Jak na domácí samovyšetření prsu

Karcinomem prsu v ČR ročně onemocní až 100 000 žen. Z 99 % postihuje právě ženy a je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. Z 85 % se objevuje po 45. roku, to ovšem neznamená, že se nemůže objevit i u mladší ženy. Zvláště pokud se tento problém už v rodině vyskytl. Kontrolujte se pravidelně. Je to snadné a zvládnete to sama.  

Co je to nádor prsu?

Abychom porozuměli celé problematice, je dobré si aspoň ve zkratce říct to základní. Slovíčko „zhoubné“ nám říká, o jaký typ nádorového onemocnění se jedná. Nádorové onemocnění není jedna nemoc, ale několik chorob, které spolu tvoří v tomto případě nádor (některé formy se vyskytují i bez nádoru, např. leukémie). Dochází k množení buněk, které se chovají abnormálně na úkor těch zdravých a živých. Zhoubný nádor má schopnost zakládat malé vzdálené nádorky v jiných částech těla, a tím se šířit. Jeho pojmenování se pak odvíjí od orgánu, kde původně vznikl. V tomto případě tedy v prsní tkáni.

Prso je tvořeno mléčnými žlázami (lobuli), které po porodu tvoří mléko. Tyto žlázy jsou spojeny s bradavkou kanálky, které se v lékařství nazývají ductuli. Zbytek prsu je pak tuková, mízní a pojivová tkáň. Právě mízní tkáň je pro nás riziková, protože vede až k žlázám v podpaží a proudí jí krev a míza. Tyto dvě tekutiny jsou optimální pro přesun nádorových buněk.

Od začátku hovořím o zhoubném onemocnění, aby ale nedošlo k omylu, většina nádorových onemocnění prsu jsou nezhoubná. Netvoří metastáze, což jsou právě už zmíněné vzdálené nádorky. Mohou se projevovat jako nahromaděná tekutina v dutince nebo jako nahromadění pojivové tkáně v jizvách. Ty se nám tvoří při růstu prsou. Tím se také vysvětluje, proč touto nemocí trpí spíše ženy. 

Jak se projevuje nádor prsu?

Nejčastěji se projevuje jako bulka, nebo jako zduřelé či zatuhlé prso. Zpočátku není nádor vidět, nebolí ani se neprojevuje zvláštním chováním. Jakmile začne růst, je viditelný okem. Projevit se může různě, například při zvednutí rukou se kůže vedoucí z vnější části prsu až do podpažní jamky vtáhne dovnitř prsu a vytvoří malou prohlubeň, nebo se tvoří malé důlky. Při pohybu rukou se zdravé prso hýbe vláčně a měkce, netvoří se prohlubně. U nemocného prsa je to právě naopak. Dále se může projevit asimetrií prsou - tady ale pozor, asimetrie je naprosto běžná u každé ženy. Je to dáno rozmístěním vnitřních orgánů. Podobně jako u plic. Na levé straně je plíce menší, aby vytvořila prostor pro srdce. Výtoky z bradavky, ekzém na bradavce, zarudlá nebo teplá kůže (pozor tady se může jednat i o zánět)... Každá svá prsa známe nejlépe. Rozpoznat podezřelé chování nebo změnu pak můžeme jen my. 

Samovyšetření prsu by měla provádět každá žena nad 20 let a to po každé menstruaci. 

Nejjistější a 100% vyšetření je mamografem nebo ultrazvukem. Tato vyšetření jsou ale finančně náročná, pokud nespadáte do rizikového věku, a čekací doba se většinou protáhne i do několika let. Pravidelná vyšetření se kvůli čekací době provádějí po dvou letech. Proto lékaři doporučují provádět pravidelnou kontrolu doma, ideálně jednou měsíčně. Samovyšetření prsu by měla provádět každá žena starší 20 let a to po každé menstruaci. 
Začneme u pravého prsu. Lehněte si na zem a pravé rameno si podložte polštářem. 

Samovysetreni_prsou

Jak na domácí samovyšetření prsu?  

