Pinkwashing - růžová kontraproduktivní propagace?

Přispíváte na charitu? Pravidelně posíláte finanční částky ať už na dětské domovy, útulky pro zvířata, staré lidi, Afriku, nebo cokoli jiného? A máte z toho dobrý pocit? Fajn. To není nic proti ničemu. Ale napadlo vás někdy, že existují i firmy a značky, které se na vaší dobrosrdečnosti s chutí napakují a vůbec jim to nepřijde zarážející?

Co_je%20_to_pinkwashing
 

Pinkwashing v kosmetice je lidově řečeno pokrytectví značek
 

Příklad pinkwashingu: klamání v rámci boje za rakovinu prsu 

Jedna "kauza" za všechny - klamání v rámci boje proti rakovině prsu. Jde vlastně o to, že jednou za čas trh a média zaplaví šílenství růžových stužek. Nabízí vám je jako brože, přívěsky na klíče, seženete tričko s hrdým logem růžové stužky, koupíte hrníček, boty, náramek, cokoli. Jelikož se všichni rakoviny bojíme a v poslední době to vypadá, že se tahle nemoc stává novodobou metlou lidstva, která má na svědomí pomalu víc lidí, než obě světové války dohromady, snažíme se automaticky podporovat všechny podobné aktivity, které na nebezpečí upozorňují. Rakovina prsu je hrozná! Co když potká přímo nás osobně? Musíme přispět na všechny ty statečné ženy, které se léčí, vyléčily, nebo nedejbože nemoci podlehly.
 
Takto přemýšlí většina z nás automaticky. Obrana. Pomoc. Informovanost o tom, co způsobuje rakovinu a o její léčbě. O všech těchto věcech přece musíme mluvit co nejvíc! Jenže... Opravdu věříte tomu, že celý tenhle růžový business je tak křišťálově čistý, prodchnutý duchem sdílnosti a soucitu a nikdo si na tom nenamastí kapsu...? 

Kosmetické značky používají ingredience ovlivňující vznik rakoviny

Tak se zkuste zamyslet se mnou a obyčejným selským rozumem si pojďme celou věc zhodnotit z hlediska kosmetického. V našich končinách máme růžovou stužku spojenou s pochodem proti rakovině prsu. Jednou za rok se hromada známých osobností oblékne do růžového trička (které si samozřejmě za nemalý peníz koupí) a s úsměvem od ucha k uchu pochoduje skrz Prahu a má úžasný pocit, kterak právě přispěli na dobrou věc a díky jejich platbě za tričko a procházce hlavním městem zachrání svět.
 
Napadlo vás ale, jak velký je to celé nesmysl? Kosmetická značka, která ve svých produktech používá ingredience, u nichž je vědecky potvrzeno, že mají přímo vliv na vznik rakoviny, se pak zviditelňuje pomocí podobných aktivit? Přispějte na boj proti rakovině a u toho se namažte naším krémem, který sice není úplně košer a díky němuž možná tu rakovinu vážně dostanete... Ale ač nemocné, přesto budete krásné a sexy díky našim zkrášlovadlům! Oh, jak dojemné.
 
Možná by nebylo od věci zjistit, kolik lidí by se rakovině vyhnulo, kdyby podobné firmy přestaly vyrábět kosmetiku úplně a lidé by na sebe díky koktejlovému efektu nevrstvili tolik chemikálií. Nebylo by ironické a smutně vtipné, kdyby se počty vyrovnaly a výskyt rakoviny prsu by se přímo úměrně snížil tomu, kolik lidí by přestalo používat tuto nebezpečnou kosmetiku? 

Rakovinotvorné látky?

Ano, opravdu ve všech kosmetických přípravcích, které používáme denně a některé i několikrát za den, mohou být zdraví škodlivé a rakovinu podporující látky. Proto je důležité zajímat se ne jen o to, co jíte, jaký máte životní styl, jestli kouříte atd., ale čím se myjete, voníte, osvěžujete, barvíte, malujete a co všechno do svého těla, díky kosmetice, přijímáte. 

