ili elua: Přírodní minerální opalovací krémy

Objevte kvalitní opalovací krémy od značky ili elua pro zdravé přírodní opalování. Minerální a bio opalovací krémy s UVA i UVB ochranou poskytují efektivní ochranu a péči při opalování a jsou perfektní pro aplikaci na obličej, pro každodenní použití pod makeup (jsou nekomedogenní) a celé tělo. Vyberte si svůj ideální krém na opalování a užijte si bezpečně sluneční záření. Doporučujeme nosit opalovací krémy každý den bez výjimky, i pokud nesvítí sluníčko. 

logoilielua

2 položek celkem
ilielua pece po opalovani
od 499 Kč

Mléko po opalování, denní tělové mléko, péče o obličej a tělo v jednom! osvěžující a...

4788
ilielua opalovaci krem 200ml lsf30
od 749 Kč

Nezanechává nepříjemné bílé stopy na pokožce  Vysoká a efektivní ochrana před...

4750

Jsou chemické opalovací krémy zlo?

Také už máte letní náladu? Venku je sice ještě jaro, ale počasí se už tváří na pěkný červenec. A tak sedím v práci a představuju si, jak vyrazíme na dovolenou. Ale jen co kouknu na sluníčko, hned taky pomyslím na spálená ramena, nohy, sluneční alergie... ale kdo by se chtěl celé léto schovávat ve stínu jako upír? Tak mě napadlo – podle čeho si vybíráte opalovací krémy? Víte vůbec, co si na sebe mažete? 

Četli jste zadní etiketu „opalováku“? Vsadím se, že se vám u toho motá jazyk jako při třetí sklence vína – a nedivím se… Orientovat se v názvech dokáže pouze kosmetický chemik s dlouholetou praxí. Co u vás teda při koupi rozhoduje – pěkný obal, vůně, to, že barví pokožku krásně do hněda, pěkně se roztírá, neteče a vstřebává se jedna báseň?

Jako byste jinými slovy vyjmenovali koktejl umělých látek – parabeny, parfémy, alkoholy, rozpouštědla a ropné deriváty. Zní to hrůzostrašně. Ale ještě horší je, že kvůli tomu je většina „opalováků“ je hořlavých. Takže si v podstatě koupíte chemický koktejl, který se může snadno vznítit, a namažete si ho na pokožku.  

Přírodní opalovací krémy teď zní jako dar z nebes

Žádné hořlavé látky, jen příroda. Přírodní opalovací krémy využívají jako UV filtr přírodní minerální filtry - zinek a titan. Nevstřebávají se do pokožky, ale tvoří na ní jemný film, který odráží sluneční paprsky. Jedinou nevýhodou je horší roztíratelnost, ale to, myslím, přežijeme.

Jaký je rozdíl mezi chemickými a minerálními filtry?

Ty chemické často obsahují potenciálně rakovinotvorné látky. Jejich hlavním úkolem je pohlcovat UV záření a chemickou reakcí jej přeměnit na teplo. Produkují volné radikály narušující buňky a hormonální rovnováhu. Takové a další syntetické látky opalovacích krémů naše tělo nedokáže vyloučit. Zato minerální látky se nevstřebávají, záření odráží a nám prospívají.   

A jak se správně opalovat?

Začněte už na jaře – čím dřív, tím líp. Třeba jen 10 minut denně. Vyjděte na zahrádku, na procházku, relaxujte na balkoně. Ranní slunce je velice příjemné, slabé, ale dosti účinné. Pokud to jako normální člověk ráno nestíháte, využijte odpolední sluníčko. Nebo si během přestávky v práci vyjděte na terasu nebo dvorek. Hlavně se nesmažte na slunci od rána do večera – i kdyby jste měli celý víkend. Dejte si na čas – pomalu čas na sluníčku prodlužujte a uvidíte, že do léta získáte krásnou barvu.

I když jste s opalováním začali už na jaře, opalujte se „střídavě“. Střídejte pobyt na slunci s pobytem ve stínu. Dejte pokožce šanci relaxovat, ochladit se, zklidnit. A dejte pozor pod vodou, sluneční paprsky jsou tam agresivnější než na suchu, proto pod pojmem „ochladit se“ nemyslím jen hupsnout do bazénu. 

Na závěr jedna zajímavost...

Sotva začne jaro, ze všech stran slyšíme hrůzné scénáře o rakovině kůže. Strachy aby se člověk schovával ve sklepě. Extrémní slunění není zdravé, ale ani úplné vyhýbání se paprskům nám nepomůže. Nejsme vampýři ani ještěrky. Abychom byli zdraví, potřebujeme vitamín D. Za normálních okolností se tvoří v kůži jako reakce na sluneční záření. Získáme tak 80–90 % naší denní potřeby a zbytek bychom měli přijmout ze stravy – z mléka, rybího tuku, jater a vajec.

Proč se v těle tvoří vitamín D ? 

Vitamin D je v těle velice důležitý pro vstřebávání vápníku a fosforu, což jsou látky, kterým můžeme děkovat za naše zdravé kosti. Taky se podílí na zdravé funkci srdce a pomáhá proti nádorovým onemocněním. Je také nezbytný pro správné fungování naší imunity. 

přírodní opalovací krémy pro miminka a děti vyndejte s prvními paprsky!

