Recenze: Bambusový kartáček – je lepší než ten plastový?

Život mého dalšího plastového kartáčku se blížil ke konci a já si řekla, že by to konečně chtělo změnu. Ne že bych s ním nebyla spokojená, ale přestalo mě přitahovat jeho umělohmotné tělo. Hlavně při představě, že tady na tom světě bude existovat mnohem déle než já. Řekla jsem si, že je na čase otestovat ten bambusový.
 
Bambusovy_kartacek_na _zuby_recenze 

Tentokrát vyzkouším přírodní kartáček

Pro sebe i pro vás. Moc se nerozmýšlím a objednávám přírodní kartáček s uhlíkovými vlákny. Proč? Bambusový kartáček mě jako milovníka přírody dostal svou krásnou rukojetí. Vypadal prostě stylově a vím, že se v koupelně bude vyjímat. Je 100% rozložitelný v přírodě a navíc černé štětinky, které vznikají karbonizací bambusu, slibují lepší čištění, bělejší zuby, mají být přirozeně antibakteriální a tak automaticky dezinfikovat ústní dutinu. Povrchním kolem prošel na jedničku, tak uvidíme. 

Bambusový kartáček vypadá doopravdy stejně jako na obrázku

Kartáček je zabalený v krabičce z recyklovaného papíru, což jsou první plusové body. Bambus má krásnou přirozenou strukturu a na vlastní oči vypadá ještě lépe než na obrázku. Při výrobě se tepelně opracovává, proto nepotřebuje žádnou další povrchovou úpravu. Na omak je příjemný a tak lehoučký, že mě to až překvapilo. To se bude cestovat – neváží skoro nic. 

Na vlastní zuby poprvé...

První pocit byl zvláštní, přece jenom je trochu rozdíl dávat si do pusy klouzavý plast a „kus dřeva“. Chvilku jsem si zvykala na jiný materiál i tvar kartáčku a taky na to, že oproti klasickým plastovým není až tak pružný. Ale to není nic zásadního. Měkké (soft) štětinky jsou při čištění příjemné. Zuby mám po vyčištění krásně hladké a čisté. Dásně netrpí, ale výrazný bělící účinek jsem napoprvé nezpozorovala, tak uvidíme časem.

Jak přírodní kartáček obstál po měsíci?

Celou tuto dobu, několikrát denně procházel bambusák mojí zatěžkávací zkouškou. Na tvar i materiál jsem si zvykla. Jediné, co je pro mě nepříjemné, je, že mi občas připomene pocit lékařského dřívka v puse. Zvlášť, když se jím dotýkám jazyka. Štětinky drží na místě, nevypadávají a zdá se mi, že jsou pružnější a příjemnější než na začátku. Myslím, že opravdu trošku bělí - ale je pravda, že to může být i zubní pastou. Každopádně výrazný bělící účinek nečekejte. Dásně mi po něm nekrvácí a zuby jsou hezky hladké. Dokázal to, že si mi po plastovém kartáčku vůbec nestýská. 

Jak bambusový kartáček zlikvidovat?

Bambusák je celorozložitelný. Takže ho můžete hodit do kompostu nebo zahrabat do země. Celobambusové varianty (Bamboo, Carbon, Junior) se dají taky spálit – třeba při táboráku. Hlavně ho prosím nevyhazujte do směsného odpadu, protože bioodpad na běžné skládky nepatří. Už teď můžu říct, že se mi s tímhle pěkným kouskem bude loučit hůře. Vážně uvažuji o tom, že z jeho bambusového těla má umělecká duše něco vytvoří. :) 

Jaké jsou jeho největší výhody?

  • Je 100% přírodní a 100% rozložitelný v přírodě.
  • Neobsahuje žádné ftaláty, BPA, těžké kovy, impregnaci ani laky.
  • Je antibakteriální a dezinfikuje ústní dutinu.
  • Má ekologický obal z recyklovaného papíru.
  • Je schválen Mezinárodním symposiem orální hygieny.
  • A pochází od súsedů zo Slovenska.

 
Za mě bambusový kartáček splňuje vše, co od něj očekávám. Největší změnou a výhodou je čistě přírodní složení a jeho přirozená krása. A co je pro mě nejdůležitější – jeho výroba, používání ani rozklad nezatěžuje zvířata, mě ani naši planetu.