Jak a čím se dělá permanentní make-up?

Čím jsem starší, tím více obdivuji přirozenou krásu. Závistí zarývám nehty do stolu, když na Facebooku pozoruji své kamarádky, které i po týdenní túře mimo civilizaci a s minimální výbavou vypadají nádherně — se zářivou pletí, výraznýma očima, malinovými rty.
 
Víte, jak vypadám já po kvalitním osmihodinovém spánku a ranní hygieně? Nudně a mdle. Rty i obočí, i když docela hezky tvarované, se díky své barvě ztrácejí. A ještě ztracenější jsou oči, které vypadají hole a doslova volají po XXL objemové řasence. I když mi běžné líčení netrvá déle jak sedm minut, přála bych si v té mé šedé tváři o něco více barev. Občas mě napadá, že si nechám udělat permanentní make-up. Jak se ale dělá, čím se dělá a jaká jsou rizika? 
 
jak-se-dela-permanentni-makeup

Permanentní make-up je dočasné tetování

Myslela jsem si, že se permanentní make-up dělá hennovými barvami. Ne, nedělá. Dělá se velmi podobně jako tetování. Barvivo se jehlou vpichuje do vrchní vrstvy pokožky (tetování se provádí hlouběji), proto se časem vytratí díky přirozené obnově kůže. Současné moderní a certifikované barvy jsou přírodní pigmenty, které podléhají přísné kontrole. Nejdříve se barva nanese na pokožku a speciální jehlou se vpichuje do kůže. Díky novým technologiím je možné i 3D stínování.

Nejčastěji se permanentním make-upem tvaruje obočí, kreslí oční linky (horní i dolní) a tvarují a vyplňují rty. Horkou novinkou je permanentní tvářenka, ale ta se do našich krajů teprve plíží. Permanentní make-up v první řadě řeší řídké či chybějící chloupky v obočí, vyrovnává asymetrie v obličeji a zvýrazňuje tvary. 

Dočasné líčení vydrží jeden až čtyři roky, roli hraje věk a péče

Vrstva pokožky, do které se permanentní make-up nanáší, se rychle obmněňuje, a proto barvy časem blednou a ztrácejí se. Což není na škodu, protože obličej se věkem mění a proporce jsou za pár let jinde, než byste je chtěli. Důležitou roli hraje stav pokožky, hydratace, elasticita a průtok krve.  

Obecně platí, že čím je pleť mladší a hydratovanější, tím se permanentní make-up rychleji ztrácí.

Stejně jako u tetování je pokožka po aplikaci permanentního make-upu zarudlá, citlivá a barvy jsou extra výrazné. Po čtyřech dnech se ale pleť zklidní (také vás napadlo, že jestli do toho půjdete, tak si vezmete týden dovolené?). Na kůži se mohou vytvořit stroupky, které se za žádných okolností nesmí strhávat. Je důležité nechat kůži přirozeně zahojit. V jiném případě hrozí sloupnutí barvy. Asi po šesti týdnech se provádí korekce. Doplní se barva tam, kde se díky stroupkům sloupla. Další korekce se doporučuje po půl roce až roce a doplnění po dalším roce. Za každé ošetření se platí, o tom ale více níže. 

Nabízí se desítky odstínů, od hnědé přes rudou až po tyrkysovou

Dočasné líčení v moderním pojetí se provádí od 80. let 20. století, a tak není divu, že za tu dobu máme na výběr desítky barev. Průměrně má salon k dispozici 140 odstínů, které se často mezi sebou mohou míchat. Jak si tedy vybrat barvu a nelitovat? 

  • Vycházejte ze svého barevného typu (o tom jsme psali v tomto článku) a dejte na doporučení make-up artistky. Zkušená kosmetička bude přesně vědět, jaké odstíny jsou pro vás ideální.
  • Kvalitní pigmenty jsou organického i anorganického původu, obsahují oxid titaničitý a oxid chromitý. Čištěné jsou gama zářením. Velikost pigmentů by se měla pohybovat mezi 6 až 15 mikromy. Ty menší by v pokožce mohly migrovat a rozmazávat tak okraje kontur. 

Kolik stojí permanentní make up?

Ceny se samozřejmě liší podle města a vybavenosti salonu či kliniky, ale co jsem zjišťovala, zlatá střední cena pro tvarování obočí, horní i dolní oční linky a kontury rtů stojí přibližně 10 000 korun. Každá další korekce a obnova pak zhruba 1 000 korun za každou partii. 

permanentni-makeup 

Jaká jsou u permanentního líčení rizika a úskalí?

První, co vás jistě napadlo, je možnost alergické reakce. Estetické kliniky a dermatologové řeší mnoho nešťastných příběhů, kdy permanentní make up nedopadl dobře — kromě nevhodně zvolené barvy napravují nepřesné kontury, vyrážky, boule, otoky a jizvy. Odborníci se však shodují, že zdravotní rizika u permanentního make-upu jsou stejná jako u klasického tetování.

Snad vás uklidní možnost testu na alergickou reakci. Ten se provádí tak, že vám za ucho vpíchnou tři tečky pigmentu. Jemná pokožka ihned reaguje a prozradí, jak tělo pigmenty přijme.

Riziko alergické reakce je dva krát vyšší, pokud nějakou alergií již trpíte. 

Dalším rizikem je nešikovnost kosmetičky/make-up artistky. Určitě si zjistěte co nejvíce o salonu, který by měl mít patřičné certifikáty a osvědčení. Nezkušené kosmetičky mohou pigmenty nanášet nerovnoměrně, což má za následek flekatý efekt. Nenechte se uchlácholit webovými stránkami. Zjistěte si reálná hodnocení a zkušenosti klientů.

Co když se permanentní make up nepovede? Kromě stížnosti, žaloby a potoků slz vám nezbude nic jiného, než odstranění laserem. Laser pigment v pokožce rozbije a bilé krvinky se postarají o jejich vyloučení z těla ven. Je to nepříjemné a drahé.

Permanentní make up není levná záležitost, ale dlouhodobě se může vyplatit. Hlavně ten pocit, že vstanete z postele a nemáte chuť se po prvním pohledu do zrcadla zase zahrabat do peřin, je k nezaplacení. Jen si zjistěte vše o salonu, konkrétní kosmetičce a o složení pigmentů. Nejbezpečnější volbou ale vždy zůstává bio make-up.