S příchodem teplých dnů budete jako první nejspíš řešit opalovací krém. Proč? Protože miminka a malé děti mají tenčí, citlivější pokožku. Jejich pokožka má také méně pigmentu, proto se sluníčku nemůže bránit a zatím nemají dostatečně vyvinuté potní žlázy ani se neumějí potit, a tím pádem se ochlazovat. Běžné konvenční opalovací krémy nerespektují specifika dětské pokožky, proto děti často mívají alergickou reakci. Sluneční paprsky se odrážejí od kamenů, písku i od zdí, procházejí mraky, sklem i látkou. Proto sebe a děti chraňte i v případě, že budete „jen ve stínu“. A pozor - sluníčko opaluje i ve stínu!

6 tipů, jak pečovat o spálenou pokožku

Celou zimu se těšíme na léto, až na nás vykoukne sluníčko, až si budeme užívat jeho paprsky na pláži, u rybníka, na řece či na horách. Teplé, příjemné, vyzařující spoustu energie… Dokud nás nespálí. To jej pak proklínáme až do pátého kolene, nemůžeme spát a panthenol je náš nejlepší kámoš. Jenže pozdě bycha honiti. Co teď s tím? Máme pro vás pár tipů pro případ, že byste na toho „bycha“ v podobě spálené pokožky přece jen narazila.

spálená jak rak – co s rudou pokožkou?

Vypadá to blbě, svědí to a do nekonečna se to loupe – to je jedna věc. Ale hlavní je, že to bolí! A víte proč? Spálenina od slunce vzniká tak, že kvůli UV záření dochází k poškození kožních buněk. Z krátkodobého hlediska vám to asi nepřipadá jako bůhví jaká tragédie (no tak prostě tu vypálenou pandu od slunečních brýlí pár dní přežijete), z dlouhodobého hlediska se ale můžete dostat k pojmům jako doživotní vrásky, či hůř, rakovina kůže. Proto je dobré spálené pokožce věnovat trochu energie a pečovat o ni.  

1. vyhýbejte se sluníčku

Chápu, že hned první bod zní úsměvně. Možná si říkáte, že na tuhle radu už je trochu pozdě. Méně veselé však je to, že každoročně jak na horách, tak na plážích potkávám lidi rudé jako raky. Jeden den se spálili, přes noc to natřeli panthenolem a další den tradá spálit se znova. Vždycky jsem přemýšlela nad tím, kolik z těch lidí by si na popáleninu přiložilo třeba hořící zápalku. Pokud vás spálí slunce a vy se na něj (byť s ochranou) vydáte znovu, je to pro pokožku stejné jako vystavení se náletu hořících sirek.

Pokud se chcete vydat na slunce spálená, nebo tomu prostě není vyhnutí, aspoň se pořádně namažte opalovacím krémem a textilem si chraňte co největší část těla. Nikdy nezapomínejte na pokrývku hlavy! Uchrání vás před úpalem, a co si budeme povídat, určitě najdete sama lepší věci na trávení volného večera, než si mazat spálenou pěšinku krémem po opalování.

2. pijte hodně vody

Sluneční popáleniny způsobují v těle proces zvaný vazodilatace, při které dochází k rozšíření krevních cév, a vy tak rychle ztrácíte vodu. To může postupně vést k únavě a dehydrataci. Pro spálenou kůži není proto nic důležitějšího, než abyste pila, pila a pila. Vhodná je například kokosová voda, zelený čaj, mrkvová šťáva nebo obyčejná čistá voda.

3. dopřejte si studenou lázeň

Trochu léčba šokem, ale uleví se vám. Není nad to vystavit spálenou pokožku chladné vodě. Ne aby vás ale napadlo stříkat na ni sprchou. Napusťte si vanu plnou vlažné vody a nechte v ní pokožku ochlazovat postupně. Aby byl účinek efektivnější a úleva ještě větší, můžete si do vody zkusit nasypat sodu bikarbonu (obyčejnou jedlou soda, kterou používáte na pečení). Ta nejen chladí, ale také zadržuje v pokožce vlhkost. V největším zápalu rozhodně vynechejte obyčejné mýdlo, které vaši pokožku naopak vysušuje. Raději zvažte hydratační krémy a mléka, která můžete aplikovat po koupeli.

4. využijte síly aloe

Jako chladicí a zároveň protizánětlivé činidlo umí na popálenou kůži působit aloe vera. Nejlepší by samozřejmě bylo vymačkat šťávu z jejích listů a prolívat si jí celou kůži. Pokud ji ale nemáte zrovna po ruce (třeba v kempu u stanu :-)), můžete ji sebou vozit například ve formě gelu.

6. používejte hydratační přípravky bohaté na antioxidanty

Pokud už jste své pokožce ublížila, neplačte nad rozlitým mlékem a raději se nějakým namažte. Na trhu máte na výběr hned z několika možností. Vhodná je zejména kosmetika s výtažky z aloe vera, máty peprné, měsíčku lékařského a granátového jablka, nebo s přídavkem olivového, mandlového, arganového či kokosového oleje. Zatímco výtažky z rostlin zajišťují přítomnost antioxidantů, jako jsou vitamín C a E, přidané oleje pokožku hydratují, vyživují a zvláčňují.
 
Tak už máte jasno? Nejlépe se nespálit, a když se to stane, správně a rychle léčit. Takže klobouk, plavky, slunečník, krém na a po opalování a utíkejte si ještě užít zbytek léta! A pokud vás třeba některý z našich přípravků zachrání před strastiplnou nocí způsobenou popáleninami od sluníčka, nestyďte se o své zkušenosti podělit s ostatními ladybio holkami na našem facebooku.