Vůně bez rizika

Už jste možná slyšeli něco o škodlivých osvěžovačích vzduchu a vonných svíčkách. Některé totiž mohou obsahovat limonen! Ten ve vzduchu reaguje s ozonem a vzniká nebezpečná látka formaldehyd. Kromě rakoviny hrozí taky jiné zdravotní problémy, třeba hormonální disbalance nebo astma. Snažte se vyhýbat produktům, které obsahují umělé vůně a parfémy, ftaláty, diethyl ftalát (DEP), dibutyl ftalát (DBP), diethylhexyl ftalát (DEHP), galaxolid nebo tonalid. Nejúčinnější prevencí, je nepoužívat umělé vonné produkty. Proč taky, když nám příroda nabízí tolik přírodních silic a vůní, které neškodí! Skvělých a bezpečných vůní je na trhu celá řada. Zkuste třeba přírodní parfémy, které si určitě zamilujete a můžete se s nimi cítit skvěle bez obav o vaše zdraví! Do aromalamp, koupelí i k masáži se hodí esenciální oleje, které pomohou vašemu tělu i duši. Zapomeňte na laciné osvěžovače vzduchu, vykouzlete si jedinečnou atmosféru a vůni domova s vonnými vosky nebo přírodními svíčkami bez chemie. 

/oils-of-heaven-darkovy-set-5-x-5-ml/

/walden-sada-prirodnich-olejovych-parfemu/

Opalovácí “ochranné” krémy

Paradoxně nám můžou ubližovat taky “ochranné” opalovací prostředky, které nás mají vlastně před rakovinou chránit. Některé z nich obsahují oxybenzon (benzofenon3), který chrání před UV zářením, ale taky pomáhá tomu, že naše tělo tvoří volné radikály. Zase platí zásada, číst si etikety výrobků! Nepoužívejte chemikálie, jako například cinoxate, octocrylene, kyselinu para-aminobenzoovou, octyl salicylate, dioxybenzone, homosalate, methyl anthranilate, metoxycinamát, oxybenzon a parabeny. Pokud chcete svou pokožku opravdu chránit před spálením, UV zářením a bezpečně o ni pečovat bez rizika rakoviny, můžete vyzkoušet přírodní opalovací prostředky.  

Barvy na vlasy?

Barvíte si nebo gelujete vlasy? Zajímáte se, co obsahují přípravky, které přichází do kontaktu s vaší pokožkou a vlasy? Pokud obsahují butoxyethanol, měly byste zpozornět. Je to karcinogenní látka. Nebezpečné barvivo je taky například parafenylenediamin. Jde to i šetrně, přírodně! Velkou nabídku bez rizika najdete třeba mezi přírodními produkty značky Antonin .B.

/antonin-b-ceramides-enriched-desert-serum/

/antonin--b-intenzivni-medove-maslo-30-ml/

/antonin--b-definujici-koktejl-100-ml/

Toxilaky na nehty

Chemické laky požívá kde kdo. A bohužel už i holčičky, protože chtějí být krásné, jako jejich maminky. Víte, že obsahují rakovinotvorný formaldehyd? Záleží dost na koncentraci této látky, ale nikdo už neporadí, jak často si to malé množství jedu můžete nanášet na své nehty bez rizika. Lak pravděpodobně úplně přírodně vyrobit nejde. Můžete si ale vybrat laky, které obsahují úplné minimum chemických látek. 

/glossworks-9-free--lak-na-nehty-9ml/

/glossworks-netoxicky-odlakovac-100-ml/

Na vlastní kůži

Parabeny jsou spojovány s rakovinou. Mnoho kosmetických přípravků ho obsahuje, jako konzervant, pro jeho antimikrobiální účinek. Pozor tedy na používání všech přípravků, kterými denně “pečujete” o svou pleť. Kůží se nám do těla dostává mnoho látek. Proč tedy raději nepoužívat přírodní tělovou kosmetiku? 

