Opožděná menstruace: Jak menstruaci vyvolat přírodní cestou?

Je to tady. Tři dny předem se osypete jako kropenatka. Pohozené partnerovy ponožky, které obvykle berete jako roztomilý zlozvyk, sbíráte ze země se slovy, za která by se nemusela stydět parta dlaždičů. Jste nafouklá, máte průjem nebo naopak zácpu, je vám teplo, pak zima, bolí vás břicho, pak zase záda. Modlíte se ke všem svatým, abyste „to“ už konečně dostala s vědomím, že tohle všechno za pár dní skončí. Jenže co dělat, když se „to“ rozhodne, že nepřijde?
 
Menstruacni-bolesti

Co vše může zpozdit vaši menstruaci?

1. Jste v tom

Jako by vás to už nenapadlo, co? Ale stále je tím nejzásadnějším, co může způsobit zpoždění či ve většině případů spíše úplné nedostavení se menstruace, je fakt, že se vám v bříšku usadil malý vetřelec. :-) Dokud tuto možnost úplně nevyloučíte, rozhodně se nepokoušejte menstruaci vyvolávat „babskými radami“. Mohla byste ublížit jak sobě, tak očekávanému miminku. Navíc, není nic jednoduššího, než si koupit těhotenský test. Pokud mu nevěříte, zkuste koupit více značek a pro jistotu se otestovat několikrát nebo jít rovnou za lékařem. 

2. Stres a psychika

Stres. Funkční stav organismu, který je vystavován mimořádným podmínkám. Kdo by ho neznal. Máte před zkouškami, zasedl si na vás šéf, zemřel vám někdo v rodině, hádáte se s milovanou osobou. Stres je mocnější, než si uvědomujeme, a odolat mu je bohužel čím dál těžší. Věřte, že pokud je vaše psychika v nepořádku, podepíše se to stoprocentně také na fyzičce a naopak. Pokud se tedy nacházíte v některé z výše uvedených situací, nebo vás stresuje něco úplně jiného, vězte, že to může být důvod, proč jste to tento měsíc nedostala. Zkuste relaxovat, udělat si čas na sebe a uvidíte. Třeba se červená spustí i bez babských rad.

3. Nemoc

Antibiotika, antivirotika, rýma, kvasinky. Pokud jste právě nemocná nebo jste nějakou nemoc přechodila, zbystřete. Tělo je v tomto období zesláblé a zatěžované léky a v kombinaci s nemocí se může stát, že se menzes prostě nedostaví. Na vině může být také vysazení antikoncepce nebo některých léků, období hubnutí či změna stravy. 

Všechno začíná v hlavě. I opožděná menstruace

Jako Superžena pečujete o rodinu, domácnost a ještě si při tom občas dovolíte skočit do práce nebo nakoupit. Nakládáte si víc, než je zdrávo, a tak se není čemu divit, že vám dá tělo jasně najevo, že je čas zpomalit. A co vás zpomalí nejlíp? Vana a červené víno! Asi nic, co už byste nevěděla, ale není na škodu si tuto osvědčenou babskou radu připomenout. Teplá voda postupně uvolňuje napětí a roztahuje cévy. Stejně tak je tomu u červeného vína. To navíc dodává tělu potřebné antioxidanty. Samotná koupel kromě spuštění periody může pomoci také při vyvolání porodu, rozehnání bolestivé menstruace nebo kyseliny mléčné rozlité v našich svalech po náročném cvičení.

Další babské rady, jak si poradit se zpožděnou menstruací

1. Pupalka dvouletá

Ze semen této dvouleté rostliny připomínající diviznu se lisuje známý pupalkový olej, který má širokou škálu „zázračných“ účinků. Podporuje imunitu, pomáhá při vyvolání porodu, obezitě, cukrovce, hojí rány, léčí cévní poruchy. A hlavně – napomáhá při PMS, vyvolává menstruaci, a dokonce zmírňuje menstruační bolesti. Pupalkový olej totiž obsahuje kyselinu linolovou, linolenovou a olejovou, které organismus neumí sám vytvářet, a tak je chtě nechtě musíme dodávat tělu stravou.

