Krémové deodoranty se postarají o váš pot a podpaží příjemně zjemní

V životě člověka nastane alespoň jednou okamžik, kdy se zpotí od hlavy až k patě. Ruku v ruce, komu z nás se to někdy nestalo? V MHD se takový puch šíří doslova raketovou rychlostí a mnozí by mu nejraději unikli. Známe to snad všichni. Myslíte, že jsme odsouzeni smrdět a modlit se, ať řidič tramvaje brzy otevře dveře? Ale ne! Vzhůru do boje proti zápachu...
 
prirodni_kremovy_deodorant
 
Už starým Egypťanům pot nevoněl. Jeho zápach eliminovali vonnými oleji a skořicovými směsmi, které si vtírali do podpaží. Ovšem to, že se člověk potí, je zcela normální a přirozené. Je to jeden ze způsobů, kterým tělo reguluje svou tělesnou teplotu, abychom se nepřehřáli. S potem jsou z těla odváděny také škodlivé látky. Nepotit se je naopak známka nemoci.

Možná vás to překvapí, ale pot sám o sobě nesmrdí. Nelibý zápach kolem sebe šíříme z důvodu bakteriálního rozkladu tukových a bílkovinných složek, které jsou součástí kožního povrchu. Pot je potravou pro kožní mikroorganismy, které ho právě svým působením rozkládají, a tím vzniká onen nepříjemný zápach. Celému procesu ještě napomáhá vyšší hodnota pH, která se vyskytuje ve vlhkém prostředí, tudíž i v našem zpoceném podpaží. 

Antiperspirant versus deodorant 

Kosmetické stálice, o kterých slyšel snad každý. Ale jaký je mezi nimi rozdíl? Oba se používají do podpaží, ale působí rozdílně. Antiperspiranty zamezují vzniku potu. Bohužel velmi často k tomu využívají sloučeniny hliníku. Ty ucpou potní žlázy, čímž sníží pocení. Inu, troška chemie do těla…

Naproti tomu deodoranty procesu pocení nebrání. Omezují pouze zápach pomocí vonných složek. Hliník v nich rozhodně nehledejte. Trh pak nabízí celou řadu aplikace těchto přípravků. Vybrat si můžete mezi deosprejem, roll-on či krémovým deodorantem, sticks nebo gely. A pro milovnice historie tu mám malou perličku. První deodoranty vynalezli pravděpodobně v Americe roku 1888. 

Krémové deodoranty jsou šetrné nejen k pokožce, ale i k přírodě 

Krémové? Že znáte jen ty tuhé nebo ve spreji? Představa, že si něco mažete do podpaží, kde se to slepí s potem, vám přijde až nechutná? Tak to pojďme na dostaveníčko s krémovými deodoranty. 

Krémové deodoranty jsou přírodní produkty, které neobsahují chemicky škodlivé látky. Tedy ani ten hliník či hliníkové soli. Nemusíte se tak bát o své zdraví. Jedná se o čistě přírodní produkt, který je šetrný nejen k pokožce, ale i k naší přírodě. Co naopak obsahuje, je kakaové nebo bambucké máslo. To vaši pokožku vyhladí a příjemně zjemní. Která žena by to nechtěla?!

Aplikace těchto deodorantů nemusí být pro někoho komfortní. Proč? Natírají se totiž do podpaží jako běžný krém na obličej. Je to poněkud neobvyklé řešení, ale stejně jako na dotykové telefony, i na tuto novinku se dá časem zvyknout. Ostatně, dokud nezkusíte, nemůžete vědět, co vám (ne)sedí. A všechno je jednou poprvé.

/moi-vert-prirodni-deodorant-60ml/

Protože se jedná o čistě přírodní produkty bez umělých chemických konzervantů, je důležité při jejich nanášení myslet na hygienu. Ať si někam nezanesete infekci ze špíny. V zásadě máte dvě možnosti, jak aplikaci provádět:

Pro nanášení využít tzv. špachtličky, což bychom vám doporučovali.

Nebo zapojte vaše ruce. Ale dobře si je před nanášením krému umyjte. Žádný spěch a šplích jako u deospreje.
Tak jako všechno i krémové deodoranty mají své nevýhody. Resp. my víme jen o jednom malém nedostatku – při vysokých teplotách se rozpouštějí. Pokud jste si doma někdy vyráběli svůj ekologický opalovací krém, tak víte, že na sluníčku taje, ale v ledničce vám ztuhne do půl hodiny. Totéž platí i o krémových deodorantech. Takže šup s ním na chvíli do ledničky a problém je vyřešen.

Vhodné jen pro ekologicky smýšlející procento lidské populace?

Tak to pozor! Pokud vám není jedno, co na sebe napatláte a co za chemii si vpravíte do těla, tak jsou „krémovky“ vhodné i pro vás. Myslete na to, že látky, které nanášíte na povrch pokožky, proniknou i do našeho těla. 

Krémové deodoranty se proto hodí i pro těhotné a kojící maminky. Mrkli jsme v redakci na blogy maminek a podívejte, co o krémových deodorantech říká třeba blog Mámou stylově: „Natírá se do podpaží jako krém, což nemusí být pro někoho úplně komfortní, nebo když třeba pospícháte… Je to o zvyku. Může se i po holení. Přijde mi, že ta krémová konzistence o pokožku hezky pečuje. Výkon je lehce nadprůměrný, do posilovny bych jej nepoužila, ale na běžný den je úplně v pohodě.“

Jedna perlička na závěr. Tvorbu potu můžete zmírnit nejen kosmetickými přípravky, ale i mnoha faktory běžného života. Abyste se potili co nejméně, stačí dodržovat některá z následujících pravidel:

  • Volte vzdušnější spodní prádlo z přírodních materiálů. Bavlna je super.
  • Vynechejte alkohol, kávu, sůl a ostré koření. Nebo je alespoň omezte.
  • Konzumujte více syrové stravy. Ne nadarmo se říká: „Jste to, co jíte.“Pijte čaj ze šalvěje, ta podporuje stahování potních žláz.
  • Pokud to jde, vyhýbejte se stresovým situacím, které tvorbě potu výrazně napomáhají. My víme. Snáze se to říká a hůře praktikuje.