Exkluzivně z Austrálie: Jak se rodí nápady v Ere Perez? A co ekologie?

Ere Perez je přírodní dekorativka, která nám loni vzala dech. Když jsem byla před dvěma týdny v Austrálii, věděla jsem, že návštěvu jejich kanceláře nesmím vynechat. Chtěla jsem si promluvit s lidmi, kteří jsou u zdrodu nových produktů. Kancelář Ere Perez leží asi 5 minut od Bondi Beach v Sydney. Sice se mi nepovedlo sehnat přímo Ere, protože v Austrálii zrovna byly letní prázdniny a byla s dětmi na dovolené, ale potkala jsem se s její kolegyní Katianou Salinas, která s Ere spolupracuje už více než 6 let.

Ere_Perez_dekorativni_kosmetika

Náš „pracovní rozhovor“ se protáhl na téměř dvě hodiny příjemného povídání o produktech Ere Perez, o tom, kde se rodí nápady a taky jak vyvažují svou uhlíkovou stopu. Co mě ale v životě nenapadlo bylo, že si u nich popovídám česky. Jeden z kolegů má totiž přítelkyni Báru z Česka a musím říct, že čeština mu opravdu šla. :-) Přečtěte si rozhovor přímo ze srdce dekorativky Ere Perez.  

Proč se Ere rozhodla vytvářet přírodní kosmetiku? 

Když přijela před 15 lety do Austrálie, byla zvyklá používat dobrou kosmetiku. V té době tady už existovaly takzvané health food stores, kde se prodávaly bio produkty, ale žádnou kosmetiku v nich nemohla najít. V podstatě našla díru na trhu a rozhodla se ji zaplnit. 

Ere začala úplně sama – tím, že vytvořila první produkt, mandlovou řasenku. Sama ji začala nabízet do health food stores, chodila od domu k domu, „klepala na dveře“ a zjišťovala, co by lidé chtěli, co jim chybí. Pak přišel druhý produkt, třetí... A teď máme kolem 90 produktů.  

/ere-perez-mrkvova-tvarenka-v-kelimku/

/ere-perez-rtenka-s-olivovym-olejem/

Jak složité je začít vytvářet přírodní kosmetiku? Věděla Ere, jak na to?

V podstatě ano. Její otec je totiž chemik a matka přírodní lékařka. Takže jednak Ere „smíchala“ vědomosti svých rodičů, jednak je vystudovaná dietoložka, takže zná vlastnosti různých rostlin. Právě proto naše produkty obsahují výražky různých potravin. Například řasenka s mandlovým olejem, transparentní kukuřičný pudr nebo mrkvová tvářenka. Všechny své vědomosti z dietologie vložila do vytváření kosmetických produktů. 
 
Víte, že všechny produkty Ere Perez jsou bez parabenů, bez mastku, propylengylkolu, BHT, BHA, parafínu, petrolátu, olova, imidazolidinyl urei, hydantoinu DMDM, nanočástic a syntetických vonných látek? Podporují tak přirozenou krásu a zároveň udržují pokožku zdravou.  

Ona sama tedy věděla, jak produkt vytvořit – úplně sama? Nebo musela s někým spolupracovat?

Úplně sama by to nezvládla. Musela si k sobě přibrat chemika a taky člověka, který pracuje s přírodními ingrediencemi. Má spoustu svých vědomostí, ale taky potřebovala znalosti specialistů v oboru. Ere vždycky ví, co chce udělat a použít – ví, jaké rostlinky a které ingredience by mohly fungovat – ale pak produkt vždycky vezme do laboratoře a tam testují, jestli funguje, jak má, a případně ho ještě upravují. 

Třeba vanilkový rozjasňovač vytvořila doma s mámou – ale pak jej musela vzít do své „laboratoře“, kde produkt ukázala svým spolupracovníkům. Ten produkt různě testovali a vylepšili tak, aby byl přírodní, ale zároveň zajistili, aby fungoval, jak má. 

/ere-perez-korektor-s-arnikou/

/ere-perez-vanilkovy-rozjasnovac/

/ere-perez-transparentni-kukuricny-pudr-15-g/

Takže ty nápady na nové produkty jsou vždycky z její hlavy...

Ano, přesně tak. Ere je velmi kreativní a taky miluje kosmetiku. Začalo to dekorativní kosmetikou, pak přišly produkty na nehty a teď pečující kosmetika na pleť. Na začátku byl jeden jediný produkt – mandlová řasenka – a teď už máme okolo 90 produktů.  

Jak vybíráte ingredience do svých produktů?

To vždycky záleží. Snažíme se využívat místní, australské ingredience, ale samozřejmě to nejde vždycky. Všechny ingredience jsou ale přírodní, „toxin-free“ a taky každá z nich pomáhá s nějakým problémem. Když si vezmeme třeba korektory s arnikou. Arnika je divoká růže, která roste v Mexiku a Jižní Americe a která má antiseptické a protizánětlivé účinky. Účelem našeho korektoru není jen zakrýt pupínky a nedokonalosti pleti, ale zároveň je vyléčit. 

Přesně tak Ere zachází se všemi ingrediencemi – snaží se, aby i dekorativní kosmetika pomohla s určitým problémem. Nejen ho zakryla. 

