Rooibos čaj a jeho účinky na dietu a krásu

Šálek červeného až nahnědlého čaje s nádhernou jemnou vůní s nádechem ořechů. To vše v sobě skrývá nápoj původem z Jižní Afriky a stejně tak populární jako zelené čaje z Japonska a z oblasti Dajreeling v Indii.
 
Čaj Rooibos, jak se obecně nazývá, se připravuje z keře čajovce kapského. Čajovec roste na malém území v okresu Západního Kapska, kterému se říká Ceterberg. Zpracovává se celá rostlina, která se sází od února do března a sklízí se po půl roce. Rostlina se nadrtí, projde oxidací a získá krásnou červenohnědou barvu. Existuje také nefermentovaná varianta, která má zelenou barvu. Listy čajovce vypadají jako jehličky, a proto také seženete varinaty Rooibosu lišící se délkou nasekaných jehliček.

Kvalitni_rooibos

V Jižní Africe si Rooibos dochucují mlékem a cukrem, nám ale nejvíce chutná jeho přirozená chuť

Šálek plný zdraví

Rooibos obsahuje některé fenolitické látky a flavonoidy jako quercetin a luteolin, což jsou antioxidanty (využívají se při terapii rakoviny) a minerální látky jako měď, fluor, mangan, vápník, železo, draslík, hořčík, sodík, fosfor a zinek. Chudý je však na vitamín C a na třísloviny, což znamená, že je prakticky nemožné jej „přeluhovat“. Obsahuje také aspaltin a notofagin, které nám pomáhají se vypořádat s nervovým vypětím. Takže uklidňuje tělo a pomáhá mu navodit ničím nerušený spánek. Chrání nás před alergiemi a trávicími potížemi. Nejzajímavější je, že čaj Rooibos pomáhá přeměnit purin na kyselinu močovou, což výrazně pozitivně ovlivňuje léčbu dny. V tradiční Africké medicíně se Rooibos využívá ke zmírnění dětské koliky, alergií, astmatu a kožních problémů. Dokonce bylo prokázáno, že polysacharidy z čajovce snižují aktivitu HIV virů. Další zajímavostí je, že pití tohoto čaje zmírňuje bolesti hlavy, snižuje riziko civilizačních chorob. 

Čaj pro celou rodinu

Pokud držíte dietu, Rooibos pro vás není tabu. Sice nezrychluje metabolismus jako zelený nebo černý čaj, nicméně je zcela bez kalorií. Rooibos je také skvělý na pití po celý den i v noci. Neobsahuje žádný kofein ani thein, proto ho volí i nastávající a kojící maminky. Pít jej bez starostí mohou i děti 

Rooibos v domácí kosmetice

Stejně jako u dalších čajů, nemusíte vyluhovaný zbytek Rooibosu vyhodit. Obsahuje ještě dostatek látek, které pomáhají od ekzému a akné. Stačí přiložit na pár minut na postižené místo, ať je to spálenina od slunce, lupénka nebo akné.

Recept na domácí masku z Rooibos

Rozmixujte vyluhovaný Rooibos se zeleným čajem, přidejte trochu olivového nebo jojobového oleje a kapku citronové šťávy. Směs můžete zahustit syrovátkou. Maska na obličej, dekolt a záda čistí, dodává vitamín C, B a E a pomůže k cirkulaci krve a k regeneraci. Masku smyjte vodou a pokožku ošetřete pleťovým krémem nebo olejem.

Jak připravit dokonalý hrnek čaje Rooibos?

Kvalitní Rooibos je k dostání pouze sypaný, ten v sáčcích kvalitu nenabízí. Pytlíkové čaje jsou nekvalitní, dochucované, dobarvované a často obsahují hromady pesticidů. Příprava od čajů s listů čajovníku je v tom, že jej můžete přelít převařenou a vroucí vodou. Minerály a látky se drží v melase pevněji a tak je potřeba vyšších teplot. Navíc už víme, že neosahuje třísloviny, proto čaj nezhořkne, i když na něj zapomenete a necháte dlouho luhovat. Doba louhování se pohybuje mezi 5 - 8 minutami. Bohužel z Rooibosu nepřipravíte více nálevů. Z použité melasy ale můžete doplnit kosmetiku. Čaj můžete dochutit mlékem, cukrem, medem, skořicí, vanilkou i ovocem.
 
Při psaní článku jsem si připravila asi litr Rooibosu. Osobně mi vyhovuje jemná chuť, krásně voní a nevím proč, ale trošku mi navozuje pocit Vánoc. Piji ho čistý ke četní, u televize nebo u práce. Vždy jej volím v čajovnách. Můžu jej nabídnout komukoli, kdo přijde na návštěvu, pro-tože neznám člověka, který by Rooibos nemiloval.