Dovolená a menstruace? S kalíškem to nemusí být o nervy

Plavky s puntíky, nové žabky a hlavně nezapomenout na letní šaty k moři. Balíte se na dovolenou a jediné, co byste fakt rády nechaly doma, je blížící se menstruace. Představa koupačky v moři s tampónem není zrovna nejpříjemnější. Vlastně je jedno, zda jedete k moři, na horský trek, či silniční dovolenou, ženské dny a suprová dovolená prostě moc nejde dohromady. Napadlo vás někdy přibalit do batohu menstruační kalíšek na místo tampónů a vložek?

cestovani_s_kaliskem

Kalíšek zní fajn, ale… 

„Za jednu menses použiji asi 30 tampónů. To je ročně 360. Vždycky mě trápilo, kolik je to odpadu, co po sobě nechám. Teď mám kalíšek, vymyji, vyvařím a žádný bordel po mě nezůstává,“ chválí si Radka a dodává, „a to nemluvím o ušetřených penězích. Kalíšek je jednorázově dražší, ale dlouhodobě se ti jeho cena vrátí několikanásobně.“

Není to pouze cena a ekologická záležitost, co ženy vede k vyzkoušení kalíšku. Se svou zkušeností menstruačního kalíšku se nám svěřila i cestovatelka Nikol. „Cestuji poměrně často. Naposled jsem byla s kamarády na kajacích. Šlo o několikaměsíční putování, takže své dny jsem měla doslova na vodě. Nějak si nedovedu představit, že bych si v tom vlhkém prostředí bez pořádného záchodu zaváděla tampóny. Takto jsem umyla kalíšek, po cyklu ho vyvařila a bylo to.“

I Peťa si pochvaluje tento „novodobý“ vynález. „S tampónem jsem do moře nikdy nechodila. U kalíšku se cítím bezpečně, že se mi tam nikam nedostane sůl. Pohodlné a neřeším ani protékání, jako tomu bylo právě u tampónů.“

Právě péče o kalíšek je jedna z věcí, co neznalé dívky a ženy odrazuje od jeho používání. Představují si, jak cosi zakrváceného nesou k umyvadlu, tam na ně každý znechuceně kouká a zase rychle mizí do kabinky. Úsměvná představa, ale tak to samozřejmě neprobíhá, resp. nemusí. Jak tedy dezinfikovat menstruační kalíšek?  

Péče o kalíšek není žádná věda 

Záleží na tom, zda jste doma, nebo na cestách. Doma je přirozeně vše snazší. Kalíšek můžete pohodlně zavádět a oplachovat v koupelně. Po skončení menstruace ho jednoduše vyvařítev hrnci na sporáku.

Na dovolené postupujete obdobně. Vezmete si na záchod PET láhev s čistou vodou, kalíšek vyjmete, vylijete a poté vymyjete vodou z láhve. Na závěr ho můžete vytřít toaletním papírem nebo intimními ubrousky. Pouze si dejte pozor, abyste kalíšek nikde neodložily. Držte ho v čistých rukách, případně si pomozte antibakteriálním gelem. Stačí kapička na ruce a máte vystaráno.

Jak ale vyvářet kalíšek na cestách? Jak si poradila Nikol, která plula na kajaku a přespávala ve stanu? „Vyvařovala jsem v ešusu nad ohněm. Občas jsem sehnala sodu nebo koupila ocet, který jsem kápla do ešusu s vodou.“

Nemusíte hned obíhat obchody a shánět ocet. Stačí s sebou na dovolenou přibalit vhodný čisticí prostředek. Jejich výhodou bývá ekologičnost, neobsahují totiž žádné chemikálie. Stačí jedna lžička přípravku ve 300 ml vody, počkat na var a vhodit kalíšek do kastrolu na cca 3 minuty. A je hotovo. 

Vždycky není posvícení

Co si budeme povídat, každá mince má rub i líc, nejinak je tomu i s kalíškem. Zatímco jedny dívky ho vychválí do nebes, druhé s ním zápasí. Radka se nám svěřila, že doma je pro využívání menstruačního kalíšku všemi deseti, zejména kvůli jeho ekologičnosti, ale na cestách… „Například na treku buď musím obětovat svou pitnou vodu, nebo vlhčené intimní ubrousky, což se neslučuje s původní myšlenkou nevytváření odpadu. A zavádění v těch polních podmínkách taky nic moc.“
 
Právě problémy se zaváděním jsou dalším důvodem, proč některé z žen kalíšek ze začátku odmítají. Jiné přiznávají, že jim kalíšek protékal. Není potřeba se hned vzdávat. Závěrem totiž pro vás máme několik rad, jak používat menstruační kalíšek k vaší maximální spokojenosti:

Vyberte si správnou velikost. Pokud jste nerodily, postačí vám velikost S.
Prstem zkontrolujte, zda okraje dobře přiléhají. Měl by vzniknout podtlak a kalíšek se rozevřít podél celé poševní stěny.
Poprvé trénujte doma. Ne hnedka na dovolené, zejména pak na treku či pod stanem.
Pokud si nejste jistá, zkuste bio (bylinkové) intimky spolu s kalíškem. Díky uvolňujícím se látkám z bylinek, dokáže jejich pravidelné používání zmínit vaše menstruační křeče. 
Zjistěte, jak máte veliký čípek. V případě menšího rozměru zavádějte kalíšek až přímo na čípek. Neměl by pak protékat. V opačných případech ho postačí umístit kousek za poševním vstupem.
Vyzkoušejte různé vklady kalíšku při zavádění. Co sedí jedné, nemusí totiž vyhovovat druhé.
 
Dovolená s vašimi dny nemusí být stres, co kde zase proteče nebo bude čouhat. Stačí si vybrat správný kalíšek, zabalit se a vyrazit. Přeji bezpečnou cestu!