Stojí za to zkusit Wim Hofovu dýchací techniku?

Wim Hof. Člověk, který mění názory vědců na to, co je a není možné. Člověk, který dokáže myslí regulovat pochody v lidském těle. Jeho dýchací a otužovací technice propadá stále více lidí a důvod je jednoduchý. Pomáhá dostat se do stavu „flow“, soustředit se jen na 1 věc, vše ostatní odfiltrovat a nepřemýšlet o ničem jiném. Jejím výsledkem je často zdravější život a technika prý dokáže pomoci lidem s autoimunitními poruchami, posílit kardiovaskulární systém, potlačovat nadváhu a obezitu i zvyšovat sportovní výkony. A přitom jde „jen o dýchání“.  

wimhofovodychani

Člověk, který dokáže myslí regulovat pochody ve svém těle

Wim Hof má na svém kontě 26 světových rekordů. Vydržel být 1 hodinu 53  minut a 2 vteřiny ponořený až po hlavu v ledu o teplotě –20 °C. Za arktickým kruhem zvládl uběhnout maraton při –20 °C jen v kraťasech a sandálech a půlmaraton zvládl ve stejném outfitu – ale ještě k tomu na boso. Jen v šortkách vylezl na Kilimanjáro a taky uběhl maraton v namibijské poušti bez jediného doušku vody po cestě.

Jak to všechno zvládl? Myslí umí kontrolovat svůj organismus a díky tomu se dokáže vyhnout omrzlinám, podchlazení, umrznutí či dehydrataci.

Svými výkony zaujal nejrůznější vědce, kteří zkoumali, jak je to možné. V podstatě se reakce jeho těla vymykají všem tabulkám a vědci potvrdili, že Wim Hof dokázal i to, co pokládali za nemožné – že umí myslí ovládat a regulovat svůj nervový systém, srdeční tep, dech i krevní oběh.  

„Čeho jsem schopen já, dokáže každý,“ tvrdí Wim Hof

Jeho technika se skládá ze 3 částí – z dechových cvičení, které dodávají tělu více kyslíku a ten pak může produkovat více energie, z trénování mysli a z postupného vystavování těla chladu.

Zdá se vám ovládání tělesných pochodů jako nereálné? Wim Hofova technika má mnoho dalších pozitivních účinků na tělo – pomáhá lidem lépe se soustředit, cítíte se po ní lépe, spokojenější a zdravější. „Wim Hofa“ jsem sama zkoušela a musím říct, že něco na tom bude. 

Nejdříve jsem se cítila zvláštně, nemohla jsem se pořádně ponořit do toho, že „jen dýchám“. Bylo to prostě divné – jen tak ležet a dýchat. Ale zkusila jsem se soustředit jen na dech a najednou jsem zjistila, že je 15 minut pryč. Ponořila jsem se do fáze, kdy jsem o ničem nepřemýšlela, hlavou mi neběhaly žádné myšlenky – nic o tom, co musím nakoupit a jestli už někdo vyvenčil toho psa. Soustředila jsem se jen na dech, vše ostatní odfiltrovala. Opravdu jsem se cítila lépe. 

„Prostě se nadechni a vydechni“ – Jak provádět Wim Hofovu techniku?

Najděte si klidné místo, lehněte si na gauč nebo do postele – někam, kde vás nebude nikdo rušit. A celou dobu myslete na jediné – nic nedělat na sílu a poslouchat své tělo. Podívejte se, jak „dýchat podle Wim Hofa“.

1) Hluboký nádech a výdech – soustřeďte se na nádechy i výdechy. Nadechujte se nejdříve do spodní části plic, do hrudníku a nakonec pod klíční kosti. Pokud takto dýcháte poprvé, můžete si na místa nádechu položit ruce a sledovat, jak se vám nadzdvihávají. Výdech jde opačně – od klíčních kostí, přes hrudník až poslední vzduch ze spodní části plic.

2) A znovu – představte si, jako by dech byla jedna plynulá vlna, která jde zespoda nahoru a pak zase zpátky. Zkuste udržet stejný rytmus nádechů i výdechů. 

3) Pár minut takto dýchejte bez počítání, pak si odpočítejte 20 hlubokých nádechů a výdechů

4) Zadržte dech – s 20. výdechem vydechněte úplně vše a zadržte dech. Zkuste vydržet tak dlouho, jak je vám příjemné, a svou pozornost zaměřte dovnitř těla. Můžete najít místa, která vás bolí, a soustředit se na ně, najít pocity, které vás trápí, a nechat je odejít. Jen tak buďte, na nic nemyslete, nechte vše plynout.

5) Znovu se nadechněte a zadržte ještě na chvíli dech – jakmile budete chtít, znovu se nadechněte a zadržte dech alespoň na 15 vteřin. Nyní stačí max. 30 vteřin, více už je kontraproduktivní.

Celou sérii opakujte alespoň třikrát. Poprvé se vám podaří zadržet dech cca na minutu a kousek, podruhé to bude delší, třeba až na dvě minuty, a potřetí se interval znovu prodlouží a vydržíte třeba až 2 a půl minuty bez dechu. Čím častěji budete dýchání trénovat, tím déle se vám podaří vydržet. A i když si můžete říkat, že je to dlouhá doba, uvidíte, že se budete sami divit, jak rychle to uteklo a kolik jste byli schopni vydržet.

Pozor! Nikdy neprovádějte dechové cvičení ve vodě, při řízení nebo jakékoli jiné činnosti. „Wim Hofa“ nedoporučujeme cvičit ani těhotným ženám. Zatím se totiž neví, jak na to reaguje nenarozené dítě.  

Chlad jako přímá cesta k duši

Druhou částí Wim Hofovy techniky je otužování. Wim Hof říká, že „chlad je přímá cesta k duši“. Připravte se na to, že ze začátku vám to bude nepříjemné – ale zhruba po týdnu se do ledové sprchy začnete těšit. Někteří dokonce tvrdí, že se na ranní studenou sprchu těší více než na ranní kafe.

Je důležité nemyslet na „šok“, který tělo zažívá, ale soustředit se jen na dech. Mně kdysi radili, ať si ze začátku 3× řeknu celou svou adresu, další den 5× a ten další 10× – pak už na nic myslet nemusím, jen se zkoncentruju a vím, že to zvládnu. Začínám si otužování užívat. Jako by se mi při něm celé tělo znovu nastartovalo.

Jestli mi Wim Hof pomáhá vědomě ovládat tělesné pochody, to opravdu nevím. Ale něco na tom bude. Rozhodně se mi lépe soustředí a když si ve fázi zadržování dechu vizualizuji důležitý úkol, který mě čeká – do podrobna si představuji, jak ho plním a jak se mi to daří, jakou mám radost z toho, že jsem ho správně a včas dokončila, nějakým způsobem mi Wim Hofova technika pomáhá