/ere-perez-rasenka-s-mandlovym-olejem/

/ere-perez-vodeodolna-rasenka-s-avokadem-cerna-10-ml/

/ere-perez-tuzka-na-oboci-s-mandlovym-olejem-1-1-g/

 

CARBON NEUTRAL OD ROKU 2016

Kosmetika Ere Perez sídlí v Austrálii a při vyvážení či dovážení surovin musí vždy překročit moře. Ere to však s ekologií myslí vážně, proto  minimalizuje a vyvažuje uhlíkovou stopu, kterou po sobě zanechává. 

Každý rok se Ere vypočítají emise skleníkových plynů, které vzniknou při vytváření/dovážení kosmetiky. Hodnotu pak kompenzují nákupem „uhlíkových kreditů“, které směřují do projektu vytváření větrné energie v Mexiku. Právě tato výroba této větrné energie nevytváří žádné emise skleníkových plynů a je alternativou k spalování fosilních paliv. 

Mezi dalíš certifikáty patří Cruelty Free (= netestují na zvířatech), Vegan (= obsahují pouze veganské ingredience), Non GMO (= bez geneticky modifikovaných organismů. 

Jak zajišťujete, aby byly všechny ingredience ekologické a bio?

Známe všechny své dodavatele. Máme takovou „černou listinu“ toho, co nechceme, aby se při pěstování ingrediencí do naší kosmetiky používalo. A po svých dodavatelích požadujeme, aby to splňovali. Chceme, aby všechny ingredience byly GMO free a samozřejmě netestovány na zvířatech. Když hledáme nového dodavatele, tak ho prověřujeme, testujeme a zkoumáme, jakým způsobem pracuje. 

Druhou věcí je to, že si hlídáme svou uhlíkovou stopu. Máme certifikaci „Carbon neutral“, v rámci které australské instituce hlídají, kolik toho vyvezeme a dovezeme, jaké je složení našich výrobků a které kontrolují každý produkt – hlídají, aby byl ekologický. Samozřejmě za sebou zanecháváme nějakou uhlíkovou stopu, ale jednak se snažíme, aby byla co nejmenší, a jednak ji vyrovnáváme. A to tak, že podporujeme projekt vyrábění přirozené větrné energie v Mexiku. 

Taky myslíme na balení našich produktů. Používáme sklo i recyklovatelný plast takovým způsobem, aby byl pro zákazníka jednoduše rozložitelný. Aby vzal třeba víčko a vytřídil ho do plastu a lahvičku do skla. Vžděláváme naše zákazníky a doporučujeme jim, jak s obalem nakládat. 

Co bys řekla, že je z Ere Perez nejlepší?

Tak to je záludná otázka. :-) Mezi zákazníky je to určitě řasenka, je na trhu déle než 15 let, je to náš nejprodávanější produkt, lidi ji milují.  Řasenka patří i mezi mé oblíbené produkty. I když já jsem spíš na make-upy, takže pro mě je jedničkou make-up s ovesným mlékem. Ale taky to měním – v závislosti na mojí náladě, na počasí a ročním období. Třeba z péče o pleť miluji Zelené povzbuzující sérum – jednoduše se používá a hlavně funguje. 

/ere-perez-zelene-povzbuzujici-serum-30-ml/

/ere-perez-cyprisovy-pletovy-nektar-30-ml/

/ere-perez-zkraslujici-moringovy-krem-50-g/

A zkusila jsi od Ere všechno?

Bože, ano! Myslím, že mám minimálně jeden produkt od každého. A ano, používám všechno. Co zrovna vytáhnu vždycky záleží na mojí náladě – otevřu svoji kosmetickou taštičku, která je narvaná kosmetikou, a řeknu si: „Hmm, na co mám dneska náladu?“ Líčení miluju. Záleží hodně na počasí nebo kam se zrovna chystám. 

Je kosmetika Ere Perez pro každou ženu?

Určitě ano – pokud teda není na některou ingredienci alergická. Některé produkty obsahují třeba ořechy, na které jsou ženy často alergické. Ale jinak určitě ano. Produkty jsou určeny pro všechny – jsou i pro ženy s citlivou pletí nebo pro ty, kterým kosmetika vždy vadila.

Některé ženy nám říkaly, že nebyly schopny nosit make-up, protože jim vadil a pleť se zhoršovala, ale že ten náš jim sedí. Nebo nám ženy psaly, že nemohly používat řasenku, protože je z ní štípaly oči – ale nám děkují, protože mandlová řasenka funguje a oči neštípou ani neslzí. Těší nás, že právě naše kosmetika ženám pomáhá a funguje.  

/ere-perez-make-up-ovesne-mleko/

/ere-perez-make-up-s-quinoou/

Vám léto pomalu končí, nám za pár měsíců začne – co z kosmetiky bys na léto doporučila? 

Určitě tónovací rtěnku a tvářenku – dobře drží, neroztéká se. Klidně ji můžete vzít i k vodě – u nás na pláž. :-) Pokud taky v létě nemáte rády těžký make-up, doporučuji make-up s quinoou. Je lehčí a spíš jen upravuje tón pleti. To na léto z dekorativky stačí, ne? :-) No a na odličování a čištění pleti pak micelární vodu a já mám ráda produkty na olejové bázi, takže v létě volím cypřišový pleťový nektar a SOS papájovou marmeládu. Tu navíc můžete použít na cokoli – pleť, ry, ruce, vlasy – v létě si ji nemůžu vynachválit na rty, které jsou vysušené ze slunce.