100 let výročí republiky jinak: Jak se proměnily účesy a líčení?

Proč ženy 20. let nosily rovné střihy šatů a kratší vlasy? Proč v šedesátkách frčely barvy? Co způsobilo osmdesátkovou oblíbenost šusťáků a šíleností? Naše republika v nejbližších dnech oslaví své 100leté výročí. Ale dneska vám průřez stoletím ukážu z jiného pohledu. Pojďme se podívat, jak se během posledních 100 let proměnily trendy krásy.
 
promeny_krasy
 

Proč se trendy neustále proměňují?

Trendy vždy udávali naši idolové – nejoblíbenější herečky, zpěváci, zpěvačky či kapely. Všechny ženy tak kopírovaly styly Adiny Mandlové, Marylin Monroe, Twiggy či v devadesátkách Kurta Cobaina.

Pokud si minulé století rozdělíme na desetiletí, téměř v každém se nám vybaví typický módní trend. Ať už je dán líčením, typem účesu, nebo složením šatníku. A vždy je reakcí na aktuální dobu i náladu společnosti. 

Například po 1. světové válce nastalo období ženské emancipace, ženy chtěly mít lepší postavení ve společnosti, vzdělávat se a cestovat – což se odrazilo i v módních trendech. Ženy si rády zkracovaly vlasy, začaly se výrazněji líčit a v oblíkání se staly hitem kalhoty nebo kratší šaty rovného „pánského“ střihu. Nebo se podívejme na 50. léta. Celá Amerika byla zamilovaná do Marylin Monroe, jejích výrazných rudých rtů, kočičích očí a ženské postavy. Postupně se stala idolem žen z celého světa. Ale v tehdejší ČSR tolik vidět nebyla. Proč? U nás s rokem 1948 přišel „vítězný“ únor a nastal tvrdý komunistický režim plný politických procesů a nesvodoby. Nový „západní“ módní styl u nás nebyl vítán, každý pokus o elegantní oblékání či výraznější líčení byl zavržen jako kapitalistický návyk. Ideálem byl styl pracující ženy – košile, pracovní kalhoty, šátek. 

Podívejme se, jak vypadalo líčení a účesy v jednotlivých dekádách. A začneme zpříma – 2minutovým průřezem celého století.
 
Jak se měnily koncepty krásy v posledním století?
 

 

20. léta – Coco Chanel a „malé černé“ 

Poválečná doba znovuzískané svobody dovolila uvolnění i v líčení a účesech. Přišel boom filmu a všechny ženy začaly kopírovat styl svých oblíbených hereček. Počáteční trend světlých rtů i očí s nevýrazným make-upem začalo nahrazovat výraznější líčení, ve kterém se začal dávat důraz na oči i rty zároveň. Používaly se výrazné tekuté linky, teňounké obočí namalované tužkou a výrazné, syté rty – v rudých, švestkových či hnědých odstínech. 

Prim začaly hrát mužské prvky. Ženy začaly nosit kalhoty, saka, oblíbený byl rovný střih šatů, kde se prsa, pas i boky ztrácely. A vlasy se výrazně zkracovaly. Hitem byly krátké, uhlazené vlasy, které zvýrazňovaly dlouhý krk. 

30. léta – všechny chtějí být tak krásné jako Adina Mandlová

Ideálem krásy byla jednoznačně herečka Adina Mandlová se svou štíhlou siluetou s ženskými křivkami. Sukně se znovu prodloužily a pas se vrátil na své místo. Nezbytným doplňkem byl klobouček – nejlíp šmrnovně na stranu.  

Co si z looku 30. let pamatujete jsou určitě vlasy. Tehdy frčely krátké vlasy s tzv. poskládanou vlnou. Obočí je tenké, malované do půlkruhu. Důraz se kladl na nepřirozené dlouhé a husté řasy, a proto se není čemu divit, že svět poprvé spatřil i voděodolnou řasenku.  

40. léta – skromnost a elegance

40. léta v ČSR byla především ve znamení protektorátu, kde se měla role ženy znovu proměnit. Nyní se měly stát matkami a pracovní silou – povinnosti jim tedy zůstaly, ale práva se změnila. V líčení, účesech i oblékání tak převládala skromnost a elegance. 

