Nimbový olej a prášek jako všelék

Také vám připadá, že o téhle rostlině slyšíte poprvé? Nebojte, když jsem narazila na toto téma, myslela jsem si, že jde o druh indického chleba. Strávila jsem spoustu hodin, abych zjistila, že nejsem tak daleko. Tedy co se Indie týče.

Prasek_nimba_neem

Neem, nimba, Azadirachta indica, zederach indický. Tolik jmen, ale přesto jedna rostlina

Tedy konkrétně strom. Jak už název prozrazuje, přišel se nám představit až z daleké Indie, kde jsou jeho účinky využívány po celá tisíciletí. Strom totiž odolává široké škále nemocí, plísní a dokonce i hmyzu. Díky této schopnosti si jej všimli lidé, a tak je dnes používán v přírodní medicíně a homeopatii. Jedná se o přírodní antibiotikum. Z Indie se rozšířil do Číny, Japonska, pohltil Ameriku a dnes se úspěšně prokousává Evropou. Stále tu čelí přísné legislativě, a to z jednoho důležitého důvodu. Neem má velmi silné účinky. A zde platí pravidlo „všeho s mírou“. Můžete si způsobit poškození orgánů nebo i smrt. Proto je přísně hlídáno dávkování. Samotný Neem na váhu v Evropě neseženete. 

Všelék Neem

Dlouholeté studie objevily v Neemu přes 140 účinných zdraví prospěšných látek, které nám pomohou se vyrovnat s nachlazením, chřipkou, únavou, ale i s těžšími nemocemi jako například cukrovka. Pomáhá v boji s nádorovými nemocemi a pozitivně působí na imunitu. Pokud se zajímáte o to, jak pracuje lidské tělo anebo třeba jako já trpíte alergiemi, víte, že spousta nemocí je důsledkem slabé imunity. U virových nebo bakteriálních onemocnění je to jasné, ale věděli jste, že slabá imunita vede k aftům, oparům, akné, kožním nemocem, alergiím a rakovinovému bujení? Neem je nejvíce diskutován právě u lidí trpícími kožními chorobami či nemocemi dutiny ústní.

Neem v kosmetice léčí hlavně problematickou pleť

V našem obchůdku najdete kosmetiku, která obsahuje Neem jako hlavní složku. Jsou to hlavně krémy na mastnou a problematickou pleť. Jak to, že má pozitivní účinky na pleť? Karoten. Jedno slovo. Pamatujete, jak nám maminky a babičky dávaly na svačinu mrkev a kromě zdravých očí slibovaly i krásné opálení? Nebo jak se před letními prázdninami začaly rojit reklamy na doplňky stravy slibující mladou a opálenou pleť? Všechny tyto přípravky a sortiment ovoce zeleniny jsou založeny na jednom malém, červeném ale nesmírně silném antioxidantu. Jestli si to nedokážete představit, vzpomeňte si na podzim. Jak to, že jsou listy nejdříve zelené a pak červené? Protože každý list obsahuje barviva a s nástupem podzimu strom zamezí přístupu živin do listů. Chlorofyl v listech se začne rychle rozkládat, za to stálejší karoteny vydrží déle. Proto se listy zbarvují do červena. 

Kromě kožních chorob mě zaujali dva velcí protivníci, kteří svádí marný boj. Nemoci dutiny ústní a klíšťata. V našem eshopu najdete například ústní vodu. Pomáhá proti tvoření zubního kazu, paradentóze, odstraňuje zubní kámen, léčí afty a opary a zabraňuje jejich vzniku. Pro bělení zubů se žvýkají čerstvé listy, ale to je spíše u domorodců, kteří o rostlině vědí více. My si můžeme sehnat zubní prášek.

Na začátku jsme si řekli, že kromě bakterií a virů dokáže Neem odolávat i hmyzu. Proto zmiňuji klíšťata. Sama jsem se setkala s několika lidmi, kteří nemohli používat spreje, deodoranty či antiperspiranty kvůli přecitlivělosti na chemické látky či parfémy. Do přírody chodili s obavami, protože nemohli použít repelenty. V jedné diskuzi jsem narazila na debatu, že nimbový olej používají právě jako přírodní a šetrnou náhražku chemických repelentů.

