Ricinový olej - elixír krásy

Husté obočí, krásné zdravé řasy, jemná pokožka, vyhlazené vrásky, krásné jemné a dlouhé vlasy, prevence proti striím, mozoly a otlaky pryč, hladká chodidla… To vše a mnohem více má na svědomí ricinový olej.

ricinovy-olej-ucinky

Ricinový olej je světle žlutá až téměř bezbarvá tekutina s velmi hustou medovou konzistencí, kterou získáváme lisováním ze semene skočce obecného. Své místo si našel zejména v kosmetice, ale jeho využití je skoro nekonečné. Od nehtové péče až po strojní průmysl. Využívání ricinového oleje v kosmetice se datuje už ve Starověkém Egyptě, kde jeho účinkům hojně holdovala i sama Kleopatra. Dodnes jej ženy rády užívají. A co jej činí tak neuvěřitelně zázračným?

Samotná semena skočce obecného jsou silně toxická. Jed v nich obsažený se nazývá ricín. Už pouhý dotek poškozuje nervovou soustavu, a proto jsou sbírána velmi opatrně s ohledem na zdraví sběračů. Samotný olej ale toxický není a prochází několika násobnou filtrací. Při lisování se s olejem lisuje i kyselina ricínolejová. Zvláštní na ní je to, že žádný olej na světě tuto kyselinu neobsahuje. Proto je ricinový olej tak unikátní. Tato kyselina zvyšuje viskozitu a má silné hojivé účinky. Díky ní se začal ricinový olej používat ve farmacii a v dermatologii. Nicméně se používá i jako přísada do motorových olejů, hydraulických kapalin, inkoustů a malířských barev.

Krásná a jemná pokožka

Ricinový olej skvěle regeneruje suchou a podrážděnou pokožku. Promašťuje, podporuje hydrataci a v pokožce udržuje vlhkost. Taky pomáhá při léčbě některých kožních nemocí (bradavice, jizvy). Vmasírováním oleje do pokožky se zbavíte hrubé kůže na chodidlech, loktech či kolenou. Pomůže vám s otlaky na patách a s mozoly.

Pozor! Ricinový olej je lepší zředit jiným olejem. Je totiž vysoce viskózní a vstřebává se poměrně těžce. Kombinací s jinými oleji nic nepokazíte. Naopak, můžete si zahrát na chemika a vytvořit si jedinečné hydratační oleje.

Z jedné lahvičky tak můžete získat hydrataci, regeneraci a prevenci proti vráskám. Velmi dobře odstraňuje jaterní a pigmentové skvrny.
Pokud se chcete zbavit vrásek, nebo jim zavčas předejít, doporučuji po 30 dnů nanášet olej vždy před spaním na 30 minut a pak jemně opláchnout. Po měsíci je rozdíl viditelný na první pohled! Pak stačí rituál opakovat co dva – tři dny. Olej totiž obsahuje výživný vitamín E, který podporuje elasticitu pokožky. Na vrásky nejlépe zabírá tzv. černý ricínový olej.

V mnoha případech jsem narazila i na radu, že ricinový olej pomáhá suchým rtům. Tak například já v zimně trpím popraskanými rty. Stačí jemný větřík a celý den mě rty pálí. Druhý den se rozpraskají a sebelepší balzám na rty mi prostě nepomůže. Ale kapka ricinového oleje rozdrážděné rty zklidní a zvláční a tím zabrání jejich popraskání.

Ricinový olej zatočí i s typickými letními problémy. Mám na mysli různá mykotická onemocnění chodidel - bakterie, plísně a kvasinky, které si nedobrovolně přinesete z koupališť. Ufff, jenom to píši a nahání mi to hrůzu! Naštěstí opět pomůže zlatavý zázrak. Stačí chodidla namáčet do oleje. Zmírní pálení, svědění a nehezké zarudnutí.

Letní sluníčko dokáže proměnit kůži v červenou citlivou slupku, popřípadě pořádně spálí. Uleví se vám po nanesení oleje na postižené místo. Protože ricínový olej je přírodní balzám po opalování.

/veronica-organics-100--ricinovy-olej-115-ml/

/ere-perez-tonovaci-balzam-na-rty-s-violkou-3-2-g/

/antonin--b-intenzivni-medove-maslo-30-ml/ 

Řasy, které vám gejša bude závidět

Mnoho kosmetických salónů používá ricinový olej k ošetření a péči o řasy. Tuto luxusní proceduru si můžete dopřávat i doma. Stačí použít prázdnou tubu od řasenky nebo olej nanášet pomocí vatové tyčinky. Dočkáte se krásných hustých a silných řas. Ricinový olej se přidává do mnoha terapií na řasy. Pozor ale při kontaktu s okem! Nanášejte na konec řas vždy při večerní kosmetice. Po dvou týdnech uvidíte rozdíl. Stejný účinek má ricinový olej i na hustotu obočí. Pokud toužíte po výraznějším obočí, nanášejte „riciňák“ na obočí vatovou tyčinkou při večerní hygieně.