1. Dejte pravou ruku za hlavu.

2. Ukazováčkem, prostředníčkem a prsteníčkem levé ruky si prohmatávejte celý prs, zejména vnější stranu. Musíte vyvinout dostatečný tlak, jemné přejíždění po kůži se mine účinkem.

3. Pohybujte se v kruzích až k bradavce. Pokud toto vyšetření budete provádět pravidelně, naučíte se své prso dokonale znát a snáz si všimnete jakékoli změny. Důležité je každé vyšetření provádět stejným způsobem.

4. Tento postup opakujte i u levého prsa.

5. Vyšetření se doporučuje provádět i ve stoje, například ve sprše. Pokožka je dostatečně kluzká a usnadňuje tak pohyb po prsou. Nejvíce nádorových onemocnění se objevuje na vnější straně prsa od podpažní jamky k bradavce. Proto je důležité provádět vyšetření s jednou rukou za hlavou.

6. Dále se doporučuje provádět vyšetření před zrcadlem. Objevíte i vznikající jamky, pomerančovou kůži nebo snadno posoudíte zatuhlost prsou nebo vznikající asimetrii.
 
 
Pokud si nejste jistá, vždy se můžete poradit s praktickým lékařem nebo gynekologem. Ve snaze podchytit onemocnění včas, vzniklo mnoho organizací plnící internet instruktážními videi.
 
Nepodceňujte své zdraví, ale také hned nemalujte čerta na zeď. Je zbytečné vyvozovat přehnané závěry. Vždyť 8 z 10 vyšetření nádor psu nepotvrdí. Vždy si zajděte za lékařem a s ním svoji obavu konzultujte. Pokud se tento problém ve vaší rodině už vyskytl, doktora o tom informujte, aby této problematice u vás věnoval zvýšenou pozornost.   

Co zvyšuje riziko nádoru prsu?

Osobně jsem se setkala s několik názory, že vznik rakoviny prsu může souviset s kosmetikou. Nejdiskutovanější jsou antiperspiranty. Antiperspiranty zabraňují pocení tím, že ucpávají potní žlázy. V podpaždí se potom tvoří malé bulky, které se časem vstřebávají. Při dlouhodobém užívaní nebo u citlivějších žen může dojít k ucpávání žlázek a tím ke vzniku nádorů. Antiperspirantům coby viníkem vzniku rakoviny byly věnovány vědecké studie, ale prozatím neprokázaly, že by užívání antiperspirantů mělo rizikový vliv na nádor prsu. To však neznamená, že je strašák pryč. Antiperspiranty sebou nesou další úskalí - obsahují hliníkové soli, které se ukládají v mozku a v pozdějším věku (až se jimi nahromadí pomyslný pohár), způsobují mozkové onemocnění, například Alzheimerovu chorobu. Samotné ucpávání pórů pokožky, kudy mají odpadní látky přirozeně odcházet, vede k hromadění těchto látek pod kůží, v uzlinách, žlázách a orgánech.

Pokud se zajímáte o své tělo, a mám na mysli zejména ty ženské, určitě uvažujete nad hormonální antikoncepcí (HA). Nikdo mi nemůže tvrdit, že dlouhodobé užívání medikamentu nemá dopad na zdraví. Opět jsem zašla do lékařské poradny. Podle všeho HA zvyšuje riziko nádorového onemocnění prsu mírně. Pokud ovšem nespadáte do rizikového věku nad 45 let. Podle stoupajících čísel se však lékaři rozhodují, zda-li tuto hranici neposunout už na 40. rok. Lékaři pak sledují každou ženu, která:

1. Prodělala první menstruaci před 12. rokem
2. Menopauza proběhla až po 50. roce
3. První dítě měla po 30. roce
4. V její rodině se rakovina prsu vyskytuje (zjišťuje se z DNA)
5. Už se u ní onemocnění objevilo
 
Nicméně během života se sami vystavujeme vlivům, které toto riziko zvyšují. Kouření, alkohol, stres, špatná životospráva a do toho užívání HA… Každá žena by se měla sama nad sebou zamyslet a říct si, jestli jí krabičky nikotinu, proleželé dny u televize a nezdravé jídlo stojí za riziko vzniku zdravotních potíží.