Připravte si solnou koupel z 200 milionů let staré soli. Detoxikuje, zjemňuje a hydratuje

Příjemná teplá koupel je lékem sama o sobě. Prohřívá ztuhlé svaly a bolavé klouby, uvolňuje rýmu, často bývá jediným „lékem“ na prochladnutí a v neposlední řadě je jakousi terapeutickou chvilkou pro duši. Když ale koupel obohatíte o ty správné přísady, stane se skutečně léčivou lázní — pomůže s kožními problémy, artritidou, akné či detoxikací pokožky. Dnes si ukážeme, jak si správně připravit solnou koupel, aby pomohla duši i tělu.

himalajskasul

Himalájská sůl je růžová. Nemůže za to barvivo, ale železo

Jen tak z hlavy teď dokážu vyjmenovat asi devět druhů soli (kamenná, mořská, vakuovaná, bambusová, himalájská, černá, uzená sůl a solný květ), ale to jsme spíše v kuchyni. Člověk si za těch pár tisíc let, co sůl využívá, dokázal upravit nebo objevil různé druhy soli. Pro koupele je ale nejvhodnější himalájská sůl.

Himalájskou sůl můžete používat i v kuchyni místo stolní soli. Vnitřním užíváním himalájská sůl vyrovnává pH v těle, reguluje hladinu cukru v krvi, předchází křečím, zlepšuje funkci orgánů, nezatěžuje tělo chemickými aditivy a kontroluje hladinu vody v těle.

Himalájská sůl se těží v Pákistánu a poznáte ji díky růžovému odstínu, který může být až načervenalý. Barva není výsledkem „marketingového zkrášlování“, ale tím, že sůl obsahuje železo. Spolu s dalšími minerály, kterých obsahuje nebývalé množství, má na kůži pozitivní vliv:

  • detoxikuje,
  • pomáhá s léčbou dermatitidy,
  • má protizánětlivé účinky,
  • ulevuje od svědění,
  • posiluje imunitu pokožky,
  • zmírňuje akné.

Celkem růžová sůl obsahuje 88 prvků, z toho 84 minerálů. Je nebývale čistá, protože je stará asi 240 až 500 milionů let. A protože je uzamčená v hornině, nedostalo se k ní (ani do ní) žádné civilizační znečištění.

Sůl je pro tělo důležitý minerál, který si neumí samo vytvořit. Proto ji musíme přijímat ve stravě. Sůl pomáhá udržovat rovnováhu tekutin, krevní tlak a také se podílí na správné funkci srdce, nervů a svalů. Je natolik důležitá, že solný fyziologický roztok se v medicíně používá jako okamžitá krevní náhrada.

Jak si připravit solnou lázeň pro krásu a zdraví

Existují dva způsoby, jak si solnou koupel připravit, u obou je ale důležité se nejdříve osprchovat a umýt mýdlem. Do solné lázně se ponořte čistí, uvolnění a s plánem „nemyslet na nic“. Teprve poté jste připraveni na domácí wellness s růžovou solí.

1. V prvním případě si sůl naneste ještě na mokrou pokožku a jednu lžíci soli rozpusťte ve vaně. Takovou koupel si vychutnávejte nejméně 35 minut. Je vhodná pro ty, které trápí kožní problémy.
2. Ve druhém případě nechejte rozpustit 2 polévkové lžíce soli ve vaně. Takováto „obyčejná“ koupel má detoxikační účinky, je prevencí před onemocněním a báječnou relaxační chvilkou.

Čím teplejší je solná lázeň, tím je taky účinnější. S teplotou to však nepřehánějte (zejména v začátcích se solnými koupelemi), abyste nepřetížili svůj organismus.

Po koupeli se pokud možno neutírejte, abyste ochranný film nesetřeli ručníkem. Ideálně byste měli oschnout při příjemné teplotě u krbu a za zvuků Pannovy flétny, ale buďme realisté. Pokud si to můžete dovolit, alespoň chvíli se procházejte na Adama/Evu a pak skočte do županu nebo se lehce otřete ručníkem a relaxujte ještě alespoň 20 minut u knížky, oblíbeného seriálu, lahodného čaje zaboření v křesle. Zkrátka si užívejte domácí wellness do té doby, dokud z vás nevyprchá teplo nasáté při koupeli. Nenatírejte se žádnými oleji ani krémy. Sůl na pokožce vytváří film, který se vstřebává ještě minimálně 15 minut. Aby byl účinek solné koupele nejefektivnější, nechejte pokožku odpočívat co nejdéle.

Čistě z preventivních důvodů stačí jedna dvacetiminutová koupel týdně.
Při nachlazení nebo kožních obtíží se doporučuje dvakrát týdně 35–45minutová lázeň.

relaxacnikoupel

Recept na domácí solný peeling obsahuje dvě přísady

Sůl a tělový olej. Takto jednoduché to je. Pokud neholdujete koupelím nebo zkrátka nemáte vanu a necky na balkóně neposkytují dostatečnou relaxační atmosféru, ať jsou naaranžované ve stylu „koupelna v džungli” sebelépe, předpokládám, že máte sprchový kout. I tady si můžete dopřávat léčebnou sílu soli a to díky solnému peelingu, který si namícháte za pár minut a s minimem přísad.

V misce promíchejte dvě polévkové lžíce himalájské soli a tři polévkové lžíce panenského olivového oleje a voilà — peeling je hotov. Samozřejmě tento recept snese jakoukoliv úpravu, takže místo olivového oleje můžete použít jakýkoliv jiný tělový olej (např. melounový, mrkvový, avokádový, arganový, ricinový), přidat pár kapek oblíbeného éterického oleje a případně ještě sušené bylinky (levanduli, koření, nastrouhanou citrusovou kůru, okvětní lístky apod.).

Mýtus: Sůl vysušuje pokožku

Určitě to znáte to po koupání v moři — po oschnutí se pokožka stáhne, je suchá a svědí. To však není tím, že by sůl vysušovala. Sůl pokožku zbavuje odumřelých buněk tak dokonale, že můžeme mít dojem suchosti. Navíc krystalky soli slepují i jemňoučké chloupky, což může tahat. Stačí se ale opláchnout čistou vodou a nepříjemný pocit je pryč. Sůl naopak pokožku hydratuje a zjemňuje. Proto je důležité po solné koupeli nepoužívat žádné krémy ani tělové oleje.

Sůl má v kosmetice i v léčitelství své zasloužené místo už od dob starých Egypťanů. Ani moderní medicína nepodceňuje její přínos pro zdraví a lékaři nám doporučují terapii solí tzv. thalassoterapii, návštěvu solných jeskyní, pobyty u moře či ionizovat domácí prostředí solnou lampičkou.