Zamilujte si přírodní barvení hennou

O henně už jste určitě něco slyšeli. Že špatně chytá, každému chytne jinak a někteří z ní měli zelené vlasy. Že to navíc hrozně dlouho trvá, složitě se míchá a po barvení budete mít kompletně všechno špinavé. Celý proces se zdá složitý a výsledek nejistý. Proč tedy vyměnit chemické barvy za hennu? Přečtěte si náš článek a budete mít jasno. 

prirodni_barvy_na_vlasy_henna 

3 v 1 - Barví, regeneruje a pečuje

Henna je jedno z nejstarších 100% přírodních barviv na světě. Je to keřovitá rostlinka – Lawsonia inermis. Její listy se suší a drtí na jemný prášek, který má zelenou barvu. Pěstuje se v oblastech se suchým a horkým klimatem. To znamená hlavně v Africe a Indii. Právě odtud se postupně rozšířila do celého světa. 

Oblíbená díky svým účinkům

Mimo to, že barví vlasy, umí je ozdravit a posílit. Chrání je před poškození sluncem, větrem, nečistotami ovzduší i chlórem a mořskou solí. Henna vyhladí strukturu vlasu a vytvoří na nich povrch, který odráží světlo – proto budou zářící a lesklé.

Když to shrneme, tak henna...

  • regeneruje – zpevňuje a posiluje vlasy,
  • podporuje prokrvení pokožky a tak zmírňuje vypadávání,
  • obsahuje přírodní UV filtr,
  • odstraňuje lupy,
  • zamezuje nadměrnému maštění vlasové pokožky,
  • zabraňuje lámání a třepení vlasů.  

Záleží na původní barvě vlasů – proto každému chytne trošku jinak

Běžné chemické barvy obarví vlas tak, že naruší jeho strukturu, proniknou do něj a změní jeho barvu. Hennu si můžete představit jako nátěr – každý vlas obalí do své ochranné vrstvy. Její zbarvení je původně průsvitné. Tím, že reaguje s vaší přirozenou barvou vlasů vytvoří nový, krásný a lesklý odstín. Vlasy obarvené hennou vypadají, jakoby přesně takové vyrostly. Henna chytá do měděna, červena nebo hněda. Na světlých vlasech sytě září, tmavě hnědé a černé vlasy získají měděný odlesk na sluníčku. A vždy vlasy ztmavuje. Henna neodrůstá, ale postupně bledne – tzn. nevylézá odrůst, který znáte z chemického barvení. Čím častěji hennu používáte, tím více vám vlasy tmavnou. Když docílíte odstínu, který se vám líbí, barvěte už pouze kořínky a jednou za čas celou hlavu. 

Trvá až tři dny, než se barva vlasů po barvení hennou ustálí 

Jak barvení hennou funguje?

Postup je podobný jako když barvíte chemickými barvami – namícháte, napatláte na vlasy, necháte působit a smyjete. V něčem se však odlišuje.

Hennování bod po bodu

  • Vlasy umyjte šamponem bez silikonů. Hennu nanášejte na osušené, vlhké vlasy. 
  • Hennový prášek smíchejte s horkou vodou podle návodu. Většinou stačí 25 g pro kratší vlasy, 50 g pro středně dlouhé a dlouhé vlasy.
  • Měla by vzniknout zelená směs, která je hustá tak akorát – neměla by z vlasů stékat. Aby barva lépe chytala, můžete ji nechat odstát přes noc v pokojové teplotě.
  • Linii vlasů okolo obličeje si namažte mastnějším krémem – aby vám z těchto míst šla henna po nabarvení pěkně smýt.
  • Nasaďte si rukavice a směs postupně vmasírujte po celé hlavě – dávejte pozor, abyste ji nanesli úplně všude. Vmasírujte ji i do pokožky.
  • Hlavu zabalte do igelitu a nechte barvu působit minimálně hodinu – můžete ji však nechat tak dlouho, jak budete chtít. Klidně po celou noc nebo 24 hodin.
  • Poté hennu smyjte (nepoužívejte šampon), vlasy vysušte.
  • Henna i nadále oxiduje. Než se odstín ustálí, trvá to až 3 dny – do té doby může barva ztmavnout.
  • Po 3 dnech je odstín finální a vy se můžete pochválit – zvládli jste to.  

Hennové barvy = přírodní hnědá a černá

Co když ale žádné zrzavé ani rudé vlasy ani odlesky nechcete? Ne každému přece sluší. Henna se může míchat s jinými sušenými rostlinami. Díky nim je pak výsledkem hnědý nebo černý odstín. A teď máte dvě možnosti: buď si barvu namícháte sami, nebo si koupíte už namíchanou přírodní barvu. Začneme jednodušší možností – koupením namíchané hennové barvy. Jediné, na co musíte dávat pozor, je kvalita. 