Klasické deodoranty za přírodní

Naším asi nejčastějším denním pomocníkem pro dobrý pocit a svěžest, je deodorant. Nanášíme si ho do podpaží, často na oholenou pokožku, kde můžou jeho chemické varianty napáchat více škody, než užitku. Spousta z nich totiž obsahuje sloučeniny hliníku a už zmiňované parabeny. Tyto látky jsou spojovány s rizikem rakoviny. Dostávají se přes pokožku snadno do těla, krve a tkání. Rozhodně stojí za to, sáhnout po kvalitnější a zdraví nezávadné variantě. Přírodní deodoranty jsou pečující, chrání pokožku, neucpávají přirozené pocení, které odvádí z těla škodliviny a krásně voní. 

/moi-vert-prirodni-deodorant-60ml/

Nenechte se lakovat na růžovo

Pinkwashing se stal mezinárodním termínem "lakování na růžovo". Nebo jinak řečeno - vymývání mozku růžovou stužkou, která podporuje boj proti rakovině na výrobcích, které obsahují rakovinotvorné látky. Možná, že díky svým výrobním cenám, které u chemické kosmetiky tvoří pár Kč (u té přírodní je to mnohem, mnohem více), lze část zisku investovat do zviditelnění problému rakoviny, prevence, lékařské i psychologické péče a snad i výzkumu. Nikdo nedokáže stoprocentně říci, co vlastně rakovinu způsobuje. Její definice je jako nemoc špatného životního stylu. Kouření, stres, špatná strava, přemíra alkoholu, permanentvní únava, přemíra chemie kolem nás...rakovinu vyvolávající složky v běžné kosmetice, konzervanty, uzeniny...přesto jí onemocní i lidé, kteří se těmto věcem snaží co nejvíce vyhnout. Ucpaná lymfa, genetika? Čert ví. Otázkou je, co jí způsobuje. Možná kombinace všeho. Proč se ale těmto věcem nevyhýbat, když MŮŽEME. Udělat pro sebe alespoň toto minimum. Vědomé používání nebezpečné chemie, která poté dfinancuje boj proti něčemu, k čemu velmi pravděpodobně přispívá, je začarovaný kruh. 

Doporučení a tipy

Používáte přírodní kosmetiku, snažíte se jíst zdravě a chcete pro sebe udělat ještě něco více? Pijte dostatečné množství čisté vody, která tělo čistí, hydratuje a dostane ven nežádoucí látky. Ať už chceme nebo ne, zanášíme organismus škodlivinami. Naše plíce, játra, ledviny jsou naše filtry. Pro odstranění špatných látek z těla nám slouží taky lymfatický systém. 

Pravidelné čištění lymfy

Lymfatický systém tvoří lymfatické uzliny, lymfa, mandle, slezina a žláza nazývaná brzlík. Pro zdraví tohoto systému je důležitý právě příjem dostatečného množství vody, správné dýchání, fyzická aktivita, vyhýbání se příliš těsnému oblečení, užívání bylinek, lymfatické masáže nebo akupunktura.

Jóga

Fyzická aktivita je velmi důležitá pro odstranění napětí, stresu, protažení i posílení svalů. Jóga je nejen aktivita tělesná, ale i duševní. Je to soubor cviků, dýchání a vnímání svého vlastního těla a duše. Komplexní cvičení celého vašeho já. Uvědomění si fyzického i duševního těla, pocitů a užívání si chvíle tady a teď, přijímání sebe sama v tu chvíli právě taková jaká jste. Je to velmi příjemné zastavení se ve stresu, který na nás útočí ze všech stran, ale taky uvnitř našeho těla. Jóga je skvělá příležitost naučit se rozumět svému tělu, respektovat ho, zlepšit jeho fyzické funkce, posílit psychiku, naučit se správně dýchat i relaxovat. Myslím si, že právě proto, je stále více oblíbená. Zkuste ji zařadit do svého běžného života a budete se cítit mnohem lépe.

“No stress”

Ano, to se lehce řekne. Ovšem v běžném životě narážíme na stres denně. Znáte to, rodina, práce, povinnosti, problémy...Naučte se ale správně relaxovat a nabrat tak sílu a energii do dalšího dne. Aspoň chviličku si najděte jen pro sebe a dělejte to, co vám je příjemné a co vás baví. Dopřejte si aromatickou koupel s esenciálními oleji pro uvolnění napětí, zajděte si na masáž, do sauny, nebo si uvařte dobrý čaj a vychutnejte si chvilku pro sebe.