Jak správně fénovat vlasy?

Kdysi mi moje kamarádka z intru řekla, že fénování ničí vlasy. Demostrativně u toho švihla kšticí dlouhou jako koňský ocas. Silné, husté, dokonalé. Vlasy si myla zásadně ráno, aby přes dopoledne uschly a večer je splétala do pevného copu, se kterým spala. Ten den jsem svůj fén pohřbila na dno skříně. Za rok jsem stála v salonu před kadeřnicí, která nevěřila svým očím.

Kadeřnice se snažila tvářit profesionálně, ale nešlo jí to. Její zděšený výraz ve mně ihned vyvolal tepající pocit studu. „A tys jí věřila? Fénování neničí vlasy, když se dělá správně,” řekla už mamkovským konejšivým tónem, uvařila mi čaj a posadila mě do křesla. Mé roztřepené suché vlasy přehodila přes opěradlo a spustila přednášku o tom, jak to s tím fénovaním je.

Ochrana-vlasu-pred-fenovanim

Zdravý vlas musí mít pevnou kutikulu

Abych to správně pochopila, nejdříve mi popsala strukturu vlasu. Ten se skládá z několika částí. Uprostřed je medula (dřeň), která vyživuje vlas. Medula je obalená kortexem (vlasová kůra). Kortex určuje sílu, elastičnost a pevnost vlasu. Vnější obal vlasu je tzv. kutikula. Je tvořena šupinkami, které se překrývají — napadá mě přirovnání k doškové střeše. Kutikula chrání vlas před poškozením, česáním, nečistotami z ovzduší a škodlivými paprsky. Pokud jsou kutikuly zdravé, jsou pevné a přiléhají k sobě. Vlas je pevný, pružný a lesklý. Bohužel, řada z nás má kutikuly poškozené. Šupinky jsou odchlíplé a vlasy jsou proto méně chráněné, roztřepené a krepaté. V nejhorších případech mohou kutikuly úplně chybět. Jak to vypadá v praxi se můžete podívat tady. 

Co je třeba, aby byly kutikuly zdravé?

  • Mít pestrý jídelníček z čerstvých potravin,
  • dodržovat pitný režim, 
  • používat vhodnou vlasovou kosmetiku, 
  • chránit vlasy před horkem (před sluníčkem, saunou i horkým fénem a žehličkou na vlasy)
  • chovat se k vlasům ohleduplně.

Poslední „ohleduplnost” je bod velmi důležitý. Když se totiž dívám na různé youtube tutoriály, připadá mi, že některé ženy berou své vlasy jako něco neživého. Často je nešetrně odbarvují a poté barví, vyrovnávají bez použití ochranného spreje, fénují, tupírují a stahují gumičkami. Přitom jsou vlasy živé, třeba jako rostliny. Potřebují péči a jemnou ruku.  

/antonin-b-ceramides-enriched-desert-serum/

/veronica-organics-100--ricinovy-olej-115-ml/

/antonin--b-intenzivni-medove-maslo-30-ml/

Kvarteto pro vlasy

Za chviličku se dostanu se k tomu, jak správně fénovat vlasy. Jen si ještě dovolím pár vět o vlasové kosmetice, kterou by měl mít každý, kdo touží po zdravých vlasech:

  • Šampon — základ vlasové hygieny, odstraní nečistoty a mastnotu, dodá vlasům i vlasové pokožce živiny.
  • Kondicionér — uhlazuje vlasové kutikuly. Při zvlhnutí vlasů kutikuly nabobtnají a odchlípnou se od sebe. Pokud se nevyhladí, zůstanou otevřené. Tím se zvýší křehkost, lámavost a nečistoty proniknou do dřeně snadněji. Kondicionéry jsou oplachové i bezoplachové.
  • Maska na vlasy — dodává vlasům i vlasové pokožce extra porci živin.
  • Ochrana před teplem — většinou je ve formě spreje, chrání vlasy před horkem (sluncem, saunou, fénováním a žehlením). Ochranný sprej obsahuje speciální polymery, které udržují kutikulu uhlazenou (při horku schne, praská a otevírá se). Vlasy jsou po fénování hladké a lesklé, v horkých dnech si udržují tvar a zdraví.

Jak-spravne-fenovat-vlasy

Jak správně fénovat vlasy

Konečně jsme se dostali k jádru pudla. Vezmeme to bod po bodu.

1. Neprosit, dojit!

Nejdříve mokré vlasy lehce vysušte ručníkem. Ale žádné zběsilé tření, jako byste urputně prosili! Vlasy jen vymačkávejte jako při dojení. Pak je nechejte rozpuštěné 10—15 minut schnout. Nedávejte mokré vlasy do těsných drdolů ani nepoužívejte gumičky. Kutikuly jsou nabobtnalé, budou se lámat.

2. Kolik máte hřebenů?

Teď přišla fáze rozčesávání. Nejdříve vlasy rozčešte pomocí prstů a největší chuchvalce rozpleťte. Teď je také vhodná chvíle na masáž hlavy. Konečky prstů masírujte krouživými pohyby, nebojte se přitlačit. Ale pozor na nehty! Neškrábejte se, můžete se poranit nebo strhnout vlasové kořínky. Masáží prokrvíte pokožku a stimulujete kořínky k růstu. Můžete si pomoci měkkým kartáčem na vlasy. Třetí hřeben, kulatý, budete potřebovat později při tvarování účesu. Teď přišla řada na první fázi fénování.

3. První fénování pro zdraví

K první fázi fénování budete potřebovat fén s mírně teplým vzduchem. Ideální je fén s minimálně třemi stupni teploty — studeným, eko a teplým. Stupeň eko je pro první fázi fénování ideální. Vzduch nepálí a není ani studený. Pokud váš fén umí jen chrlit výheň, dejte mu sbohem. Dobrý fén se třemi stupni teploty seženete už za čtyři stovky. Vlhké vlasy nejdříve vyfoukejte v předklonu tak, aby vzduch směřoval od kořínků ke konečkům. Pokud je budete fénovat opačným směrem, odchlípnete kutikuly a oslabíte vlasy.

4. Druhé fénování pro tvar

Jakmile máte vlasy polosuché, je ideální čas na tvarování účesu. Ale nejdříve naneste do vlasů péči, která je ochrání před horkem. Může to být sprej nebo emulze. Účesu dáte tvar teplým vzduchem a prací s kulatým hřebenem. Foukání vlasů přes kulatý hřeben pomáhá uhlazovat kutikuly a zároveň jim dává tvar a hybnost. Myslete přitom na to, aby byl fén od vlasů vzdálený nejméně 20 cm a vzduch opět směřoval od kořínků ke konečkům. Objem vykouzlíte tak, že na úplný závěr foukání přepnete na nejstudenější stupeň a vyfoukáte vlasy ve směru od konečků ke kořínkům. Ale jen krátce a intenzivně.

/antonin--b-definujici-koktejl-100-ml/

/antonin--b-texturovaci-sprej/

TIP kadeřnice: Abyste udrželi objem a předešli splihlému účesu, aplikujte do vlasů suchý šampon ihned po foukání. Zafixuje účes a udrží objem.