Ideálem krásy byly ženské křivky, útlý pas, oblé boky a poprsí. Delší vlasy a širší sukně. Protože ženy neměly k dispozici mnoho látek na nové šaty, které si tehdy často šily samy, velkou roli hrály doplňky – knoflíčky, límečky, umělé květiny či brože. Jedny šaty tak pokaždé dostaly jiný vzhled. 

Velmi populárními se staly natáčky a dlouhé navlněné vlasy. Tenké obočí se začínalo ztlušťovat a ustupovalo se od obloučku k lomenému, přirozenému tvaru. Pomalu začínaly frčet „kočičí oči“ a stále oblíbené byly rudé rty. Aby vše ladilo, nehty se také lakovaly načerveno. 

50. léta – retro ve světě, ideál pracující ženy v komunistické ČSSR   

Zatímco ve světě frčel rockenroll, elektroswing, barevné látky, ideál Marylin Monroe s kočičíma očima a rudými rty či Audrey Hepburn s prodlouženým obočím, u nás vše zabrzdil komunistický režim. Pokud o sebe žena více pečovala, byla prohlašována za kapitalistku. Nová móda v ČSSR nebyla vůbec vítána. A líčení či účesy jakbysmet. Líčení tak bylo jemné, decentní. Vše se ale změnilo s přicházejícími 60. léty.

60. léta – Rebelové a barvy

S postupným uvolňováním komunistického režimu se rozvolnila i společnost a trendy z USA konečně dorazily i k nám. Jak to ve „zlatých šedesátých“ vypadalo? Stačí si vzpomenout na film Rebelové – přesně tak se totiž oblíkalo, česalo i líčilo. Prim hrály pastelové barvy, nafoukané účesy, tupírování, laky na vlasy, šátky ve vlasech a lesky na rty. 

70. léta – zvonáče a tupírování

Zvonáče, boty na platformě, roláky, modrý denim, hnědá a béžová kůže, semiš, třásně... Na vlasech frčela trvalá, nebo se nosily rovné vlasy – natupírované, se zvedlými konečky, takže účes vypadal jako „zvoneček“. Líčení bylo velmi barevné, ale oproti osmdesátkám ještě jemné. Na rtech pak převažovala meruňková a hodně, hodně lesku.

80. léta – disco, barvy, experimenty a šílenosti

Jinak se osmdesátky nazvat nedají. Netuším, kdo vymyslel, že bude moderní šusťáková souprava, zářivé legíny nebo odvážné kombinování nejrůznějších barev. Ale v líčení to bylo ještě zajímavější. Oblíbené byly výrazné, barevné až reflexní stíny – a úplně nejoblíbenější bylo použití několika barev najednou. Třeba zelené, růžové a modré. Na vlasech pak frčela trvalá, nakrepované vlasy, culík na stranu, hodně, opravdu hodně se tupírovalo.

Typická mladá slečna 80. let měla duhové oči, culík na stranu a přes vlasy sportovní čelenku, lízátko v puse a chodila s klukem, který nosil magneťák na rameni. 

90. léta – Nirvana, Kurt Cobain a Beverly Hills 

Devadesátky už si většina z nás pamatuje. Polovina z nás jela v „grungy“ stylu po vzoru Kurta Cobaina. To znamená dlouhé, rozpuštěné, rovné vlasy s mokrým (až mastným) vzhledem, tmavé linky na horním i dolním víčku a světlé rty. Na krku se nosil takový ten upnutý černý náhrdelník, který vypadal jako vytetovaný. Na druhou stranu těch stylů se objevovalo víc a víc. Pořád ještě letělo disko a nosily se zvony, barevné řasenky i lesky na rty.

Nové století – jsi krásná taková, jaká jsi

Po přelomu století se začal stupňovat důraz na přirozenou krásu. A trend pokračuje až do dneška. Na hlavě si můžete vytvořit téměř cokoli, ale oblíbené jsou přirozené vlny, ležérní drdoly i ofinky. Obočí se vytrhává do přirozeného, nepravidelného tvaru. Idolem není jeden typ postavy, ale vsází se na „normální holky“, přirozenost, nestylizovanost a heslem jednoznačně je, že každá žena je krásná taková, jaká je.