Pro doplnění informací bychom si měli říct, kdo nesmí užívat Neem. Mluvíme o vnitřním užívání jako pití odvaru nebo užívání kapslí. Neem by neměli užívat lidi, kteří užívají léky na ředění krve, snižuje účinky heparinových injekcí. Dále jsou to nastávající maminky. Může poškodit plod, dokonce může dojít k samovolnému potratu. Pokud se pokoušíte o miminko, na Neem zapomeňte. Působí jako přírodní antikoncepce. Pozor, toto platí i pro muže! Neem snižuje šukru. Pokud nejste zběhlí v ajurvédě, šukra je semenná tekutina, ve které se nachází spermie.

Nimbový olej

Nimbový olej se získává studeným lisováním plodů. Složky v něm obsažené se nazývají nimbim, nimbidin, nimbidol, gedunin, sodium nimbinate, quercetin, salannin a azadirachtin a obsahuje mastné kyseliny jako kyselina olejová, stearová, palmitová, linoleová a další, která blahodárně působí na hydrataci pokožky. Obsahuje vitamín E a esenciální aminokyseliny. Pro nás nechemiky je to jen přehled názvosloví, nicméně tyto látky nám právě pomáhají v léčení, zlepšování a předcházení problémů. Má velmi silnou až nepříjemnou oříškově-česnekovou vůni a barvu od světle až tmavě hnědé. Jedná se o panenský olej. Pokud vás od koupě odradí zakalení nebo usazeniny na dně lahvičky, je dobré vědět, že právě tento kal je nejvzácnější a nejúčinnější složka v celém oleji. Napoví nám také něco o jeho zpracování. Pokud je kalný, máte větší šanci, že jste narazili na kvalitní a šetrný přípravek. To neplatí jen u oleje z Nimby, ale o všech olejích, či ovocných nebo zeleninových šťávách.

Nimbový olej si získal svoji popularitu v dermatologii, používá se i na vlasy, nehty i k masážím. O akné, oparech, ekzémech, lupénkách už jsme mluvili, ale léčí záděry, spálenou pokožku, hojí jizvy, strie i jaterní skvrny. Nejzajímavější je, že si dokáže poradit i s nemocí známou jako vitiligo. Jde o onemocnění v češtině zvané "depigmentace pokožky". Stabilizuje hladinu melaninu v těle. Právě nedostatek melaninu stojí za tímto onemocněním. Po několika měsíčním užívání se postiženým podařilo zastavit šíření těchto skvrn, někteří se nechali slyšet, že se dokonce v malé míře daly i na ústup. Myslím si, že toto nadšení by s námi Michael Jackson asi nesdílel.

Nimbovy_olej_a_prasek

Když pomáhá na takovou řadu nemocí, pomůže třeba i na rakovinu kůže? I na tuto problematiku jsem se otočila a dohledala jsem recenze lidí, kteří potvrdili, že potíráním se olejem se jejich stav zlepšil a po několika měsících se nádorové onemocnění viditelně zmenšilo. Jenom bych chtěla dodat, že rakovinové onemocnění je závažné a není dobré jej brát na lehkou váhu. Vše řádně prokonzultujte s lékařem a určitě jeho rady nezavrhujte.

No a pak jsem si vzpomněla na lidi, kteří trpí bradavicemi. Bradavice jsou velmi nepříjemné, nevzhledné a často bolí. Hlavně se rychle šíří, možná i rychlostí světla. Doktor může jednu po druhé vyřezávat, vypalovat dusíkem, anebo celý život hledáte tu jedinou mateřskou, jejímž odstraněním vyřešíte všechny ostatní. To se nemusí podařit, protože bradavice může být pod povrchem kůže. Tušíte správně. Nimba to natře i těmto nezvaným hostům. Nejenže po aplikaci léčí, ale brání i jejich návratu a hlavně látky z oleje se vstřebávají do kůže a najde i onu mateřskou bradavici.

Složky obsažené v nimbovém oleji obsahují zvlhčující látky. Proto je vhodný pro masáže pokožky hlavy. Vyléčí tak tvořící se lupy a zároveň dodává vlasům lesk a pružnost. K doplnění lepšího efektu, po nanesení oleje použijte nimbový hřeben. Je hladce opracovaný, navržený a sestavený z nimbového dřeva. Hodí se na rozčesávání mokrých, zacuchaných a kudrnatých vlasů. Nimbové dřevo má antibakteriální účinky a zabraňuje elektrizování vlasů. Díky svému povrchu rovnoměrně nanese oleje v po celé délce vlasu. Vlasy se tak regenerují na celém povrchu a zabráníme tím i krepatění vlasů. 

