Jak zabalit kosmetiku do příručního zavazadla?

Taky z vás opadne poslední stres, až co projdete všemi letištními kontrolami? Letos už tomu tak být nemusí. Doma zkontrolujte pas, kartu, pojištění, a hlavně si zabalte kosmetiku tak, aby prošla všemi checkingy bez problémů. Začněte si dovolenou užívat už ve chvíli, kdy zabouchnete dveře od bytu. 
 
cestovni-kosmetika
 

Tak tohle všichni známe...

Několik dní předem perete, vybíráte nejvhodnější kousky oblečení – ať už jsou to pohorky na přechod Himalájí, nebo sexy top na plážovou párty na Ibize. Tak či tak, většinou to bývá spojeno s trochou cestovního stresu způsobeného buď cestovní horečkou, nebo neodbytným pocitem, že jste určitě na něco zapomněla. Poté, co se vám to podaří s vypětím všech sil naskládat a zavřít do kufru, si jdete konečně opláchnout své orosené čelo do koupelny. A tam to přijde! Zjistíte, že jste úplně zapomněla na kosmetiku… 

Pamatujte na pravidlo 3-1-1

3-1-1 může vypadat jako tajný kód k otevření bankovního trezoru. Jakmile jej ale dešifrujete, balení kosmetiky, kterou si plánujete vzít na palubu letadla, pro vás již nikdy nebude problém. Pravidlo, které se ujalo snad po celém světě (ještě jsem nenatrefila na zemi, kde by mě s takto sbalenou kosmetikou nenechali kontrolou projít, a to cestuji dost ☺), vychází z amerického Transportation Security Administration Liquids rule of U.S., v našich podmínkách něco jako pravidlo o tekutinách v letecké přepravě. Definuje, kolik tekutiny, gelu, krému, pasty a aerosolu můžete pronést bezpečnostním screeningem na letišti. 

3 jako 3,4 unce (100 ml)

Žádná jednotlivá tekutina převážená v příručním zavazadle nesmí překročit objem 100 ml. Jenže co dělat, když běžné šampony, sprchové gely a krémy začínají od 200 ml výše? Dnes už téměř v každé drogerii seženete sety prázdných uzavíratelných lahviček přesně o objemu 100 ml. Můžete je vyplnit vlastními oblíbenými přípravky a vyhnout se tak tomu, že na místě nebo na letišti koupíte z nouze něco, co byste si za normálních okolností na obličej nikdy nenalíčila a na tělo nikdy nenamazala. Lahvičky jsou navíc omyvatelné, takže je můžete používat opakovaně, čímž aspoň trošku ulevíte životnímu prostředí. 

1 jako jeden pytlík/jedna taška

Kosmetika musí být uložena v průhledném, uzavíratelném one-quart size pytlíku či tašce. Jeden quart je objemová jednotka užívaná v USA a je rovna 946,352946 cm3 v rámci metrického systému. Prostě a jednoduše – součet vašich 100ml (nebo menších) lahviček a kosmetických obalů nesmí překročit objem 1 l, musí být vidět, a pytlík musí jít jednoduše otevřít i zavřít. 

1 jako jedna osoba/jeden člověk

A 1 l tekutin může v jednom příručním zavazadle převážet pouze jedna osoba, a to bez výjimky. No dobře, pár výjimek přece jen existuje – léky s potvrzením od lékaře, dětská strava, diabetická souprava atd. V ostatních případech si prostě pamatujte „litr na hlavu“. Co se nevejde, musí do odbaveného zavazadla nebo do koše.  

Co všechno je pro letecké společnosti kapalina?

  • Všechny nápoje včetně vody, polévek a sirupů,
  • kosmetika a toaletní potřeby – krémy, pleťové vody, oleje, parfémy, řasenky i rtěnky,
  • spreje včetně pěn na holení, laků na vlasy a sprejových deodorantů,
  • pasty včetně těch zubních,
  • gely – na vlasy i ty sprchové,
  • tekutina na kontaktní čočky,
  • jakékoli další tekutiny a látky podobné konzistence.  

8 tipů, jak se sbalit na cestu letadlem 

1. Organizace především 

Pravidlo číslo jedna – vážně s sebou nepotřebujete veškeré vybavení koupelny. Většinou stejně zjistíte, že jste polovinu kosmetických přípravků vůbec nevytáhla z kufru. Co je možné, přelijte do uzavíratelných 100ml lahviček a parfémy ve skle, které by se mohly rozbít, a tekutiny ve spreji, které by mohly vybouchnout, od nich oddělte.  

