Vitamín C – pojďme zdraví naproti

Jeho nedostatečné množství ve stravě způsobovalo mořeplavcům nemoc zvanou kurděje. Na rozdíl od většiny zvířat a rostlin jej lidské tělo neumí samo vyrobit. Je první věcí, po které většina z nás sáhne, když na nás „něco leze“. Přesto byste našli jen málo lidí, kteří o jeho blahodárných účincích ví úplně všechno.

Kamarád jménem vitamín C

Ve vodě rozpustná kyselina L-askorbová. Děsivý název, nemyslíte? Navíc, kdo by si ho pamatoval. Naštěstí jí vědci vymysleli přátelštější název, a to vitamín C. No bodejť by ne. Látka, která má pro lidský organismus tolik pozitivních účinků, si přece zapamatovatelné jméno zaslouží. Tělo psů, nebo dokonce tulipánů vitamín C umí vytvořit samo. Ale my to tak jednoduché nemáme. Příroda se rozhodla, že nám nedovolí, abychom to uměli taky. Tak nám nezbývá, než jej přijímat ve stravě či doplňcích.

vitaminc

Proč je vitamín C důležitý a co umí?

Že vitamín C je důležitý, to vím už od malička. Je to jeden z těch „známých“ vitamínů, o kterých se mluví v reklamách i doma. Jaká ale skrývá tajemství? Proč je pro lidský organismus důležitý?

Vitamín C = antioxidant

Asi nejznámější vlastností vitamínu C je, že je silným antioxidantem. Jeho molekuly nakopávají imunitní systém a bojují se škodlivými volnými radikály, čímž snižují riziko oxidačního stresu a následného vzniku chronických onemocnění.

Vitamín, který bojuje s vysokým krevním tlakem

Vitamín C působí jako diuretikum, které způsobuje, že ledviny odstraní z těla více sodíku a vody, čímž se uvolní tlak na cévních stěnách. Také napomáhá dilataci (rozšíření) cév, což vede ke zvýšení průtoku krve a snížení tlaku v krevním oběhu.

Céčko podporuje imunitní systém

Díky svým fyziologickým a biologickým vlastnostem posiluje vitamín C obranyschopnost lidského organismu, snižuje projevy nejrůznějších alergií a bojuje proti infekcím.

A taky snižuje riziko rakoviny

Mnoho laboratorních studií ukázalo, že vysoké dávky vitamínu C mohou zpomalit růst rakovinotvorných buněk v orgánech, jako jsou prostata, játra či tlusté střevo.

A to není zdaleka vše. Pozitivních vlivů na lidské tělo je mnohem více:

 • bojuje proti osteoporóze,
 • podporuje zdraví očí,
 • zmírňuje projevy preklampsie – nemoc těhotných žen,
 • chrání dásně, 
 • reguluje hladinu cukru v krvi,
 • pomáhá při virózách,
 • snižuje riziko mrtvice,
 • zlepšuje náladu,
 • pomáhá při hubnutí,
 • zmírňuje popáleniny a zranění kůže,
 • bojuje s ekzémem,
 • zlepšuje kvalitu kůže,
 • podporuje růst vlasů a eliminuje lupy,
 • zabraňuje předčasnému šedivění.

Najdeme ho v zelenině, či ovoci?

Naštěstí pro nás ho najdeme téměř všude – v zelenině i ovoci. Pojďme se tedy podívat, do čeho se nejlépe zakousnout, pokud chceme jít našemu zdraví naproti a nedostatku vitamínu C předejít.

 • Kterou zeleninu? Dejte si brokolici, zelenou papriku, chilli papričky, růžičkovou kapustu, zelí, květák, rajčata, chřest nebo batáty.
 • Které ovoce? Z něj si můžete dát černý i červený rybíz, jahody, papáju, kiwi, ananas, pomeranče, banány, borůvky, melouny, brusinky či švestky.

Kolik je málo a kolik už moc? Doporučená denní dávka se pohybuje mezi 60–100 mg denně, což je například 100 g kiwi, jahod, růžičkové kapusty nebo celeru. V případě nachlazení, nemoci či velké únavy můžete zvýšit denní dávku až na 2000 mg. Jednoduše – když jste v pohodě, nemá smysl se vitamínem C předávkovat, protože co tělo nespotřebuje, stejně vyloučí močí. Když vám je ale zle, klidně ho do sebe cpěte horem spodem.

smoothie

Jak do sebe jednoduše dostat kupu vitamínu C?

Zkuste si připravit vitamínové smoothie – příprava není složitá, dostanete do sebe potřebnou dávku nejen vitamínu C a na dopolední svačinu je perfektní.

Co budete potřebovat? 1 grep, 1 jablko, kousek čerstvého zázvoru, 100 g ananasu, polovinu okurky, hrst salátu a trošku vody (podle toho, jak chcete mít smoothie husté).

Jak připravit smoothie? Ovoce omyjte, jablko a okurku oškrábejte, grep oloupejte, všechno vložte do smoothie makeru nebo do mixéru a promixujte.

Tak teď už víte proč je vitamín C tolik proklamovaný a jak ho do sebe jednoduše dostat. Ať jste sportovec, nastávající maminka, skolila vás chřipka, chcete zhubnout, nebo prostě „jen být zdravý“, vitamín C by se měl rozhodně stát vědomou součástí vašeho jídelníčku.