Než žvýkat semínka pupalky, to si raději zajděte do lékárny nebo zdravé výživy. Tam koupíte olej nebo dražé. Předem upozorňujeme, že si kvůli hořké chuti nejspíš důkladně procvičíte mimické svaly, ale pokud trpíte při menstruaci stejně jako já, pár hořkých chvilek v ústech za ty ušetřené hodiny plné utrpení určitě za to stojí.

2. Sója

Při pročítání babských rad můžete najít zmínku o sóje. Některým ženám pomáhá k vyvolání zpožděné menstruace konzumování sójového jogurtu — konkrétně dva až tři kelímky denně. Sojové boby obsahují fytoestrogen. Jedná se o rostlinný estrogen, který se při průchodu ženským tělem mění na látku s estrogenními účinky. Používá se hlavně jako přírodní alternativa na zmírnění příznaků menopauzy. Svou schopností narušit menstruační cyklus může ale také vyvolat opožděnou menstruaci.

3. Kontryhel 

Tato rostlinka zasvěcená Panně Marii a rostoucí na okraji lesů a cest se ve středověku sbírala právě pro své účinky na periodu. Nemusíme ji sbírat za úplňku ani při tanci plodnosti, ale můžeme si ji sušenou zakoupit v už předem namíchané čajové směsi. Odvar z kontryhele můžete pít při menstruačních potížích, výtoku, při nepravidelnosti během menopauzy nebo při onemocnění ženských pohlavních orgánů. Pomáhá ženám s častými potraty nebo s oslabenými svaly pánevního dna. Nezřídka se pije v kombinaci s řebříčkem.

4. Řebříček

V minulosti se doporučovalo pít jeden šálek odvaru z řebříčku jako prevenci před pohlavními chorobami a infekcemi. Mladým dívkám pomáhal sjednotit menstruační cyklus a těm starším zmírňoval nepříjemné pocity během menopauzy. Kromě odvaru jej ženy přidávaly do koupelí. Pomáhal při hojení ran po porodu nebo při léčbě vyhřezlé dělohy. Jako tinktura se používá s kontryhelem na masáže dolních partií. Dnes se konzumuje zejména jako odvar v poměru 1 : 1 s kontryhelem. Čaj se dá pořídit už jako namíchaná směs. K dostání jsou tyto bylinky i samostatně.

5. Petržel

Čerstvá petržel obsahuje řadu prospěšných látek — vitamíny C a A, minerální látky, hořčík, vápníkželezo. Pomáhá při potížích s viděním, léčí záněty močového měchýře, odstraňuje kruhy pod očima, je spouštěčem zpožděné menstruace a podporuje stahy dělohy. Během menstruace můžete využít vlastností petržele uvnitř i zvenku:

  • Akné v období PMS — zalijte jednu lžičku strouhané čerstvé petržele horkou vodou. Vatovým tampónkem pleť čistěte několikrát denně.
  • Vyvolání opožděné menstruace — nastrouhejte si čtvrtinu šálku čerstvé petržele a zalijte vroucí vodou. Nechte 5 minut odstát a vypijte. 

6. Třezalka tečkovaná a šalvěj lékařská

Tyto léčivky jsou skvělé pro správný vývin pohlavních orgánů a sjednocení zpožděné menstruace u dospívajících dívek. S oběma ale opatrně. Po čaji z třezalky se může objevit bolest hlavy, může také snižovat účinky některých léků. Na šalvěj by si měli dát pozor zejména epileptici, těhotné a kojící ženy.
 
Méně je někdy více, a pokud se budete muset s opožděnou menstruací někdy potýkat, nezkoušejte hned všechny babské rady najednou. Vyberte si jednu a až nezabere, popřemýšlejte, zda a jestli vůbec přejít na jinou. V každém případě, pokud bude menstruace nesnesitelně bolestivá, nedostaví se několik měsíců, bude moc silná, nebo naopak moc slabá, rozhodně navštivte svého gynekologa. Žádná z nás tam nechodí ráda, ale těch 5 minut strachu za následující rok klidu a pohody za to přece stojí, no ne? :-)

Přečtěte si další články o menstruaci:

Fungují babské rady, jak oddálit menstruaci?
Dovolená a menstruace? S kalíškem to nemusí být o nervy
Menstruace po porodu – kdy ji čekat?
Jak funguje menstruační kalíšek?