obsahuje spoustu pro pokožku prospěšných ingrediencí. Ale protože ho stvořila sama příroda, jsou tyto látky v ideálním poměru a poskládané tak, aby jedna druhou podporovaly a spolu vytvořily dokonale efektivní produkt. Málokterý (jestli vůbec nějaký) průmyslově vyrobený produkt dovede odvést stejný výsledek.

Tip na dovolenou v Marku: Navštivte tradiční tržiště s arganovým zlatem

Oleje však v samotném Maroku vybírejte pečlivě. Především arganový olej, který číhá na turisty úplně všude, naleznete na súku, tedy tržišti, s velice dobrou cenou. Právě kvůli ní však může být ředěný třeba levnějším olejem sezamovým. Naneste olej na ruku, rozmažte a počkejte. Pokud se vstřebá po krátké době a nezanechá pocit mastnoty, je vše v pořádku. Máte-li však na ruce i po několika minutách mastný film, jděte raději dál a kupte jinde…