Oil Cleansing Method: Čištění pleti olejem

Dokonale čistá pleť zářící zdravím a zlatavým nádechem — to je sen snad každé ženy. Bohužel ne vždy se to daří. Za neúspěchem se v mnoha případech skrývá nevhodná odličovací a čisticí kosmetika, které spíše škodí. Tou správnou cestou pro vás může být revoluční metoda „olejování" za studena lisovanými oleji, která pleť důkladně vyčistí do hloubky a zbaví ji nedokonalostí.

oil-Clenasing-Method
 
Proč čistit pleť olejem? Má to smysl?

Možná patříte k lidem, kteří si nad představou čištění pleti olejem jen nevěřícně poklepou prstem na čelo. Olej je přeci mastný, musí ucpávat póry a pro mastnou a aknózní pleť to musí být katastrofa. Pravda je ale taková, že OCM (zkratka pro Oil Cleansing Method) nabízí celou řadu výhod. Olej působí jako rozpouštědla, takže dokonale rozpustí nečistoty, líčidla, uvolní póry a zjemní pokožku. Zároveň dodávají vitamíny, antioxidanty a hydratační látky, které jsou v panenských olejích v bohatém zastoupení. Příjemným překvapením pro vás také může být fakt, že oleje redukují maz a pomáhají pokožce produkovat maz ve zdravé míře.

Jak vybrat vhodný olej pro čištění pleti?

Při výběru se řiďte stupněm komedonicity oleje. Komedonicita je schopnost ucpávat póry (týká se to nejen olejů, ale jakékoliv pleťové kosmetiky). Stupnice je od 0 do 5, kdy nula představuje naprosto bezpečné látky. Látky se stupněm 5 silně ucpávají póry a způsobují akné.
Pro příklad uvádíme nejoblíbenější oleje a jejich komedonicitu: 

  • 5 — olej z pšeničných klíčků, olivový, sójový, kukuřičný olej
  • 4 — kokosový olej, lněný olej
  • 3 — avokádový, pupalkový, sezamový olej
  • 2 — mandlový olej, meruňkový olej, baobabový olej, brutnákový olej, dýňový olej, dilo olej
  • 1 — ricinový, hroznový, nimbový, šípkový, rakytníkový, jojobový olej, olej z lískových oříšků
  • 0 — světlicový, slunečnicový, arganový, konopný olej  

Musím upozornit, že pokud má olej stupeň pět, nemusí u vás nutně způsobovat akné. Každá pleť je jiná a může překvapit právě tím, že jí naopak ublíží nulky. Těžké pětkové oleje ale raději používejte na tělo a vlasy. Pro péči o obličej volte lehčí oleje. 

Jaký olej k OCM vybrat podle typu pleti?

  • Normální — hroznový olej
  • Smíšená — hroznový olej
  • Akné — hroznový, arganový, nimbový, konopný, sezamový, dýňový olej
  • Suchá — ricinový, arganový, meruňkový olej
  • Zralá — hroznový, arganový, šípkový, pupalkový, avokádový, mandlový, meruňkový olej
  • Citlivá — ricinový, kokosový olej
  • Univerzální oleje pro všechny typy pleti — ricinový, jojobový olej

Ricinový odstraňuje černé tečky, kokosový je antibakteriální, dýňový potlačuje akné. Co jednotlivé oleje umí? 

Ricinový olej mívá bezbarvou nebo lehce žlutou barvu — proto se mu někdy říká tekuté zlato. Má výborné regenerační schopnosti, prospívá pleti, nehtům i vlasů. Je velmi hutný, téměř jako tekutý med, proto se často míchá s lehkými oleji, například melounovým. Ricinový olej čistí póry, odstraňuje černé tečky, hydratuje a zvláčňuje.
 
Hroznový olej je velmi lehký a snadno se vstřebává. Navíc nezanechává mastný film, proto je vhodné ho používat i ráno před nanesením make-upu. Účinný je proti stárnutí pleti a dobře udržuje vlhkost. 
 
Hledáte něco proti vráskám? Sama mám velmi dobré zkušenosti s šípkovým olejem. Je bohatý na vitamíny A, C a E, antioxidanty a esenciální mastné kyseliny, které dohromady vytvářejí skutečnou regenerační a výživnou sílu. A nanášet ho je jako rituál — velmi příjemný a rychle se vstřebá. Arganový umí podobné zázraky a navíc umí pleť rozzářit.
 
Konopný olej je dobrou volbou pro všechny typy pleti, ale prospěšný je zejména pro aknózní a mastnou pleť, protože dobře redukuje maz. Pokožka se méně mastí, méně se ucpávají póry a tím je akné zkroceno.
 
Dalším velkým pomocníkem před akné je tamanu olej. Získává se z tropického stromu kalaby obvejčité. Za studena lisovaný olej má regenerační, protizánětlivé, antibakteriální, zklidňující a hojivé účinky. Ideální pro pleť s akné, podrážděním nebo ekzémy.
 
Exotický olej z baoabu pomáhá suché, stresované i zralé pokožce. Má výborné hydratační a zvláčňující vlastnosti. Tak jako všechny oleje se hodí k péči o pleť, nehty i vlasy.

Jak se OCM provádí? 

Je to jednoduché. Pokožku nejdříve navlhčete a do dlaně si dejte malé množství oleje. Můžete si namíchat vlastní směs z několika olejů, experimentům se meze nekladou. Olej pak vmasírujte do pokožky. Nejdříve se začnou rozpouštět líčidla, poté nečistoty, které nejsou na první pohled vidět. Masírujte alespoň dvě minuty, aby se olej dostal do pórů. Ale pokud máte čas a chuť, vychutnávejte si masáž klidně půl hodiny. Pak olej setřete mušelínovým ručníkem, konjac houbičkou nebo textilním kosmetickým tamponem, dokud nebude pokožka čistá a suchá. Po tomto kroku pleť nejlépe ošetřete květovou nebo tonizační vodou. A v závěru naneste svůj oblíbený krém, pleťový olej nebo balzám. Hotovo.

Oil Cleansing Method se stává stále častější volbou pro odličování. Mně osobně se líbí i ten samotný rituál — jako bych byla v lázních. A výsledky jsou skvělé. Nikdy jsem neměla tak stažené póry a černé tečky? Už skoro nevím, co to je. A vrásky se zatím také drží zpátky, i když mi je přes třicet.

 /balm-balm-lehky-oblicejovy-olej-s--kadidlem/

/veronica-organics-100--ricinovy-olej-115-ml/

/balm-balm-cistici-olej-maly-zazrak/