/balm-balm-starter-kit-organicke-pece-na-oblicej/

2. Některé věci k jiným nepatří 

Pokud je to možné, vyvarujte se toho, aby byl váš kartáček ve stejném plastovém pytlíku jako make-up, lak na vlasy nebo třeba krém. Co si budeme povídat. K zavazadlům se na letištích nechovají zrovna s láskou a péčí maminky a asi nechcete mít na kartáčku místo zubní pasty svůj parfém.   

3. Investujte do malých lahviček 

Ještě jednou připomínám – v drogeriích se dají sehnat cestovní hygienické sety vhodné na cesty s příručním zavazadlem. Nechce se vám utrácet? Nevadí. Nechávejte si můžete a obaly po jednorázové kosmetice či od některých potravin. Účel splní stejně.  

cestovni_mini_kosmetika

4. Do příručního zavazadla uložte věci denní potřeby 

Není nic protivnějšího, než když letíte na Nový Zéland a váš kufr skončí svou cestu v Tokiu. Pro tyto případy určitě uvítáte, když budete mít aspoň make-up, řasenku, balzám na rty, zubní kartáček a pastu při sobě.  

5. Buďte přirozená 

Máte vlny nebo kadeře, které každé ráno pracně žehlíte a stříkáte na ně litry přípravků, abyste měla dokonalý účes? Nechte je aspoň na dovolené odpočinout. Většina hotelů poskytuje přinejmenším fén, takže buďte svá a žehličku na vlasy i tužidlo do kufru vůbec nebalte. 

/antonin-b-ceramides-enriched-desert-serum/

/antonin--b-definujici-koktejl-100-ml/

/antonin--b-intenzivni-medove-maslo-30-ml/

6. Ostré předměty nechte doma 

Nebudu vám tvrdit, že jsem nikdy nepronesla letištní kontrolou manikúrní nůžky nebo šitíčko. Každopádně ani jedno do letadla nepatří a „sekuriťák“ má plné právo vás požádat, abyste ostré věci buď přebalila do odbaveného zavazadla (které už je většinou položené na páse jedoucím do letadla), nebo je vyhodila. Mrkněte v drogeriích nebo na internetu na cestovní manikúru, která obsahuje místo manikúrních nůžek cvakátko na nehty, ale také třeba zakulacený pilník. 

7. Nahraďte tekutou kosmetiku

Jak nejspíš víte, existují vlhčené odličovací ubrousky, deodorizační ubrousky, a dokonce ubrousky napuštěné odlakovačem na nehty. Můžete tak mít při sobě vše, co potřebujete, aniž byste si ubrali mililitr povoleného objemu. /balm-balm-rucniky-na-oblicej-3-ks/

 

8. Zabalte si víceúčelovou kosmetiku

Potřebujete něco na odstranění make-upu, hydrataci pleti, úlevu od popálenin či jako vlasovou masku? 4 kosmetické produkty, 4 lahvičky? Omyl! Stačí vám 50 ml arganového oleje a máte ušetřeno 350 ml, které můžete využít třeba na sprchový gel a šampon. 

/veronica-organics-100--ricinovy-olej-115-ml/

/ere-perez-zkraslujici-moringovy-krem-50-g/ 

A LadyBio tip na závěr

Jako zkušená cestovatelka, která tak tak doběhla nejedno letadlo, mám jednu radu na závěr. Kosmetiku do příručního zavazadla balte až jako poslední, tzn. dejte ji úplně nahoru, abyste se při kontrole nemusela prohrabávat kufrem. Která z vás už letěla, mi dá jistě za pravdu, že prohlídka je již sama o sobě stresující a člověk se jen modlí, aby prošel detektorem kovu bez většího houkání a blikání. Otrávené tváře ostatních cestujících, kteří jsou nervózní z toho, že už jste na pás vytáhla čtyři svetry po babičce, ale kosmetická taška pořád nikde, také člověku náladu příliš nezvednou. Takže tašku s kosmetikou nahoru, letenku a pas do ruky a šup vstříc krásnému, horkému létu. ☺/balm-balm-cestovni-set-s--kadidlem/