Jojobový olej - esence krásy a zdraví

Jojobový olej obnovuje pleťové buňky, vyrovnává pH, léčí akné, zaceluje a vyhlazuje vlasy. Je úžasně všestranný a je vhodný pro všechny typy pleti i vlasů. Tuto esenci krásy a zdraví byste měli mít doma! 

bio_jojobovy_olej_na_plet

Trocha botaniky a historie na úvod

Jojobový olej, jak nám napovídá název, získáváme z rostliny Simmondsia vyskytující se zejména v Kalifornii, Arizoně, Mexiku a vlastně tam, kde je sušší lehká půda. Díky zvyšujícímu se zájmu se rozšířila do Španělska a Peru, kde vznikají rozsáhlé Simmondsiové sady. Každý by si tuto rostlinu mohl snadno splést s olivovníkem, ale všímaví pozorovatelé najdou velké rozdíly. Simondsie je dlouholetý a stálezelený keř se zelenými tobolkami, které obsahují až 3 bílá semena. Z těchto semen, které nám mohou připomínat žaludy nebo lískový ořech, se pak získává jojobový tekutý vosk. Má neuvěřitelných 7 bodů tání! Kdybychom jeho název měli uvést na pravou míru, jojobový olej vlastně vůbec není olej, ale vosk.

Jeho účinky objevily už Indiánské ženy, které jej používaly v léčitelství pro usnadnění porodu, vypnutí pleti i hojení jizev. Míchaly z něj masky a krémy. Není divu, jojobový olej má mnoho skvělých vlastností. Prakticky se nekazí, nežlukne a při správném skladování je jeho trvanlivost neomezená. Proto se často používá jako konzervant. Je čirý, bez zápachu a skvěle se vstřebává. Má přirozený UV filtr 2 - 4 SPF.

/ere-perez-lesk-na-rty-s-mangem/

/ere-perez-tonovaci-balzam-na-rty-s-violkou-3-2-g/

Jojobový olej je úžasně všestranný! 

Zázrak pro pleť

Stejně jako jiné přírodní oleje nabízí možnost pečovat o pleť bez chemických přísad. Udržuje a obnovuje přirozenou hydrataci, protože je svým složením nejvíce podobný kožnímu mazu. Obsahuje výživný vitamín E. Někteří víte, jak je důležitý. Pro ty, co ještě netuší, vitamin E v našem těle chrání buněčné membrány před volnými radikály. Jednoduše: vitamin E je antioxidant. Má protizánětlivé účinky, vyrovnává a vypíná pleť, zpomaluje stárnutí a hlavně hydratuje. Je ideálním pomocníkem pro vyrovnání pH pokožky do přirozených hodnot. Každá kůže má na povrchu minivrstvičku, kterou se chrání před vnějšími vlivy. Každodenním mytím a ošetřováním tuto vrstvu odstraňujeme. Než se opět vytvoří, potřebuje několik hodin.

V pokožce se nacházejí mazové žlázy, které většinou bereme jako nepřátele, protože produkují maz, který je z větší části tvořen tuky - vysokomolekulárními estery. Jejich účelem je tvořit onu vrstvičku, která nás chrání před škodlivými úděly znečištěného životního prostředí a vysušováním. Tuto mastnotu pak máme nutkání odstraňovat nebo přepudrovávat. Tím, že jojobový olej pomáhá udržet přirozenou mastnotu pleti, suchá pleť bude hydratovaná a ta se sklonem k mastění se, bude matována.

Ještě zůstaneme u pleti, protože dámy, co si budeme povídat, každá z nás koukne minimálně deset krát denně do zrcadla. Víme, že jojobový olej se nejvíce blíží kožnímu mazu. Nejspíš si říkáte, že je skvělý na suchou pleť, která tvoří toho mazu méně. Kdepak, díky složení se hodí naprosto pro každou pleť! Pleť hydratuje do hloubky, bojuje s jaterními skvrnami a léčí akné. Pokud trpíte na ekzémy, postižená místa ošetřete jojobovým olejem. Mírní zarudnutí a pokožku zklidní - tady si ale připlaťte za kvalitní a dobrý olej. Nebudete litovat, na potření vám vystačí malá dávka. Pokud už v kosmetice brouzdáte nějaký ten rok a striktně dodržujete denní a noční krémy, jojobový olej zastupuje funkci obou z nich. Doporučuji ho nanést na vlhký obličej. Přebytečný olej omyjte vodou.

Pokud se nechcete vzdát svého oblíbeného oleje z jiných rostlin, ale přesto chcete vyzkoušet ten jojobový, prostě je smíchejte! Velmi oblíbená je kombinace „jojobáku“ s levandulovým esenciálním olejem, v horkých letních dnech s eukalyptovým a pro voňavé večery s olejem z ylang-ylang.  


Milujete masáže?

