Účinná maska na akné ze dvou domácích surovin

A zase ty pupínky! Je nám přes třicet a stejně se pořád objevují. Ne vždycky máme čas a náladu na to je řešit komplexně, někdy (dost často!) potřebujeme rychlé řešení. Když nebudu počítat masakrování akné u zrcadla, tato jednoduchá domácí maska funguje skvěle na hojení vřídků, sjednocení barevného tónu pleti a zmírnění začervenání či zesvětlení pigmentových skvrn, které nám po akné někdy zůstávají.

Budete na to potřebovat jen dvě suroviny, které každá doma určitě má. Kurkumu a med!

kurkumaamed

Akné a léčba přírodní cestou

Proč zase ta kurkuma? Inu, ona je protizánětlivá. A zánět je u pupínku ten hlavní problém. Kurkuma má přirozeně protizánětlivé účinky díky obsaženému kurkuminu. Většinou se užívá vnitřně, dělá dobře střevům, bolavým kloubům a unavené hlavě s depresí. My její léčivé účinky využijeme k dosažení krásné pleti bez akné.

Med sám o sobě je plný vitamínů a minerálů, má hojivé účinky, mimo jiné je také trochu protizánětlivý a pleť výrazně zklidňuje a zjemňuje. Udělat si pleťovou masku na bázi medu je lepší nápad než na bázi jílu, protože ten vám kromě nečistot z pleti tahá i vodu. Med vaši hydrataci zachová.

Tuto pleťovou masku používají hlavně Indky na problematickou pleť, na zesvětlení tmavých fleků a pigmentových skvrn a vyhlazení jizev a hrbolků u nečisté pokožky. Většinou používají variantu kurkuma + bílý jogurt nebo tvaroh. Tuhle verzi můžete vyzkoušet také, je stejně funkční, a určitě si pamatujete, že na popálenou kůži se dává tvaroh, který ji zklidňuje a zmírňuje záněty.

Domácí pleťová maska na akné

Na toto fajnové hojivé blátíčko budete potřebovat dvě složky:

  • Kurkumu - berte běžné koření v prášku bez dalších příměsí. Pokud máte v bio kvalitě, tím lépe.
  • Med - jakýkoliv med, abyste mohli vytvořit potřebnou kaši. Pokud byste chtěli být důslední a vzít to od podlahy, použijte med manuka. Má silné protizánětlivé účinky a skvěle hojí kůži dokonce lépe než tea tree.
  • Komu by se nelíbila alternativa s medem, můžete použít i čistý bílý jogurt nebo tvaroh.

Míchání, nanášení a jak to smýt

Vemte si nějakou malou mističku nebo hrníček, ve kterém si masku rozmícháte, a kovovou lžičku. Berte klasický porcelán a kov, nesnažte se zde být přírodní a používat dřevo nebo jiné materiály, protože je budete mít od kurkumy žluté. Dejte do nádoby jednu čajovou lžičku kurkumy v prášku a jednu lžičku medu a zamíchejte. Maska se nanáší na čistý odlíčený suchý obličej. Přemýšlíte, jestli nebudete potom žlutá? Dobrá otázka.

Trochu totiž budete, ale všechno se dá sundat dolů, mám to tisíckrát vyzkoušené. Masku naneste na celý obličej a vynechte oblast očí, nebo můžete ze začátku zkusit potřít alespoň lokálně postižená místa.

Masku nechte působit tak 30 minut. Tato maska nezasychá díky medu, s variantou jogurtu nebo medu vám obličej maličko zaschne, ale nic dramatického. Během působení můžete cítit malé štipkání a mravenčení, které ale není nepříjemné. Nic nepálí ani nedráždí, takže můžete být bez obav. Pokud ovšem nejste alergická na včelí produkty!

Vše poté smyjte vlažnou až teplou vodou. Chviličku bude trvat, než ten med dostanete z obličeje dolů, protože vždy na závěr mějte připravený malý ručník nebo papírovou utěrku.

Ručník namočte do horké vody, přiložte na pleť a zbytky masky s tím stáhněte. Počítejte s tím, že tento ručník už žlutý zůstane, proto si vemte nějaký, který vám nebude líto zničit, nebo si kupte za pár kaček sadu malých ručníčků, které budete používat pouze na své zkrášlovací pleťové rituály. Papírová utěrka vám poslouží stejně a jednoduše ji pak vyhodíte do koše.

Jaký je výsledek po aplikaci masky?

Pleť je po aplikaci masky viditelně svěží a sjednocená. Kdyby vám zůstal na pleti jemně nazlátlý tón po kurkumě, žádné obavy, při dalším čištění obličeje to dostanete dolů úplně. Pokud si masku aplikuji večer, většinou ráno už na pleti nevidím vůbec nic. Varianty, že byste nemohla mezi lidi, se opravdu nebojte. Dalším doporučením je spát na nějakém starém ručníku. Většinou, když už na to večer nevidím a následné čištění odfláknu, mám pak lehce žlutý povlak na polštář. Starý ručník nebo již zničené povlečení je jistota.

Doporučuji masku takto aplikovat alespoň tři dny po sobě. Samozřejmě, že nemusíte, i jednorázová akce vám udělá dobře, ale týdenní péče s kurkumovou maskou udělá s vaším obličejem zázraky. Nikdy jsem neměla čistší pleť než po takové několikadenní kúře!

Účinky masky na akné. Co všechno vám kurkuma na obličeji vyzmizíkuje?

  • Hojí pupínky. Již vzniklé pupínky se rychle a bezbolestně zahojí.
  • Zmírňuje začervenání. Různé barevné fleky v obličeji a zanícená místa se ztratí.
  • Sjednocuje barevný tón pleti. Pokud někde máte tmavý flek po akné nebo jinou pigmentovou skvrnu (ne stařeckou), zmírní se její intenzita a při pravidelném používání masky zmizí docela.
  • Vyhlazuje pleť. Teď nemám na mysli vrásky, na to maska není určená, ale pokud máte pleť "hrbolatou", protože je problematická a někde uvnitř se možná dělá další akné, kurkuma má vliv i na tyto potíže. Pleť je po použití masky hladká, jizvy a rýhy se postupně zjemňují.

Takže, milé dámy, jednodušeji už to nejde. Stačí denně 30 minut se dvěma obyčejnými surovinami, aby se vaše pleť dala do pucu. Vyzkoušejte to, opravdu ty výsledky za to stojí!