A pozor, pokud se štítíte nebo děsíte vší, stejně tak jako Neem odpuzuje klíšťata, odpuzuje vši i blechy a všechny broučky, kteří si dělají zálusk na naše vlásky. Samotný olej může mít nepříjemnou vůni, proto jako prevenci proti vším přidávejte několik kapek do vašeho šamponu.

Vhodný je i jako prevence vašeho čtyřnohého mazlíčka. Ale pozor, nesmí váš mazlíček tento olej požít. Pokud mu chcete ošetřit ránu, vždy ji přelepte nebo převažte, aby nedošlo k olízání oleje.

Používání nimbového oleje je bezpečné, nicméně pokud jej používáte zevně, nikoliv vnitřně. Je důležité si přečíst koncentraci. Při vaginálních potížích se doporučuje přidat až 5 kapek oleje do intimního mycího gelu.

Nimbový prášek

Nimbový prášek se skládá ze 100% nasušených a namletých nimbových listů a oblíbený je hlavně mezi dospívajícími. Taková pleťová maska z nimbového prášku nanesená na pleť proniká do hloubky kůže a absorbuje všechen přebytečný kožní maz. Díky tomu také zabraňuje vzniku černých teček. O prášku můžeme říct, že je čistě přírodní, bez barviv, konzervantů, parfémů. Pokud trpíte alergií na chemické složky v běžně dostupné drogérii, je tento prášek vhodný právě pro vás. Navíc si nemusíte lámat hlavu tím, jaký typ pleti máte. Je naprosto vhodný pro každou pleť. Stejně jako olej je antibakteriální, a tak zabíjí bakterie a viry způsobující akné, lupénku, ekzémy a šetrně léčí postižená místa. Nimbový prášek je také dobrý pro léčbu neštovic. Jistě si pamatujete bílý pudr, který se nanáší na boláky. Na stejném principu pracuje i nimbový prášek a ještě k tomu zabíjí viry, hojí bez jizev a hlavně zabraňuje svědění. Opět pozor u malých dětí, aby nedošlo k požití. Stejně jako olej, jedná se o silnou koncentraci a je vyráběn pro zevní použití.

Na pleť nanášejte v podobě masky nebo zábalů. Během aplikace odpočívejte. Jakmile začnou látky z prášku působit, ucítíte nastupující teplo. Může se také stát, že po aplikaci budete mít červený obličej. Jde ale o žádoucí prokrvení pokožky, během kterého dochází k odplavování nečistot. Při pravidelném používání symptomy odezní. Proto také doporučuji nanášení spíše ve večerních hodinách, nebo pokud nemáte v plánu někam vyrazit. Může se také stát, že se stav pleti zhorší. Některé procesy v pleti totiž nejdou zastavit a použití neemové masky proces urychlí. Naštěstí pak rychle začne proces čištění a hojení.

Nimbová pleťová maska

10 g prášku smíchejte s vlažnou vodou a promíchejte v hladkou pastu. Naneste na obličej a nechte 5 minut působit. Důkladně omyjte a opakujte 3x týdně. Pro lepší účinek nanášejte masku na vyčištěnou pleť a po aplikaci ošetřete hydratačním krémem.

Zábal na vlasy

Stejně jako olej můžeme prášek použít na vlasy. Řeší problém s lupy i s rychle mastícími se vlasy. Umíchejte řidší pastu a tu nanášejte na vlasy. Nechte působit 5 minut a následně opláchněte ideálně přírodním šampónem. Postup opakujte 1x - 2x týdně.

Na rány a škaredé škrábance

Neemovým práškem lze léčit i otevřené rány. Zde ale neplatí postup jako obvykle. Pasta z prášku se nesmí dostat do otevřené rány. Aplikujte ji kolem rány, aby se při oplachování nedostala do rány. Opakujte 2x-3x týdně.
Při míchání neemové pasty se nebojte experimentovat. Přimíchejte do ní růžovou vodou, léčivé rostliny jako aloe vera, heřmánek, nebo jejich vývary. Nebo využijte vaši bylinkovou zahrádku.

Nimba je zkrátka něco, co musíte vyzkoušet. Olej i prášek jsou skvělou volbou při řešení různých problémů. Olej můžete přimíchat do své kosmetiky. Prášek zase skvěle vstřebává kožní maz a při výrobě pasty nebo masky si můžete zahrát na chemika nebo babku kořenářku.