5 tipů, jak přežít epilaci

Jak se zbavit chloupků? Zase přišlo jaro, sukýnky, kraťásky a já si znovu pokládám otázku – co s chloupky? Oholit, nebo vzít vosk či cukrovou pastu? Trvalo mi několik let, než jsem trvale vyhodila všechny žiletky a začala s vytrháváním chloupků. Ale už vím, jak na to.

Bezbolestna_epilace

Epilace, nebo depilace? Trpíte, nebo holíte?
 

Jak se liší depilace a epilace

I já v tom měla několik let mišmaš. Stačí si zapamatovat – depilace nebolí, epilace bolí. A budete to vědět jednou pro vždy. Co z toho vyplývá? Depilace je povrchové, nebolestné zbavování se chloupků. Patří sem holení žiletkou, depilačními krémy nebo depilátory. A epilace je vytrhávání chloupků i s jejich kořínkem. Bolí, ale výsledek za to stojí.  

Přiznám se, trpěla jsem

Bohužel patřím k těm s tmavými chloupky, které rostou opravdu rychle. A navíc mám velmi citlivou pokožku – na vosk reaguje fakt špatně. Běžně jsem si tak v létě holila nohy každý den, každé ráno. Když jsem měla poprvé jet na vodu pod stan, trošku jsem zpanikařila. Jak to udělám? Přece si u stanu nebo v nějakých sdílených sociálkách nemůžu každé ráno holit nohy. 

Tak jsem začala hledat cesty k epilaci. Trvalo mi několik let, než jsem přišla, jak na to. Ozkoušela jsem nekvalitní vosk s katastrofálním výsledkem a modřinami v tříslech, vyzkoušela jsem různé salony i epilátory, a nakonec našla to nejlepší – cukrovou pastu. A nic jiného už nechci. 

Cukrová pasta a epilátor = dvojka, na kterou nedám dopustit

Nebudu vám lhát, bolí to. Ale ne tolik, jak si ze začátku představujete. Jak se liší vosk a cukrová pasta? Obojí je rozehřátá hmota, která vás zbaví chloupků. Za mě je ale cukrová pasta lepší. Je totiž šetrnější k pokožce. Nevyskáčou vám po ní pupínky a nezanechává téměř žádné nevytržené chloupky. Samozřejmě, pokud jdete do salonu a kosmetička s ní neumí pracovat, může vám udělat i modřinu. Ale naštěstí většina takových salonů už zanikla. 

A proč epilátor? Ze začátku jsem ho používat nemohla. Moje psychika je trošku mrcha. Když jsem si představila, jak to bude bolet, nedonutila jsem se přiložit vrčící epilátor k týdennímu pralesu na noze. Ale když si párkrát zajdete na cukrovou pastu do salonu, kde vám to profík udělá za 15 minut, chloupky pak už tolik nerostou, rozhodně jich je míň a nebolí to tak moc jako poprvé. Nad epilátorem pak vyzraje i takový strašpytel jako já. Navíc v salonu načerpáte inspiraci a doma budete vědět, jak s cukrovou pastou pracovat – a vyzkoušíte ji i na chloupky v podpaží nebo v tříslech. 

Bojíte se, že to bude bolet? Zajděte si párkrát do salonu, pak teprve zkoušejte doma 

5 tipů, jak přežít epilaci

1) Začněte v zimě

Proč v zimě, kdy se s nožkami chlubíte jednou za čas? Zkuste si představit, jak se v létě na epilaci budete připravovat. Základem je nechat si narůst chloupky – napoprvé je nechat růst alespoň týden. A v létě vám do toho jednou vleze nečekaný koupák s kamarády, podruhé nutnost vzít si šortky, protože je opravdu vedro, a chloupky vám nenarostou. Začněte se proto připravovat v zimě – to stejně nosíte téměř pořád rifle. Chloupky můžete nechat růst i déle než týden a nemusíte epilovat tak často. Zvyknete si i na bolest, která bude menší a menší, a na první sukýnku se budete opravdu těšit.

2) Nejdříve běžte do salonu

Máte-li strach, že to bude bolet nebo že to nezvládnete, běžte nejdřív k profíkům. Kosmetička v salonu už to má v malíku. Epilaci udělá rychle a (skoro) bezbolestně – to přece poprvé chcete! Aby to zvládla co nejrychleji a bolest nebyla tak dlouhá. Navíc se podíváte, jak se doopravdy cukrová pasta používá a doma budete vědět, jak na to. 

Salon doporučuji i v případě, že se nechystáte na cukrovou pastu, ale epilátor. Už po první epilaci totiž chloupků roste méně a nemají tak silné kořínky. Hravě je pak zvládnete i doma právě s epilátorem nebo cukrovou pastou. 

3) Nezačínejte u kotníku 

Nebo kdekoli, kde vás to bolí nejvíce. U mě je to právě kotník. Jestli vás bolest stresuje, nejbolestivějším místem nezačínejte ani nekončete. Nechte si ji tak na prostředek. Já s epilátorem začínám na vnější straně lýtka, pak jdu na kotníky (ať je mám rychle za sebou) a pak na zbytek. 

A další tip – neepilujte hned po ránu. Pokožka je totiž neprobuzená – stejně jako vy – a i epilace bolí více. Chloupky trhejte až odpoledne nebo k večeru. Uvidíte, že ta bolest nebude tak velká.

4) Dejte si pauzu mezi pravou a levou 

Někdo to chce mít co nejrychleji za sebou, někdo si dá raději pauzu. Já patřím k té druhé skupině. Když jsem s epilací začínala doma, nejdříve jsem zvládla jednu nohu, dala si den pauzu, a pak šla na tu druhou. Je to opravdu jen o zvyku. Dneska už zvládnu obě nohy najednou. A už i celkem rychle.

5) Vydržte to!

A teď to nejdůležitější – vydržet. I když se to občas nehodí, nechce se vám nebo se potřebujete rychle zbavit chloupků, nikdy neholte. Protože všechno, na čem jste pracovaly, zmizí a vy budete znovu na začátku. Znovu se budete prát s větší bolestí i větším množstvím chloupků. Já to porušila několikrát. A několikrát jsem si taky pěkně nadávala, jak jsem pitomá. Takže vydržet a neholit!  

A co třísla?

Je to podobné jako při epilaci nohou. Stačí si zvyknout. A vím, že plno z vás to zvládne doma. Ale já se musím přiznat, že i když jsem to doma zkoušela, na třísla chodím pořád do salonu. Zatímco mě to trvá 2 hodiny (!) a hodně vína, v salonu jsou profesionálové, mají s tím zkušenosti a do 20 minut je hotovo.