Smíchejte jojobový olej s esenciálním olejem z levandule pro uklidnění, pro lepší spánek tymián a meduňku, pro prohřátí můžete přisypat špetku chilli a pro osvěžení eukalyptový. Vybírejte ale kvalitní ryze přírodní esenciální oleje!
 
Konzistence jojobového oleje vás možná překvapí. Je poměrně řídký, dobře se nanáší a míchá s jinými látkami. Na pleti snadno uzamyká vlhkost, skvěle se vstřebává, a pokud jej používáte spolu s aloe vera, dostane se do hlubokých vrstev pokožky. V tom jednoznačně předčí krémy.

Jojobový olej omývejte! Nenechávejte ho na obličeji celý den. Stačí jen trochu opláchnout vodou. Pokud během dne cítíte, že se pleť vysušuje, jojobový olej naneste znovu a přebytečnou vrstvu utřete papírovým kapesníkem. Doporučuji matující papírky. Jsou to papírky z bavlny pro nasávání přebytečného mazu z pleti. Jsou výborným doplňkem pro problematickou pleť.

Tip pro pleť s akné

Po každém opláchnutí obličeje nejlépe jen vodou, nebo s použitím dobrého přírodního mýdla, naneste na obličej malé množství jojobového oleje. Ideální poměr je 50 : 50 s aloe vera. Jojobový olej aknózní pleť vyčistí, zklidní, zredukuje maz a vyrovná pH. Póry zůstanou otevřené, nebudou se stahovat a pročistí se. „Jojobák“ má antibakteriální a fungicidní účinky, které bojují s bakteriemi způsobující akné.   

/balm-balm-sipkove-serum-maly-zazrak/

Jojobový olej a péče o vlasy

I v péči o vlasy nás jojobový olej nezklame. Vlasový zábal z jojobového oleje je po zimě oživujícím elixírem. Jako jarní kůru doporučuji 30 ml jojobového oleje doplnit o bylinky, např. vavřín (bobkový list), rozmarýncitron. Vavřín a rozmarýn přidáváme jako prevenci proti vypadávání vlasů a citron jako dávku vitamínu C. Jojobový olej se pak postará o lesk, pružnost a pevnost vlasů. Naneste na mokré vlasy, zabalte do alobalu nebo potravinářské folie a nechejte působit aspoň 30 minut. Zázračná jarní vzpruha!

Kromě obnovení vitality můžete jojobový olej použít k zacelení roztřepených konečků a k obnově struktury vlasů. Funguje jako přírodní silikon - celý vlas obalí a regeneruje. Poškozená místa vyplní a opraví.

Jojobový olej je vhodný pro všechny typy vlasů. Suchým vlasům dodá lesk a u těch rychle se mastících zabrání tvorbě nadměrného mazu.
Hřeben zasahuje do pokožky hlavy stejně jako drátěnka na obličeji. K tomu všemu samozřejmě přidejte všechny trable spojené s vlasy - lupy nebo seboroická dermatitida. Spolu s vhodně zvolenými bylinkami jojobový olej zastaví vypadávání vlasů. Doporučuji péči o vlasy doplnit dalšími ingrediencemi, jako třeba Caya nebo kapka ricinového oleje. Pokud chcete dosáhnout co největšího účinku, mírně jojobový olej zahřejte. Lahvičku s olejem ponořte do teplé vody a nechte odstát. Na vnitřní straně ruky zkuste teplotu a vám teplota vyhovuje, naneste ideálně do mokrých vlasů a nechte působit. Takto ohřátý olej má větší účinky.   

S čím vším mohu jojobový olej míchat?

Citron, vavřín, tymián, vaječný žloutek (jen se studeným olejem), bezbarvá "henna" Caya, ricinový olej, dýňový olej, avokádový olej, avokádo, heřmánek, aloe vera… Možností je nekonečno.

Maminky nastražte uši

Jojobový olej používejte na opruzený zadeček vašeho miminka. Nebo na odřené koleno malého divocha. Od vlásků až po prsty u nohou, zkrátka jojobový olej zajistí kompletní péči o vaše dítě.

Jediné, na co se jojobový olej nehodí, je jeho konzumace. Naše tělo nedokáže jojobový olej zpracovat, a tak naším traktem projde absolutně beze změny. 

Každý kousek těla potřebuje péči a správnou potravu. Sami víte, že chemické produkty nejsou dobré, ať mluvíme o polévkách z pytlíku nebo o šampónech. Všechny tyto výrobky dráždí. Stejně, jak je člověk unavený po návštěvě fast foodu a celém dni proleženém na gauči, tak stejně je unavená naše pokožka po dávce parfémů, parabenů a jiných umělých látkách v kosmetice. Možná vás u přírodní kosmetiky odrazuje pomalejší změny, ale vezměte si příklad: deset let používáte běžné komerční výrobky. Na vás to zanechá silnou stopu, kterou je potřeba odstranit pomalu, ale účinně. Taková proměna trvá třeba i rok, ale stojí za to!