Vlasy jako z reklamy

Stejně jako pupalkový nebo olivový olej je ten ricinový skvělý pro regeneraci vlasů po barvení nebo jako prevence před roztřepenými konečky. Dodává vlasům lesk a hlavně zabraňuje jejich vypadávání.

I tady platí pravidlo, že ricinový olej můžete kombinovat s dalšími oleji, případně bylinkami. Blondýnkám doporučuji přidat heřmánkový odvar. Pokud si na míchání vlastní kosmetiky netroufáte nebo jednoduše nemáte suroviny nebo čas, pak se obraťte na nás. Nabízíme například řadu vlasové výživy s ricinovým olejem doplněnou o další dobroty na míru vaším kadeřím.

Doporučuji také šampony, které ricinový olej mají jako základ složení. Celý proces regenerace vlasů urychlíte a hlavně budete mít jistotu, že si na vlasy nenanášíte chemický koktejl kdoví čeho. Zaručuji, že vaše vlasy budou krásnější, lesklejší a pevnější. Mimoto ricinový olej léčí lupy a suchou pokožku hlavy. 

Pěstěné nehty

Masírováním oleje do lůžek nehtů i kolem nehtu posílí nehet a odstraní popraskanou a nevzhlednou kůži. Zbavíte se záděrů i malých ranek. Rozlučte se s lámavými nehty, je na čase se krásnými nehty pochlubit.

Zábal na nehty

Smíchejte ricíonový olej s čerstvou šťávou z citronu do medové konzistence. Nechejte alespoň 15 minut působit, můžete i déle. Pozor, citrónová šťáva obsahuje kyselinu. Platí pravidlo „všeho s mírou“. S takto ošetřenými nehty buďte naprosto v klidu, jen seďte a dejte pozor, abyste si nesáhla na obličej či rty. Pokud zábalovou směs spolknete, můžete skončit s nepříjemným průjmem. 

Náročný den nebo přetažení po sportu

Ricinové olejové zábaly jsou skvělé pro uvolnění napětí a bolesti svalů a kloubů. Pomáhají regenerovat po operaci i po náročném dni. I sportovci si ricinové zábaly dopřávají. Na bolavá místa přikládejte teplé zábaly. Ty vám pomohou od bolesti, za krátko ucítíte úlevu. Kromě toho vám pomůže s drobnými oděrkami i ekzémy, protože rychle regeneruje kožní buňky. Vyhněte se však otevřeným ranám nebo čerstvě sešitým jizvám.

Problémy s vyprazdňováním

Pokud porovnáte zdroje o ricinovém oleji a jeho projímavých účincích, nejspíš budete rozpačití. Část jej doporučuje proti zácpě, druhá část varuje před otravou. Proč? Protože i tu platí „všeho s mírou“. Ricinový olej je opravdu skvělý při zácpě, ale pokud to s ním přeženete, můžete si způsobit dehydrataci. Proto dodržujte správný pitný režim. Někteří si jím dokonce zpestřují jídelníček. Pár kapek si přidávají do salátů nebo zamíchají do pomazánek. Ricinový olej má nejen dobré projímavé účinky, ale také skvěle detoxikuje organismus. Sami ricinový olej jako potravinu nemáme vyzkoušený a připomínám, že jeho užívání coby zpestření jídelníčku je na vaše riziko. Ve zdravotnictví se používá běžně, ale doporučuji se poradit s odborníkem. 

Pomozte miminku na svět

Snad každá žena v těhotenství zažívá blažený pocit ze svého miminka. Užívá si ho v bříšku, ale zároveň se těší, až bude na světě. Některým dětičkám se však nechce ven. Ruku na srdce, 36 - 37 stupňů, plave si tam v poklidu a v bezpečí, celé hodiny spinká. Komu z vás by se chtělo ven? Nicméně přenášení může být nebezpečné jak pro maminku, tak pro miminko. Proto se porody často vyvolávají na radu lékaře. Na internetu se to hemží recepty porodních asistentek na koktejly, které porod přivolají.

Ricinový olej je v tomto dobrý pomocník. Ale i ten má své ALE. Vyvolá porod, pokud je vaše tělo na vše připravené. Proto jej nikdy neužívejte dříve jak po týdenním přenášení. Jinak riskujete nepříjemný den a noc na toaletě. Babská rada zní „do meruňkového džusu přimíchejte hlt slivovice nebo vodky a ricinový olej“. Babské rady mám ráda, ale v tomto případě bych se raději obrátila na odborníka.

Abychom si to vše shrnuli. Ricínovému oleji můžeme připsat zásluhy za krásnější pleť, silnější řasy a vlasy. Pomáhá s trávením, ošetří ranky a strie, odstraní bradavice. Po večerní kosmetice odcházíme spokojené se zářivou pokožkou bez vrásek a akné. Myslím, že největší radost vám udělá vědomí, že jste pro svoji krásu použili ingredienci, která neničí přírodu. Odcházíme s příjemným pocitem a vědomím, že i bez chemie to jde.