Hit letošních Vánoc? Zdobení dárků přírodními ozdobami

Ještě jsem nevyrostla z toho natěšeného pocitu, když po štědrovečerní večeři vcházím do obýváku. Vánoční stromeček už provoněl celou místnost, baňky se třpytí, cukroví voní, mamka je dojatá a já se ani jako dospělá nemůžu ubránit nedočkavosti při pohledu na vánoční dárky. Moje máma je totiž umělkyně co se zdobení dárků týče. Škoda rozbalovat! Škoda také je, že všechny ty papíry, stužky, pentle a dekorativní korálky většinou skončí v koši. Co když by ale osud balicích papírů nemusel skončit na Štědrý den?

Jak-zabalit-vanocni-darky
 
Eko balení dárků není žádná novinka. Ale mám pocit, že právě letos se dotýká i těch, kteří obyčejně ekologicky nemyslí. Obchody, reklamy i móda nám totiž čím dál častěji nabízí ekologické výrobky. Do jisté míry musí, protože zákony omezují výrobu plastových a nerecyklovatelných produktů. A tak nám designéři servírují líbivé a šetrné způsoby balení. Pestrobarevným tenkým balicím papírům a lesklým stužkám konkurují pevné recyklované papíry a látkové mašle.

Objevte krásu střídmé šedé

Zda se vám, že šedá či našedlá barva recyklovaného papíru je nudná a fádní? Víme, že vám pravděpodobně ne, ale ve vašem okolí se určitě najde někdo, kdo by nad takovým papírem ohrnul nos. Na první pohled se může zdát, že papír „havana“ nebo šedák je dobrý tak akorát na balení balíků na poštu, ale když se zapojí fantazie, můžou být právě takto zabalené dárky pod stromečkem těmi nejkrásnějšími.

Třešnička na dortu, pardon na dárku

Recyklovanému balicímu papíru náramně sluší eko ozdoby — smrkové větvičky, šišky, dřevěné korálky a placky, razítka, plstěné výstřižky, sněhové vločky z bílého papíru nebo krajkový papír na obyčejném šedáku krásně vyniknou a upoutají pozornost. Napadají mě i další ozdůbky, například skořice v celku, půlky skořápek vlašských ořechů, větvička s šípky… A vás určitě napadnou další doplňky, které dárkům vtisknou více výjimečnosti.

Ekologicke-baleni-darku

Balicí papír a co ještě?

Balicím papírem naše „ekobalicí‘ možnosti samozřejmě nekončí. Jako první mě napadají papírové nákupní tašky, které za pár kaček koupíte už téměř v každém supermarketu. Stačí je jen dozdobit. Velmi hezky vypadají dárky zabalené do notového zápisu nebo starých map.

Na papír ale také můžete úplně zapomenout. Nedávno jsem narazila na lahve vína oblečené do ustřižených rukávů pleteného svetru. Tajemství krásně skryjí i látkové pytlíčky a měšce. Krabičku na drobnosti (šperky, USB flash disky, manžetové knoflíčky) snadno vyrobíte z roliček toaletního papíru. Každá žena, dívka i holčička se bude cítit jako Popelka, když si vybalí náušnice či prsten z ořechové skořápky. 

Balicí papír většinou skončí v koši. Ale když dárek zabalíte do zavařovací sklenice, dřevěné krabičky nebo plechové dózy, už samotný obal se stane dárkem. 

Čím dárky zavázat?

Izolepa a vázací stuhy jsou pasé. I v obyčejném papírnictví najdete ekologičtější varianty — bavlněné provázky, látkové mašle, jutové dekorační stužky, konopné provázky i papírové šňůry. 

Netradiční jmenovky

Chtěla jsem si to nechat jen pro sebe, ale podělím se i s vámi. Letos budu jmenovky péct. Perníčkové jmenovky určitě sklidí úspěch i u vás. Nepečete? Tak jmenovku vynechte a jméno napište přímo na dárek. Pokud přeci jen jmenovky řešíte nebo chcete přidat věnování, podívejte se v kutilských potřebách po dřevěných jmenovkách. Jde o tenké destičky nejčastěji ze smrkového dřeva a mívají různé tvary — srdce, kolečka, hvězdičky. Jsou krásné a garantuji, že je nikdo nevyhodí. 

/balm-balm-darkovy-set-maly-zazrak/

/ere-perez-riche-creme-divoke-rajce-45ml/

/veronica-organics-100--ricinovy-olej-115-ml/

Inspirujte se ve starém Japonsku...

Slyšeli jste o japonské technice balení dárků furoshiki? Jde o balení dárků do čtvercového kusu textilie. Dále už nebudete potřebovat žádné stužky ani lepidlo. Dárky vypadají roztomile a samotný kus látky se také může stát dárkem. Co takhle pomocí batiky nebo fixů na textil vytvořit originální dílo? 

Způsobů jak ekologicky a hezky zabalit dárky je skutečně spousta. Stačí zapojit fantazii a navštívit obchod s kreativními potřebami. Nápadů a materiálů je tam nekonečně. Ať jsou letošní Vánoce šetrnější k přírodě! 

 

Autorka článku

Niki-Pavlikova-Copywriter

Niki

Nemůžu se nabažit čerstvého horského vzduchu a radosti z vlastnoručně zasazených rostlinek. Miluji čaj a silnou kávu. Pomalu propadám józe a nadobro jsem propadla cestování. Lépe mi to píše než mluví, a proto věčně datluji do klávesnice nebo plním papír inkoustem.

Těším se na každou kosmetickou novinku, knihu i film. Jsem vizuálně založený člověk, proto si užívám výhledů, obrázků a barev. Ale nejvíc ze všeho beznadějně miluji svou dcerku Nefeli.