Proč je zelený jíl kosmetický zázrak?

Kdo by čekal, že moderním „elixírem krásy” se stane surovina těžená ze země? A že je to ta, co známe už tisíce let? Zelený jíl jsme totiž používali už ve starověkém Egyptě (a to jsme ho před 20-30 tisíci lety využívali pro výrobu keramiky). Ale jeho kvality znovu objevujeme až dnes. Ve světě přírodní péče má už dlouhou tradici, ale do širokého povědomí se dostává teprve v posledních letech. Stále častěji bývá součástí „nepřírodních” šamponů, krémů, masek a zubních past. Proč budí takovou pozornost?

Maska-ze-zeleneho-jilu

Zelený jíl obsahuje stejný druh železa jako lidská krev

Jíl je nezpevněná sedimentální hornina tvořená jílovými minerály, kde má každý minerál pro lidské tělo specifický přínos. Jílů existuje několik, všechny jsou bohaté na křemík, vápník, hliník, železo, hořčík, sodík, draslík, stříbro, titan, měď, zlato a stopové prvky. Mezi nejpoužívanější jíly v kosmetice patří zelený, bílý, růžový a červený (neboli marocký, taktéž Rhassoul). Pro člověka nejpřínosnější je však právě zelený jíl, protože obsahuje převážně dvojmocné železo — stejný typ železa, které se nachází v hemoglobinu v lidské krvi. Využívá se nejen ke kosmetickým účelům, ale také k léčbě zánětů, vředů, ran a k terapeutickým účelům. 

Na akné, na lupy, na vrásky... Zelený jíl je vhodný pro každý typ pleti 

Nákupem zeleného jílu nikdy neuděláte chybu. Díky bohatému spektru minerálů a stopových prvků nabízí každé pleti pomocnou ruku. Co všechno umí?

  • Detoxikuje — velmi účinně na sebe váže toxiny, proto je vhodný pro modelaci postavy (formou zeštíhlující kosmetiky a přípravků na celulitidu), také je výbornou volbou pro aknózní pleť.
  • Zmatňuje — redukuje nadměrnou tvorbu mazu, takže bývá velmi často součástí krémů a pleťových masek pro mastnou pleť.
  • Regeneruje — urychluje obnovu kožních buněk, proto je vhodný pro zralou pleť a pokožku s kožními problémy, např. s ekzémy, vyrážkami, suchými místy a na lupy.
  • Zjemňuje — při pravidelném používání kosmetiky se zeleným jílem nebo po vydatné pleťové masce je pleť hebká, rozzářená, sjednocená a má záři. To samé platí pro vlasy. 

Ze zeleného jílu v prášku si doma vyrobíte jakoukoliv kosmetiku

Zelený jíl bývá součástí kosmetiky jako jedna z ingrediencí, ale pokud chcete poznat jeho účinky v plné síle, pořiďte si prášek. Tím se vám do ruky dostane zároveň báječná univerzální surovina pro výrobu různé domácí kosmetiky. Princip výroby je celkem jednoduchý, trochu jílového prášku smícháte s malým množství vody a důkladně promícháte. Hotovo. Není potřeba ho ničím dalším doplňovat. Sami si určujete, jakou konzistenci směs bude mít. Husté pasty a kaše se lépe nanášejí, pomaleji schnou a mají silnější účinek (doporučuji pro řešení akutních problémů, např. vyrážka, náhlý výskyt lupů, silně akné), čím je konzistence řidší, tím maska rychleji schne a účinky jsou slabší (ideální pro pravidelnou péči pro udržení zdravého stavu).

Takto připravenou masku můžete nanášet na vlasy, na pokožku nebo jako obklad. Přidávám vám ale tipy, jak si tuto báječnou péči ještě vylepšit:

  • Pleťová maska — do pleťové masky můžete přidat pár dávek květové vody, špetku sušených bylinek nebo kapku éterického oleje (pozor na výběr éteráku, ne všechny jsou vhodné k přímému nanesení na kůži).
  • Maska na vlasy — nanáší se hlavně na kořínky vlasů, kde bojuje s lupy. I do této masky můžete přidat květovou vodu nebo éterák.
  • Šampon — smíchejte prášek ze zeleného jílu, vodu a pár kapek olivového nebo arganového oleje. Takovou směs používejte jako šampon. Budete překvapení, jak dlouho hladké a čerstvé vlasy budete mít.
  • Koupel — lázeň se zeleným jílem pomáhá od bolestí kloubů a svalů, vyrážek, ekzému a pomáhá detoxikovat pokožku. Do vody přidejte 50 ml jílu a nechejte rozpustit. Přidat můžete pár kapek éterického nebo panenského oleje.

Svět přírodní kosmetiky je plný báječné voňavé a účinné péče. A zelený jíl patří mezi její nejbáječnější poklady. Dobře detoxikuje, pomáhá od kožních problémů, lupů, akné a dokáže zjemnit a projasnit pokožku. U vás doma bude univerzálním pomocníkem pro krásu a zdraví celé rodiny.