Jak vybrat správnou hennovou barvu?  

Kupujte jen tu, která má uvedené složení. Měla by obsahovat pouze směs henny, cassie, indiga a bylin bez přidané chemie. Aby někteří výrobci dosáhli kýženého odstínu, používají hennu nižší kvality a přidávají k ní toxické sloučeniny, metalické soli, chemická barviva a další. U nás musí být složení vždy uvedeno, ale existují i země, které takové nařízení nemají. Výrobek může být označován jako „přírodní bylinná barva / henna“, ale ve skutečnosti je plný chemikálií. Proto ještě jednou zdůrazňujeme – kupujte jen tu, která má uvedené složení. A jednoduše – hennové barvy, kterým můžete věřit, najdete i u nás.

Jak namíchat hennovou barvu?

Přírodního hnědého odstínu dosáhnete smícháním henny a indiga. Indigo je rostlina, která obsahuje modrou molekulu barviva. Pokud použijete na vlasy pouze indigo, budete je mít modré. Ale v kombinaci s hennou získáte hnědý odstín – a záleží na poměru jednotlivých složek, jestli bude tmavě hnědý nebo červenohnědý. Uvádíme 4 základní poměry:

  • červenohnědá – 2 díly henny + 1 díl indiga,
  • červená, méně měděná – 4 díly henny + 1 díl indiga,
  • tmavě hnědá – 1 díl henny + 2 díly indiga,
  • velmi tmavě hnědá – 1 díl henny + 4 díly indiga. 

Pokud byste chtěli chladnější a světlejší odstíny přimíchává se Cassia – jedna z dalších rostlin, která mimo jiné působí jako vynikající kondicionér a dělá vlasy lesklé a pevné. Smícháním 100 g Cassie a lžíce henny získáte teplou zlatou nebo jahodovou blond. To však funguje pouze u blondýnek nebo světlých vlasů – casií neobarvíte ani nezesvětlíte tmavé vlasy. 

S hennou se dá krásně experimentovat – vliv na výslednou barvu má také citrón, ocet (jablečný, vinný, lihový) nebo ibiškový čaj. Na intenzitu barvy zase teplota vody, se kterou se henna nebo hennová barva míchá, neodstátá a odstátá voda, skořice, olej nebo ibišek. Ale to už je na celý další článek – proto pokud s hennou začínáte, vyberte si 100% hennu nebo namíchanou hennovou barvu a postupujte podle instrukcí na obalu.   

Šedé vlasy a henna? Taky to funguje...

Struktura šedého vlasu je trochu jiná, proto je barvení hennou o něco složitější. Ale taky je možné. Napoprvé se vlasy nemusí úplně obarvit a vznikne přírodní melír. Funguje to podobně jako malování bílé stěny – po prvním nátěru může bílá ještě někde prosvítat. Po 2.–3. barvení však henna do vlasů pronikne a šediny zakryje. Ty nejlépe kryje přírodní henna. Hennové barvy můžou na šediny chytat trošku hůře. Pokud chcete dosáhnout hnědého odstínu, je dobré použít jako podklad hennu – pak teprve nanést hennovou barvu. Podobně se postupuje při přechodu z chemického barvení na hennu – nejdříve je dobré provést kúru s casií, pak teprve nanést hennu a hennovou barvu. Mezi chemickým barvením a hennou si však vždy dejte alespoň měsíční pauzu. A také hennu zkuste nejdříve na jednom pramenu vlasů nebo chomáči vlasů z kartáče – tak poznáte, jestli jsou vlasy na hennu připravené. (A taky ověříte, že opravdu nechytnou zeleně.)  

Milujete přírodní kometiku? Hennu rozhodně vyzkoušejte

Tak vidíte. Většina z věcí, které jsme zmínili na začátku, jednoduše neplatí. Pokud patříte mezi zastánce přírodní kometiky a přírodních produktů, určitě vyzkoušejte i hennu. Nezískáte jen krásnou přirozenou barvu, ale vlasy budou silné, zpevněné, nebudou se lámat ani třepit. A jestli máte i přesto z henny strach, udělejte to jako kdysi – ženy si z barvení dělaly svátek – barvily si vlasy, povídaly si a odpočívaly. Řekněte o henně své kamarádce, dejte si sklenku vína a zkuste to spolu. Ve dvou se to vždycky lépe táhne.

/veronica-organics-100--ricinovy-olej-115-ml/